Блинкън пред Лавров в Делхи: Бъдете сигурни – няма колебание в подкрепа на САЩ за Украйна!


Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен и руският външен министър Сергей Лавров проведоха кратка среща в Делхи в кулоарите на конференцията на Г-20 за първи път от нахлуването на Русия в Украйна на 24 февруари м. г., съобщи Асошейтед прес.
АП цитира американски служители, според които Блинкен и Лавров са разговаряли около 10 минути в кулоарите на конференцията на Г-20 в Ню Делхи. Макар и кратка срещата се състоя в момент, в който отношенията между Вашингтон и Москва рязко се влошиха заради напрежението около войната на Русия срещу Украйна.
Според източника на АП Блинкън е използвал дискусията, за да посочи три пункта пред Лавров: че САЩ ще подкрепят Украйна в конфликта толкова дълго, колкото е необходимо, за да сложи край на войната, че Русия трябва да отмени решението си за оттегляне от новия договор START и, че Москва трябва да освободи задържания американец Пол Уилън.
“Казах на външния министър това, което и аз, и много други дипломати заявихме миналата седмица в щаб-квартирата на ООН: прекратете тази война и се ангажирайте със сериозна дипломация, която да доведе до справедлив и траен мир”, заяви Блинкън.
Служителят, който е разговарял с репортери при условията за анонимност е споделил още, че Блинкен е избил от главата на Лавров всякакви възможни илюзии, че може да има колебания в подкрепата на САЩ за Украйна.
„Ню Йорк таймс“ разглежда внезапната среща между Антъни Блинкен и Сергей Лавров като сигнал, че администрацията на Джо Байдън се надява да продължи да говори с Москва, въпреки, че се намира на противоположни позиции по отношение на войната в Украйна. Още по-интересно е, че преди срещите в Ню Делхи Антъни Блинкън беше казал, че няма планове да разговаря на четири очи с Лавров.
„Фактът, че двамата се срещнаха за кратко в четвъртък, предполага, че администрацията на Байдън вярва, че двете правителства трябва да продължат да поддържат отворени каналите за комуникация, въпреки че са на противоположни страни във войната на Русия в Украйна“, посочва изданието.
Говорителката на руското МВнР Мария Захарова е заявила пред Интерфакс, че срещата е била поискана от Антъни Блинкен.
Ройтерс цитира говорителя, че според него срещата между Блинкен и Лавров не е създала впечатление, че Москва е готова скоро да промени курса си.
Не се съобщава какво е казал руският министър. Самият той също все още не се е изказал за срещата. Външното министерство в Москва само потвърди срещата, като уточни, че тя е била „в движение“, а не пълноценни преговори.
На срещата на Г-20 не беше постигнато съгласие за съвместна позиция заради мнението на Русия и Китай по отношение на езика за войната в Украйна. Индийският външен министър Субрахманям Джайшанкар каза, че „имаше разминавания, имаше различия, които не можахме да помирим между различните страни“.
Беше публикувано само обобщено изявление от името на индийското председателство. В него се говори главно за икономически въпроси, включително за значението на т.нар. сделка за износ на зърно от Украйна. В същото време Индия заяви, че повечето от Г-20, която обединява най-големите икономики в света, са осъдили войната.
Междувременно Лавров обвини Запада в „безсрамно погребване“ на зърнената сделка.
„Западът погребва безсрамно добре познатата хуманитарна инициатива на генералния секретар на Обединените нации“, каза той, цитиран от руската информационна агенция РИА Новости.
Докато Русия все още участва в инициативата за транспортиране на украинско зърно през Черно море, тя многократно се обявява против подхода на Запада в сделката, сключена през юли миналата година, отбелязва Ройтерс. Москва каза, че страните, наложили санкции срещу нея, не правят достатъчно, за да разхлабят ограниченията върху собствения износ на Русия – най-вече на торове.
Сегашната фаза на споразумението, на което Турция и ООН са посредници, приключва на 18 март. То ще бъде продължено, ако никоя от страните не изрази официални възражения. Предишният срок изтече през ноември и тогава Москва се съгласи за удължаване на срока с още 120 дни.
Епицентър