Путин обеща на Си потоци природен газ и покани китайските компании да инвестират в Русия


Президентите на Русия и Китай Владимир Путин и Си Дзинпин обсъдиха икономическите параметри на сътрудничеството между двете държави по време на втория ден от официалното посещение на китайския държавен глава в Москва, съобщават световните агенции, цитирани от БТА.
Пред китайския си колега Путин заяви, че до 2030 г. Русия ще доставя на Китай поне 98 милиарда куб. м природен газ годишно. Двете страни са договорили всички параметри на тръбопровода „Силата на Сибир-2“, посочи още Путин.
Руският президент освен това обяви, че Русия е готова да помогне всячески на китайския бизнес за инвестира в страната и да замени западни компании, напуснали страната след началото на войната в Украйна.
От своя страна Си изтъкна, че сътрудничеството между двете държави „постоянно се разширява“ и „първите плодове“ на това сътрудничество вече могат да се видят. Той допълни, че двете държави ще трябва да работят съвместно, „за да постигнат новите си цели“, без да уточнява за какви цели става дума.
Путин и Си Цзинпин се срещнаха в зала „Свети Георги“, където бяха поставени знамената на Руската федерация и Китай. Двамата лидери се поздравиха с ръкостискане. Оркестърът изпълни химните на държавите им. В залата присъстваха и членове на делегациите на двете страни. След това лидерите продължиха заедно към зала „Екатерина“, където започнаха преговорите в тесен състав.
Путин и Си Цзинпин подписаха редица документи за „стратегическо сътрудничество“ след разговорите, определени от Путин като „успешни и конструктивни“ и показали, че в момента Китай явно е най-важният икономически партньор на Русия.
„Убеден съм, че нашето многоаспектно сътрудничество ще продължи да се развива за доброто на народите на нашите страни“, каза руският президент в излъчено по телевизията изявление, предаде БТА.
Путин и Си подчертаха, че „отговорният диалог“ е най-добрият начин за устойчиво уреждане на украинската криза, съобщиха китайските държавни медии. Според тях Москва е потвърдила ангажимента си за възобновяване на мирните преговори възможно най-скоро. Китай и Русия са изтъкнали, че за да бъде уредена украинската криза, трябва да бъдат уважавани „легитимните тревоги относно сигурността“ на всички страни и да се избягва конфронтацията между лагери.
Путин заяви след срещата със Си, че китайските предложения могат да послужат за основа на мирно уреждане в Украйна, но че Западът и Киев още не са готови за това. Руският президент обвини западните сили, че се бият „до последния украинец“.
Китайският лидер определи разговорите като „открити и приятелски“. Той повтори, че Пекин поддържа „неутрална позиция“ във връзка с Украйна, и призова за диалог.
Русия и Китай посочиха в съвместно изявление, че близкото партньорство между тях не представлява „военно-политически съюз“.
„Страните отбелязват, че отношенията между Русия и Китай, макар да не представляват военно-политически съюз като тези, създадени през Студената война, надхвърлят този вид междудържавно сътрудничество“, заявиха те.
Според изявлението тези отношения „не представляват блок, нямат конфронтационен характер и не са насочени срещу трети страни“.
Путин каза, че Москва и Пекин имат сходни позиции по повечето международни въпроси, предаде ТАСС.
Си заяви, че във връзка с украинската криза Китай се ръководи от принципите на Устава на ООН и поддържа безпристрастна позиция.
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм и Туитър!
Епицентър