Главният прокурор на МНС: Може Путин да е замесен в депортиране на украински деца


Главният прокурор на Международния наказателен съд Карим Хан казва, че има разумни основания да се смята, че руският президент Владимир Путин и комисарят по правата на детето в Русия Лвова-Белова носят наказателна отговорност за принудителното депортиране на украински деца.
По времето, когато украинските деца са били изведени от страната си, те са били защитени от Четвъртата Женевска конвенция, предава Си Ен Ен.
„Твърдим, че много от тези деца оттогава са били дадени за осиновяване в Руската федерация”, поясни Хан, добавяйки, че промяната на закона в Русия чрез президентски укази, издадени от Путин, е улеснила децата да бъдат осиновени от Руски семейства: „Тези действия, наред с други, демонстрират намерение тези деца да бъдат премахнати за постоянно от собствената им страна”.
„Не можем да позволим децата да бъдат третирани така, сякаш са плячка от войната” подчерта Хан и поясни, че Украйна е „местопрестъпление, което обхваща сложен и широк спектър от предполагаеми международни нарушения”, предаде „Вести.бг“.
МНС е създаден през 2002 г., за да преследва военни престъпления, престъпления срещу човечеството, геноцид и престъплението агресия, когато държавите-членки не желаят или не могат да го направят сами.
Той може да преследва престъпления, извършени от граждани на държави-членки или на територията на държави-членки от други участници. В него членуват 123 държави.
Бюджетът за 2023 г. е около 170 милиона евро.
МНС провежда 17 разследвания, вариращи от Украйна и африкански държави като Уганда, Демократична република Конго и Кения до Венецуела в Латинска Америка и азиатски държави като Мианмар и Филипините, според сайта на съда.
Уебсайтът на ICC казва, че до момента в съда са били разгледани 31 дела, като в някои случаи има повече от един заподозрян. Съдиите на МНС са издали 38 заповеди за арест.
21 души са държани в центъра за задържане на МНС и са се явили пред съда. Четиринадесет души остават на свобода. Обвиненията са свалени срещу петима души поради смъртта им. Съдиите са постановили 10 осъдителни и четири оправдателни присъди.
МНС осъди петима мъже за военни престъпления и престъпления срещу човечеството – всички те са лидери на африкански милиции от Демократична република Конго, Мали и Уганда.
Наказанията варират от 9 до 30 години затвор. Максималният възможен срок е доживотен затвор.
Най-високопоставеният беглец е бившият судански лидер Омар ал Башир, издирван за геноцид в Дарфур. Първият бивш държавен глава, който някога се е явявал пред МНС, бившият президент на Кот д’Ивоар Лоран Гбагбо, беше оправдан по всички обвинения през 2019 г. след тригодишен процес.
Въпреки че съдът е подкрепен от много членове на ООН и Европейския съюз, други големи сили като Съединените щати, Китай и Русия не са членове, като твърдят, че МНС може да се използва за политически мотивирани съдебни преследвания.
Разследването в Украйна започна на 2 март 2022 г. и се фокусира върху предполагаеми престъпления, извършени в контекста на ситуацията в Украйна от 21 ноември 2013 г., според уебсайта на МНС. През 2013 г. избухнаха протести срещу тогавашния президент Виктор Янукович, който избяга в Русия, когато беше свален през 2014 г.
Епицентър