Путин подписа закон за временно спиране на участието на Русия в договора „Нов СТАРТ“


Руският президент Владимир Путин подписа днес закон за временно спиране на участието на Русия в Договора за съкращаване на стратегическите нападателни оръжия, предадоха ТАСС и ДПА, като се позоваха на Кремъл.
Договорът, известен още като „Нов СТАРТ“, е единственото останало голямо споразумение между Русия и САЩ за контрол върху въоръженията. Той ограничава ядрените арсенали на всяка от двете страни до 800 пускови системи и 1550 бойни глави в оперативна готовност. Споразумението, подписано през 2010 г., също така предвижда Вашингтон и Москва да обменят информация за стратегическите си ядрени арсенали и да правят годишно до 18 посещения за проверка на място.
Руският президент обяви решението в своето обръщение към нацията миналата седмица. Той подчерта, че това не е излизане от споразумението. По-рано обаче Путин е предупреждавал, че евентуален край на договора, който изтича през 2026 г., може да доведе до ядрена оръжейна надпревара. Засега Русия иска да продължи да се придържа към договорените максимални ограничения за ядрените оръжия, отбелязва ДПА.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви по-рано в публикувани днес коментари, че Русия няма да възобнови участието си в договора за ограничаване на ядрените оръжия СТАРТ, докато Вашингтон не се вслуша в позицията на Москва, предаде Ройтерс.
В интервю за вестник „Известия“ Песков заяви също, че НАТО, „като единен блок, вече действа не като наш условен опонент, а като враг“.
Говорителят на Кремъл каза още, че възстановяването на СССР е невъзможно, но има различни съвременни форми на интеграция, предаде ТАСС. Той припомни думите на държавния глава Владимир Путин, че човек, който не съжалява за разпадането Съветския съюз, няма сърце, а човек, който иска да възстанови СССР, няма мозък.
„Струва ми се, че това е може би най-изчерпателното обяснение на възможното отношение към тези, които говорят за пресъздаване на СССР. Това е невъзможно“, заяви Песков.
„Друг е въпросът, че съществуват съвременни форми на интеграция. Те са многопосочни и многоскоростни. Те съществуват в интерес на участващите държави. Най-модерната и най-бързата интеграционна форма в пространството на бившия Съветски съюз е Съюзната държава Русия-Беларус“, посочи говорителят на Кремъл. „Но това в никакъв случай не е завръщане към Съветския съюз или опит за неговото пресъздаване“, подчерта Песков.
Източник: БТА
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм и Туитър!
Епицентър