Закон и Ред

Прокуратурата: 45 души са задържани към момента в акцията срещу автомафията

Прокуратурата дава извънреден брифинг с подробности за акцията срещу най-големите автокрадци у нас.

Прокуратурата, следователи от Национална следствена служба и МВР днес нанесоха мащабен удар срещу автокрадците в София, Перник, Варна, Кюстендил и Дупница.

Рано сутринта от домовете им са изведени около 30 лица, които са съдени и задържани за автокражби.

Акцията „Автоджамбази“ е по разпореждане на главния прокурор. Извършени са претърсвания на множество адреси в петте населени места, като обект на интерес са устройства, ползвани от автомафията за отключване и запалване на автомобилите. 

Зам.-главният прокурор Борислав Сарафов обясни, че кражбите се извършват основно след полунощ, от бригада „десетина работника“, която буквално разфасова автомобила до последния детайл. „Като пирани се нахвърлят, ако мога така да се изразя. И след това разфасованите части се разхвърлят по автоморги и автокъщи“.

Около 80% от автомобилите, откраднати в страната, се разпродават именно по този начин – като авточасти.

Скъпите марки автомобили се изнасят по канал, разработен и работещ в момента. Дестинациите са обикновено към страни от бившия СССР. Каналите са строго профилирани. Всяка група се ръководи от определено лице.

Претърсват се автоморги, автокъщи и жилищата на задържаните лица.

Зам.-вътрешният министър Станимир Станев от МВР съобщи данни от спецакцията в страната към 11 ч днес.

Проверени са 6 автокъщи и 15 автоморги. Установени са две МПС, обявени за държавно издирване.

По Закона за МВР са задържани общо 45 лица. Най-активни са полицаите във Варна – проверени са 49 адреса в района. Операцията продължава и към момента. 

Говорителят на прокуратурата Сийка Милева отбеляза, че автоджамбазите стават все по-иновативни. За броени минути те могат да отключат и откраднат даден автомобил. Те успяват с метода „куфар“ да уловят сигнала на ключа от автомобила и да го прехвърлят на друг. Модерните устройства позволяват да прихванат сигнала от ключа дори когато собственикът се намира в жилището си.

Машинка с размера на малка кутийка може да отключи един скъп джип. С натискането само на един бутон може да се отключи автомобилът и да се открадне. „Акцията“ продължава броени минути.

Напоследък се крадат не само скъпи автомобили, но и по-евтини, дори т.нар. баничарки. Има и схеми за изнудване на собствениците на откраднатите автомобили.

Има случаи, в които автоджамбазите директно търсят откуп, за да върнат откраднатия автомобил.

Според статистиката за изминалата година образуваните досъдебни производства за кражба на автомобили са нараснали със 120 дела. За 2022 г. новообразуваните досъдебни производства за незаконно отнемане на МПС са 1223. Данните показват, че за същата година внесените в съда прокурорски актове са 153. Осъдените лица са 154. А за цялата изминала година има оправдано само едно лице. 189 души са с влезли в сила съдебни решения, 56 лица са получили ефективно лишаване от свобода.

Освен споменатите методи, крадците използват и „класическите“ методи – рязане на вратите на автомобилите след прекъсване на видеонаблюдението.

Действително, над 80% от задигнатите автомобили се „разкостват“ на части, които се продават впоследствие.

Атанас Илков, шеф на Национална полиция, отбеляза, че през миналата година областните дирекции в Перник, Варна и Столична дирекция са били най-активни в разкриването на този вид престъпления.

Автомобилите се разкомплектоват основно на територията на област Перник. Автоджамбазите са нагли и не се спират пред никакви обстоятелства, отбеляза той. Статистиката показва, че на територията на страната през 2022 г. са открити 1495 МПС, като 1378 са откраднати. Процентът на разкриваемост на тези престъпления е с 2 пункта по-висок в сравнение с предходната.

За трафика на откраднатите автомобили се използват чужди регистрационни табели, автомобилите се извеждат с подправени документи основно към Турция, а „шофьорите“ им се връщат в България с автобуси. Всички лица, които са с две или повече досъдебни производства, са събрани в отделен списък като целта е тези досъдебни производства по-бързо да влязат в наказателен  процес. 

Сийка Милева допълни, че органите на МВР съвместно с прокуратурата на България са твърдо решени да се опълчат срещу тези автокрадци, които „напоследък се чувстват безнаказани“. 

Борислав Сарафов отбеляза, че след приключване на реализацията след няколко дни ще бъде направен анализ и да се отчетат пропуските – дали те са законодателни, дали липсва наблюдение или организация. „Искам още веднъж да подчертая отличното си сътрудничество – моето и на прокуратурата с професионалното ръководство на МВр. Рядко се работи с такъв отличен синхрон“, заяви Сарафов.

Според Сийка Милева ръстът на противозаконното отнемане на МПС се дължи и на закриването на специализираните структури. „Тази дейност е мащабна дейност. Тя не се извършва само от т.нар. „лимонки“, които крадат дадения автомобил. Тя е свързана с организирани престъпни групи. Тези престъпления, както и телефонните измами, следва да се разследват мащабно, а не „на парче“.

„Акцията ще продължи дълго време, няма да оставим автокрадците току-така“, категорична бе Сийка Милева. И тя, и Борислав Сарафов споделиха, че също са станали жертви на автокрадците. 

Очаквайте подробности

Related Articles

Back to top button