Прокуратурата: Сърбия не е задържала шефовете на „Нексо“, макар да е трябвало. Уведомяваме Интерпол


Сръбските власти не са задържани на границата Антони Тренчев и Коста Кънчев, обвинени по казуса „Нексо“ и обявени за международно издирване в Шенгенската информационна система. Това е станало макар че от Софийската градска прокуратура са изпратили преводи на молбите, по които двамата е трябвало да бъдат задържани, съобщиха от държавното обвинение.
Оттам обясниха, че Кънчев и Тренчев кацнали в Белград вечерта на 6 април. Заповедите им за задържане не били видими, тъй като обжалвали международното си издирване. Писали, че са жертви на предизборната кампания в България.
От българската прокуратура пратили преводи на сръбски език на исканията за екстрадиция, но въпреки това сръбските власти не задържали Тренчев и Кънчев. Затова от Софийската градска прокуратура сезират главния прокурор Иван Гешев за „безпрецедентен случай на неспазване на международни договорености по Европейската конвенция за екстрадиция“.
Прокуратурата в България издава постановление за задържане на шефовете на крипто компанията NEXO за срок от 72 часа, съобщи Софийска градска прокуратура.
Магистрат от СГП е постановил мярка за процесуална принуда спрямо обвиняемите Антони Т. и Коста К. (Антони Тренчев и Коста Кънчев).
От държавното обвинение ще информират Интерпол за казуса.
Антони и Коста бяха локализирани в Белград преди няколко дни. Главният прокурор Иван Гешев по този повод заяви пред медиите, че има вероятност те да си направят среща в сръбската столица с банкера беглец Цветан Василев.
Припомняме, че NEXO е финансирала чрез свои служители предизборната кампания на Демократична България за предишните предсрочни парламентарни избори.
На 4 април т.г. от Дирекция Международно оперативно сътрудничество МВР е изпратена информация до СГП, че двамата обвиняеми са обвинени за международно издирване в Шенгенската информационна система.
Ето го и цялото изявление на прокуратурата:
Прокурор при Софийска градска прокуратура (СГП) е постановил мярка за процесуална принуда „задържане до 72 часа“ по делото „Нексо“ спрямо обвиняемите Антони Т. и Коста К. На 31.03.2023 г. спрямо тях са издадени Европейски заповеди за арест.
На 04.04.2023 г. от Дирекция „Международно оперативно сътрудничество“ МВР е изпратена информация до СГП, че двамата обвиняеми са обявени за международно издирване в Шенгенската информационна система с въведен сигнал по чл. 26 от Регламент (ЕС) 2018/1862 на Европейския парламент и на Съвета, а също така и по канала на Международната организация на криминалната полиция (МОКП) Интерпол.
На 07.04.2023 г. от Дирекция „Международно оперативно сътрудничество“ МВР е изпратена информация до СГП, че Генералният секретариат (ГС) на Интерпол потвърждава получаването на документите по повод международното издирване на обвиняемите.
Отново на 07.04.2023 г. е получена информация от ГС на Интерпол, че обвиняемите са заявили, че са „жертва на политически мотивирана клеветническа кампания в хода на изборната кампания в България“. В тази връзка от ГС на Интерпол е изискана допълнителна информация от българската прокуратура за евентуални политически длъжности, дейности, връзки и влияние в България на издирваните лица. Посочено е, че исканата информация е необходима, за да бъде направена оценка в съответствие с чл. 3 от Конституцията на МОКП Интерпол. Изисканата информация и документи са изпратени своевременно. ГС на Интерпол потвърждава получаването на документите и уведомява, че същите се анализират с цел проверка на съответствието им с правилата на МОКП Интерпол.
Следва да се отбележи, че от заместник на главния прокурор на Република България е изпратена молба до Интерпол за обявяване за международно издирване и временно задържане на обвиняемите.
Също така на 07.04.2023 г. е получена информация от националното бюро на Интерпол в Белград, според която двамата обвиняеми са пристигнали на 06.04.2023 г. в 23:05 часа на летището в Белград с полет от Дубай. МОКП Интерпол е уведомила сръбските власти, че предвид жалбите от издирваните лица, разпространените дифюжъни за издирване на лицата не са видими.
В тази връзка са изпратени преводи на сръбски език на молбите за обявяване за международно издирване и временно задържане на обвиняемите до Министерство на правосъдието на Република Сърбия.
Искането на българската прокуратура за временно задържане на издирваните лица не е изпълнено от компетентните сръбски власти.
Софийска градска прокуратура уведоми главния прокурор на Република България г-н Иван Гешев за неспазване на международни договорености по Европейската конвенция за екстрадицията, за да бъде надлежно сезиран Генералният секретар на Съвета на Европа.
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм и Туитър!