Проф. Стоян Денчев: БСП отново може да разсече гордиевия възел за избор на шеф на парламента


– Проф. Денчев, като изявен общественик Вие сте безспорен авторитет в областта на администрацията. Какъв е Вашият поглед върху „политическата администрация“ в Народното събрание?
– Изборът на ръководство на Народното събрание, в широкия контекст на това понятие, включва както избор на председател и зам.-председатели на Парламента, така и на секретари и на председатели на неговите постоянни комисии.
Политическата логика, а и политическият морал, изискват председателското място на Народното събрание да се заеме от представител на най-голямата парламентарна група. В случая, това е групата ГЕРБ-СДС. В публичното пространство вече се лансира мнението на г-н Бойко Борисов относно кандидатурата на г-н Росен Желязков за заемането на този престижен пост. Аз имам честта да познавам г-н Желязков в битността му както на Главен секретар на Министерски съвет, така и на Министър на транспорта и съобщенията в едно от правителствата на г-н Борисов. Категорично твърдя, че Желязков има необходимите качества да заеме този най-важен пост в нашата парламентарна Република.
Ако ГЕРБ-СДС имаха повече от 120 депутати, това решение на лидера на ГЕРБ, моментално щеше да стане неотменим факт, който щях да приветствам. Проблемът тук се състои в това, че в една парламентарна република решенията се вземат по определени правила. И в тази връзка вземането на това решение е апотеоз на парламентарно изкуство. ЦИК вече обяви официалните резултати от последните парламентарни избори и от тях става ясно, че броят на народните представители от коалицията ГЕРБ-СДС е 69.
– Откъде ще дойдат останалите 52 народни представители, за да гласуват предложената от ГЕРБ-СДС кандидатура?
– И тук въпросът не опира само до елементарни сметки, а до политически майсторлък. Аз съм убеден, а и политическата логика и досегашните традиции показват, че всяка една парламентарна група първоначално ще излъчи свой представител за заемане на поста Председател на Народното събрание и това ще бъдат наистина достойни кандидатури.
Вече имаме печалния опит от процедурата по избор на председател на 48-то Народно събрание. Убеден съм, че би било глупост повторното „настъпване на мотиката“ и огромния резил на народните представители пред народа.
Тук искам да обърна внимание и на датата, на която Президентът свиква новото, 49-тото Народно събрание. Като вярващ православен християнин определено считам, че тази дата няма да донесе позитивизъм на никого.
– Проф. Денчев, бих желала да Ви прекъсна и да Ви попитам как според Вас ще се развият дебатите по избор на председател на Народното събрание? Аз съм убедена, че вземайки предвид горчивия опит на 48-я Парламент, Борисов сигурно има в главата и втори план?!
– Първо ще Ви отговоря за Борисов. Аз също като Вас считам, че той е ловък и опитен политик и непременно би се подсигурил в това отношение. Според мен изборът на Председател до голяма степен ще зависи от публичното поведение на най-възрастния и със солиден стаж като народен представител г-н Вежди Рашидов. От неговото ораторско майсторство, от неговата уравновесеност и уважение към всички парламентарни групи ще зависи дали той ще остане в историята като достоен „служебен“ Председател на Народното събрание.
А що се отнася до самите дебати, аз мисля, че на базата на политическата мъдрост, а защо не и морал, парламентарната група на ДПС ще подкрепи първото предложение на коалицията ГЕРБ-СДС за Председател на Народното събрание.
Ако на базата на явни или на тайни преговори ръководството на ГЕРБ-СДС успее да убеди и останалите парламентарни групи да подкрепят първоначалната кандидатура на ГЕРБ, това би било прекрасно.
Ако това не се случи, то спасението в името на България вероятно пак ще дойде от страна на БСП и ръководената от нея коалиция и този факт би могъл да разсече гордиевия възел на избора на удобния за болшинството от народните представители председател.
Ето защо, като подкрепям Росен Желязков, мисля, че той би бил добра и полезна за България кандидатура. Неслучайно умни хора преди нас са казали, че „Политиката е изкуство на възможното“.
– Най-важният въпрос като че ли все още си остава – ще има ли България редовно правителство? Какво е Вашето мнение?
– Не бих желал да бъда поредната политическа врачка, която гледайки на боб, или галейки вълшебното кълбо да внушавам някакви заключения от последна инстанция. Само ще кажа, че като човек-оптимист, силно желая България да има редовно правителство и искрено се надявам това да стане сега.
Епицентър