Проф. Михаил Константинов: За да има правителство, е важно кой пръв ще вземе мандат


Три седмици преди изборите социологическите агенции дават паритет между първия и втория участник във вота, както и между третия и четвъртия. Това означава, че битката ще бъде оспорвана до самия край на изборния ден на 2 април.
– Каква е вашата прогноза за изборите на 2 април, проф. Константинов?
– Прогнозата в брой депутати засега е 70:70:40:40:20, съответно за ГЕРБ/СДС, ПП/ДБ, ДПС, „Възраждане“ и БСП. Е, може партиите да си разменят по някой и друг мандат, но на мен тази прогноза ми харесва, защото е с кръгли числа и лесно се помни. А може и някой от дребосъка да прескочи бариерата и да вземе 10-12 депутата.
– По-лесно ли ще се състави правителство, ако в 49-ото Народно събрание влязат само пет партии?
– Няма да е лесно при горното разпределение на мандатите, защото само следизборна коалиция ГЕРБ/СДС плюс ПП/ДБ излиза от раз с добро мнозинство (135+депутати) и без нужда от друг участник. Но пък това е дълбоко безпринципна коалиция, която ще удари тежко участниците в нея на местните избори. Да не забравяме, че тези местни избори ще бъдат кървави. Особено в София. А знаем, че който спечели София, няма как да е загубил местните избори.
– Вероятно най-логична е голяма коалиция между ГЕРБ/СДС и „Продължаваме промяната“/„Демократична България“. Още повече, че тя би била демократична дори и като електорална тежест – нито една от двете формации не би могла да претендира за лидираща роля. Но казвате, че ще е дълбоко безпринципна. Изключвате ли я категорично като вариант?
– Възможно е всичко, което не противоречи на законите на физиката, но вече казах, че това ще бъде едно силно безпринципно и вредно политическо образувание. Впрочем, всичките тези наши сметки и предположения ще зависят много съществено от развитието на войната в Украйна.
– Би ли бил жизнеспособен съюз, в който няма изявен лидер?
– Да си спомним Тройната коалиция (БСП/НДСВ/ДПС) през периода 2005-2009 г. Въпреки колебанията, това беше третото управление, което изкара пълен мандат (след управленията на г-н Иван Костов и на царя). Тройната коалиция също беше безпринципна и след нея НДСВ фактически изчезна, а и БСП се е запътила към небитието.
– От какво зависи осъществяването на една „голяма коалиция“, което би гарантирало (поне математически) стабилност на управлението и дори 4-годишен мандат?
– В момента изглежда, че зависи само от външен натиск, подплатен със списъци „Магнитски“. Впрочем, американският закон „Магнитски“ не действа на територията на Европейския съюз и в частност на територията на Република България.
– Ако вариантът „голяма коалиция“ отпадне, изглежда, че не може да има кабинет не само без една от първите две формации – ГЕРБ/СДС или ПП/ДБ, но и без ДПС и без БСП. Така ли е според вас?
– Точно така е и това именно показват последните демоскопски проучвания и елементарните изчисления.
– Кой вариант е по-възможен: ПП/ДБ + ДПС + БСП или ГЕРБ/СДС + ДПС + БСП и от какво зависи?
– И в двата варианта управляващата коалиция ще има около 130 депутати, така че парламентарната аритметика излиза перфектно. Обаче от първия вариант невъзможно е съчетанието ПП/ДБ + ДПС, а от втория вариант е невъзможна комбинацията ГЕРБ/СДС + БСП. От досегашните ни разсъждения следва, че не може да има управление с нормално мнозинство от 121+ депутати в рамките на 49-тото Народно събрание.
– Има ли шанс евентуален кабинет на малцинството на ПП/ДБ или ГЕРБ/СДС? Може ли въобще правителство, което има само 70 сигурни депутати зад гърба си, да бъде стабилно?
– Чак стабилно няма как да е, но ще го има, ако е с ясно дефиниран хоризонт и програма, и ако натискът за формирането му отвън е много силен. А той ще бъде именно такъв. В смисъл, че списъците „Магнитски“ ще се размахват зад сцената, че и пред нея. Политически тези списъци у нас са ирелевантни, но в личен план са болезнени. А иначе малцинствената комбинацията ГЕРБ/СДС + ДПС би имала 110 депутати, а комбинацията ПП/ДБ + БСП – 90 депутати. Така че по-скоро ще има правителство на малцинството около ГЕРБ. Важно е впрочем кой първи ще получи мандат са формиране на кабинет.
– От „Възраждане“ са заявили, че се стремят към самостоятелно управление, което ги изключва от коалиционните схеми. Каква ще е ролята на тази партия?
– Засега „Възраждане“ няма как да участва в централното управление на държавата под каквато и да е форма. Да не забравяме обаче, че идват и местни избори. Във всеки случай грешат тези, които съвсем я отписват тази партия. Лидерът на „Възраждане“ е интелигентен човек, а недоволството от традиционните партии у нас става все по-силно. И отново, както казах, много зависи от това какво ще стане на Източния фронт. И от развитието на бурите на банковия фронт също зависи. Общественото настроение у нас не е това, което пише в централната преса и което се говори по казионните телевизии. Какво точно е това настроение ще видим на 2 април вечерта. За съжаление, вече нямаме държавници от ранга на Цар Борис III в този изключително труден за народа ни исторически момент.
Епицентър