Проф. Игнатов и проф. Танев: Габриел ще докара влизането в Шенген докрай, тя е европейски политик


Личността на министър-председателя излъчва политиката на тази политическа сила, която той представлява. В този смисъл сега каваме, че това е кабинетът „Денков“, след това ще казваме, че това е кабинетът „Габриел“. Това заяви бившият министър на образованието проф. Сергей Игнатов пред БНТ. В този смисъл е добре, че в тези бурни времена роацията става сега, коментира той.
Мисля, че що се отнася до г-жа Габриел, влизането ни в Шенген е преди всичко успех на нея като външен министър, тъй като целия този предишен опит беше реализиран и тя като премиер ще доведе докрай тази и много други такива промени, коментира проф. Игнатов.
Освен това мисля, че тя като лице на ГЕРБ ще намали популизма в българския политически живот, добави проф. Сергей Игнатов.
И се аргументира, че тя има експертизата, тъй като е била два мандата еврокомисар, преди това евродепутат и умее да говори на езика на тези европейци, от които зависят решенията.
Напълно съм съгласен с това, тя е напълно неконтролируем по този елементарен нашенски начин фактор в нашата политика, заяви ексминистърът на просветата проф. Тодор Танев.
Тя дълго време преседя там, а от друга страна, културата ѝ е такава, че успя да се напасне с европейските структури, тя е европейски политик, коментира проф. Танев.
Денков няма да бъде външен министър, отговори Тодор Танев на въпрос на водещия Георги Любенов и категорично заяви, че дипломат №1 ще стане Марин Райков. „България е малка“, отговори той лаконично на недоверието на водещия.
Според него Николай Денков не става за външен министър, а и самият той искал да бъде министър на образованието. Другият вариант е самата Мария Габриел да продължи да бъде външен министър, каквито прецеденти има, обясни още проф. Танев.
Двамата събеседници коментираха и отпадането на студентските такси.
От безплатно висше образование няма да излязат вундеркинди. Това е популистка мярка, и то много евтина, каза проф. Сергей Игнатов.
Тази популистка мярка по думите му означава отказ от подкрепа на направления и специалности, от които държавата има нужда.
„Хидростроителството например, при 5000 язовири в България имаме 5-6 студенти, които се обучават в страната. Нашите медицински работници стават все по-малко и по-малко. Представете си тези 150 милиона да се дадат целенасочено за стипендии“, даде примери той.
Преди три години висшето образование е компенсирано с 0,76% от БВП, а в момента е на 60% при средно за Европа 0,98%, посочи той.
Според него безплатното висше образование няма да повиши качеството на образованието. Българските университети са недофинансирани, а с тази мярка им се отнема възможността да събират такси. Държавната субсидия за университетите като компенсаторна мярка няма да бъде достатъчна, най-малкото защото няма да бъде индексирана, смята проф. Игнатов.
„Авторите на това предложение може би не го осъзнават, но те демонстрират една вътрешна несигурност. Когато предлагаш такива популистки на пръв поглед социални мерки, ти просто искаш всички да са съгласни с теб. Мирише на избори, това виждам аз“, коментира той.
Бившият министър на образованието проф. Тодор Танев припомни, че идеята за безплатно висше образование е отпреди няколко години. „Имат някаква сметка от това нещо. Не знаем много какво всъщност е. Всяка страна, която е заинтересована, в момента се радва. Например Съветът на ректорите е одобрил, защото те така ще получат още един възможен източник на средства“, посочи той.
Качеството на висшето образование е основен проблем. „Ние още не сме преглътнали това, че се намалиха входните изисквания за влизане в университет. Това е допотопна мярка за покачване на качеството. Потъва надолу“, коментира проф. Танев.
Източник ЕПИЦЕНТЪР