Общество

„Ню Йорк таймс“: Кога Индия ще се превърне в сила от ранга на Китай или САЩ

Публикуваният вчера доклад на ООН, според който се очаква в средата на тази година Индия да стане най-многолюдната страна в света и да изпревари Китай по население с почти 3 милиона души, днес е сред водещите теми в американския и британския печат.

Лидерите на Индия рядко пропускат възможността да се похвалят с многобройните отличия на страната си – от статута ѝ на най-голямата по население демокрация в света до новото ѝ класиране като петата по големина световна икономика, след като наскоро изпревари бившия си колониален господар Великобритания, пише в днешния си брой в. „Ню Йорк таймс“.

Населението на Индия, което надхвърля 1,4 милиарда души, ѝ дава геополитическата, икономическата и културната мощ, към която отдавна се стреми. Страната разполага с млада работна сила, която се увеличава, при това на фона на застаряване и намаляване на трудоспособното население в повечето индустриализирани страни, включително и в Китай.

Кога обаче Индия ще се превърне в сила от ранга на Китай или САЩ, пита се американското издание.

„Младите хора имат огромен потенциал да допринесат за икономиката“, казва Пунам Мутреджа, изпълнителен директор на Фондацията за населението на Индия. „За да стане това обаче, държавата трябва да инвестира не само в образование, но и в здравеопазване, в продоволствения сектор и в квалифицирането на кадри“, допълни тя, цитирана от „Ню Йорк таймс“.

Индийските лидери се гордеят с това, че оглавяват най-многолюдната демокрация в света, а отношенията на Делхи със САЩ са по-добри, отколкото с Китай. В продължаващата глобална конкуренция между демокрации и автокрации Делхи може да се окаже ключов играч. Но все още не е ясно точно на чия страна ще бъде тя, заключава „Ню Йорк таймс“.

Индия се надява, че жителите ѝ на възраст между 15 и 24 г., които възлизат на 254 милиона, в идните години ще могат да помогнат на икономическия ѝ растеж, пише днес в. „Вашингтон пост“. Същевременно Китай се бори със застаряването на населението си и с демографския си застой, което поражда очакването, че демографските промени могат да отворят пътя на Индия към превръщането ѝ в ключов икономически и глобален фактор.

Младите граждани на Индия могат да бъдат двигател на икономиката й години наред, но също така те лесно биха могли да се окажат и проблем, ако не им бъде осигурена адекватна трудова заетост, отбелязва изданието.

Някои икономисти предупредиха, че макар и индийската икономика да е сред най-бързо развиващите се, безработицата в страната е нараснала успоредно с демографския ръст, пише още „Вашингтон пост“.

„Епъл“ е сред компаниите, които се надяват да превърнат Индия в потенциален производствен център и премести там някои от производствените си обекти, базирани преди това в Китай.

Индия преживя феноменална трансформация – от бедна държава, каквато беше през 1947 г., тя се превърна в развиваща се световна сила и в третата по големина икономика в Азия, оценявана на 3 трилиона долара. Тя е основен износител на софтуер и ваксини, а милиони хора се избавиха от бедността и станаха част от растяща и амбициозна средна класа, обобщава американският вестник.

Но в Индия има безработица. Според статистически данни на Центъра за наблюдение на индийската икономика миналата година едва 40% от индийците в икономически активна възраст са били трудово заети, посочва „Вашингтон пост“.

Британското издание „Гардиън“ се спира на реакцията на Пекин на оповестените от ООН данни за демографските трансформации в Азия.

„Населението е важно, но талантите също са от голямо значение. Китай е предприел активни мерки, за да се справи със застаряването на населението си“, заяви Ван Вънбин, говорител на китайското външно министерство.

Миналата година населението на Китай е намаляло за първи път от шест десетилетия насам. Очаква се този демографски спад да продължи дълго и да доведе до дълбоки последици за китайската и за световната икономика, предупреждава „Гардиън“.

Демографските тенденции не се посрещат еднозначно и от самите индийци, допълва изданието. Резултатите от проучване на общественото мнение, проведено от Фонда на ООН за населението сочат, че в Индия, както и в Бразилия, Египет и Нигерия, повечето респонденти смятат, че всяка от тези страни има „прекалено голямо население и нивото на раждаемост е твърде високо“.

„Проучването в Индия показва, че широката общественост изпитва все по-голямо безпокойство по въпроса за демографията“, заяви Андреа Войнар, представител на агенцията на ООН за Индия.

„И все пак броят на населението не бива да предизвиква да бъде възприеман като повод за тревога. Хората трябва да виждат в него символ на прогрес, развитие и стремежи, ако бъдат защитени техните лични права и свободи“, допълни тя, цитирана от „Гардиън“.

Източник БТА

Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм и Туитър!   

Епицентър

Related Articles

Back to top button