Медиана: ГЕРБ води на ПП-ДБ с 2%, „Възраждане“ е трета политическа сила, ДПС са четвърти


Медиана
ОСНОВНИ ИЗВОДИ
(Изследването не взима предвид гласуването в чужбина, което може да има значително влияние)
ГЕРБ – 24,6%
ПП – ДБ – 22,7%
ДПС – 11,3%
„Възраждане“ – 12,5%
БСП – 8,9%
„Български възход“ – 4,5%
„ЛЕВИЦАТА!“ – 3,5%
ИТН – 3,1%
– Към момента ГЕРБ води пред коалицията „Продължаваме Промяната – Демократична България“ с около 2 %.
Ако изборите са днес за ГЕРБ – СДС биха гласували 24,6% от заявилите, че ще гласуват.
Коалицията „Продължаваме Промяната – Демократична България“ засега не успява да консолидира напълно бившите избиратели на двете основни формации участващи в нея.
За ПП – ДБ заявяват, че ще гласуват 22,7%.
– „Възраждане“ към момента е трета политическа сила (12,5%), като данните показват както силна консолидация на избирателите им от предишните избори, така и потенциал да разширяват влиянието си.
– ДПС са четвърти (11,3%), като тук традиционно влияние ще окаже гласуването в чужбина. След бурния конгрес БСП се намира в тежко положение. Данните показват силно разколебаване на „червените“ избиратели, които макар и намалели са традиционно силно консолидирани около своята партия. Сега значителна част от тях се колебаят за кого да гласуват и дали изобщо да отидат до урните. Засега БСП са петият сигурен участник в следващото народно събрание с 8,9%.
– Към момента още три партии имат сериозни шансове да преминат 4 %-ната бариера и да влязат в Парламента – Български възход (4.5%), новата лява формация „Левицата“ (3.5 %) и Има такъв народ (3.1%).
– В рейтинга на политиците не се наблюдават значителни размествания. Румен Радев продължава да бъде политикът с най- висок авторитет следван от Бойко Борисов. Прави впечатление нарастване на рейтинга на Костадин Костадинов (вероятно свързано с подписката за референдум за еврото), както и спада при Корнелия Нинова и Атанас Атанасов (вероятно свързано с атаката срещу президента Радев и заканите за импийчмънт).
– Както по отношение на влизането в еврозоната, така и по въпроса за предоставянето на оръжия за Украйна обществото като цяло е подчертано негативно настроено. Данните показват, че двете теми тясно се преплитат. От едната страна са последователните „евроатлантици“ (около 20 %) – които искат както да предоставяме оръжие за Украйна, така и да въведем веднага еврото. От другата страна са „евроатлантико скептиците“ (около 60%) – които смятат, че България, в момента, трябва да се дистанцира от подобни движения (както по отношение на оръжията, така и по отношение на еврозоната).
Тези данни не са предизборни прогнози. Те показват предизборните нагласи към момента – към 25 февруари 2023 г. (своеобразна моментна „снимка“ на обществено-политическите настроения). Тези нагласи подлежат на промяна в хода на предизборната борба. Още повече, че към момента 20 % от избирателите, които заявяват, че може да отидат до урните не са решили твърдо дали ще го направят и за кого ще гласуват – това представляват около 700 хил. колебаещи се потенциални избиратели, които могат драстично да променят настоящата картина.
– Изследването регистрира подчертан песимизъм породен от удара върху материалния стандарт на живот на голяма част от домакинствата (инфлационната криза от последните месеци). Над 60% отчитат влошаване на материалното си положение в последната година, като мнозинството посочват, че в последните месеци им се налага да пестят от задоволяването на основни потребности – храна и отопление. Това е фонът, на който ще се проектира предизборната борба в следващия месец.
Изследването е проведено в периода – 19 – 24 февруари 2023 г. с 973 човека (18+ години) чрез пряко стандартизирано интервю и е представително за пълнолетното население на страната. Проучването е изследователски проект на агенция МЕДИАНА и е реализирано със собствени средства.
Характеристики на изследването:
1. Обем на изследваните лица
973 човека 18 + г.
2. Метод
Пряко стандартизирано интервю
3. Извадка
Двустепенна гнездова извадка
4. Представителност
Представително за страната
5. Период на провеждане
Проведено на терен – 19 – 24 февруари 2023 г.
Изследването не взима предвид гласуването в чужбина, което може да има значително влияние
Епицентър