Закон и Ред

Криптоизмамницата Ружа Игнатова повлича и адвокатката си Ирина Дилкинска

Все още няма насрочена дата за съдебно дело срещу Ирина Дилкинска. Това каза специално за БНТ говорителят на Окръжната прокуратура за Южния окръг на Ню Йорк Никълъс Биасе.

Той заяви още, че прокуратурата няма да коментира случая. Българката, за която се твърди, че е най-близка до криптокралицата Ружа Игнатова, беше екстрадирана в Съединените щати. Тя е заподозряна в прането на стотици милиони долари от аферата OneCoin.

Екстрадираната в САЩ българка Ирина Дилкинска официално е ръководила правния отдел на компанията на Ружа Игнатова, която продължава да е в неизвестност вече над пет години, а делата по схемата, с които е ощетила жертви от цял свят с поне 4 млрд. долара, продължават да набъбват.

Извън това обаче Ирина Дилкинска дейно е участвала в мрежата от компании, през които според разследванията в САЩ са изпрани стотици милиони долари, произхождащи от жертвите на OneCoin.

Според обвиненията Дилкинска е помогнала за създаването на фиктивни фирми за изпиране на пари и за запазване на имуществото на Ружа Игнатова. 

„На територията на САЩ са изпращани съобщения чрез телевизия и радио за това, че ако се инвестира в криптовалутата, ще се постигне голяма доходност”, посочва Христо Кръстев,  говорител на Софийската градска прокуратура.

„Ирина Дилкинска, титулуваният Head of Legal and Compliance на криптовалутната пирамида OneCoin, e правила точно обратното на наименованието на позицията си – помогнала е да се изперат милиони долари незаконни постъпления през кухи компании“, казва прокурор Деймиън Уилямс в съобщението.

От прокуратурата обявиха, че у нас срещу Дилкинска не се водят разследвания. Според адвоката ѝ обаче има досъдебно производство за дейността на OneCoin в България и в него Дилкинска присъства.  „Тя няма неприключили наказателни производства в България спрямо нея, защото това би било основание да не я предадем”, подчертава Христо Кръстев, говорител на Софийската градска прокуратура.

Защитата на Дилкинска твърди, че в основата на обвиненията срещу нея стоят лъжепоказания.
„Започва един широкомащабен процес спрямо нея. Клетвените декларации на база, на които е екстрадирана, са направени с информация, която е подаде от брата на Ружа Игнатова – Константин Игнатов, който сключи споразумение там с прокуратурата срещу даване на показания. 

Установи се обаче че през 2021 г. той е извършил сериозно лъжесвидетелстване”, категоричен е Николай Петров,  адвокат на екстрадираната българка в САЩ.

Вероятно доста проблемно за нея ще е и че част от съмнителните трансфери са от притежаваната от нея българска фирма „Б енд Н консулт“ ЕООД (B&N). За да се заблудят банки, за да минат преводите, са изфабрикувани документи, в които се твърди, че фирмата предлага консултантски услуги и софтуерни решения и е генерирала 200 млн. долара оборот, като така парите се прикриват като инвестиции в създадени от Марк Скот фондове. Реално обаче B&N няма дейност и през нея (както и през други компании от различни юрисдикции) са изпирани парите от OneCoin.

Процедурата по екстрадиране на Ирина Дилкинска започва точно преди две години. На 22 март 2021 г. с нота на посолството на САЩ до българското външно министерство е изпратена молба за екстрадиция, която оттам е придвижена към правосъдното министерство. Скоро след това, на 31 май 2021 г., САЩ публикуват и червена бюлетина за издирването й и на 8 юни 2021 г. Дилкинска е задържана. Не е известно през това време тя да се е укривала някъде, като от българското дело за екстрадицията става ясно, че има семейство, две деца и е работила в страната, след като напуска OneCoin през 2018 г.

На 15 юни по искане на прокуратурата в Софийския градски съд е образувано делото, като в края на годината съставът излиза с решение, че допуска екстрадицията. Впоследствие делото отива в Апелативен съд – София, който потвърждава решението на 3 февруари 2023 г., и така се стига до изпращането на Дилкинска в САЩ на 20 март.

От мотивите на българския съд да разреши екстрадицията е, че реално българската прокуратура е работила по случая OneCoin още през 2015 г., но не е установила престъпления

Там е цитирано досъдебно производство №278/15, по което е разследвано пране на пари, като поводът е съмнителен превод към Дубай, свързан с член на управляващата кралска фамилия – шейх Сауд бин Файсал ал Касими, които се отнасят до опит на Ружа Игнатова да се сдобие с банков лиценз.

„Прието е, че не е извършено престъпление при разпространение на образователна онлайн игра и т.к. не осъществява първична дейност, не може да се направи извод за престъпление по чл. 253 от НК, поради което и производството, водено срещу неизвестен извършител за престъпление по чл. 253, ал.1 вр. с чл. 26, ал.1 НК е прекратено. В него Ирина Дилкинска е била разпитвана като свидетел“, пише в съдебното решение.

Специализираната прокуратура се задейства и с постановление от 17 август започва разследване на организирана престъпна група около OneCoin. 

С друго постановление от 13 ноември обаче обединява материалите с тези по получена молба за правна помощ от Германия по дело, водено срещу група немски граждани, сред които Ружа Игнатова и Веска Игнатова, за „колективна професионална измама на банда, прогресивно привличане на клиенти, предоставяне на финансови услуги и платежни инструменти без разрешение и пране на пари“.

Пред NOVA адвокатът на екстрадираната българка обяви, че Дилкинска никога не е пребивавала в САЩ. „Познавали са се, работили са заедно. Били са в т.нар. екип. Тя е била правен сътрудник на Ружа Игнатова. Техните взаимоотношения са се развивали на плоскостта на договори. Всъщност тя е започнала работа в OneCoin по обява в jobs.bg”, подчертава Николай Петров, адвокат на екстрадираната българка в САЩ.

Пирамидата OneCoin започна дейността си през 2014 г. и предлагаше измамна криптовалута, в която жертвите инвестираха над 4 млрд. долара.

Related Articles

Back to top button