България

Радев ще участва в срещата във Варшава на страните от формата Б9, на която ще присъства и Байдън

Президентът Румен Радев ще участва в срещата на държавите от формата Б9, която ще се състои във Варшава. Форматът за политически диалог обединява страните членки на НАТО България, Естония, Латвия, Литва, Румъния, Словакия, Унгария, Чехия и Полша.

Това информираха от прессекретариата на държавния глава.

В тазгодишното издание на срещата на високо равнище в полската столица ще участва и президентът на САЩ Джо Байдън.

Изразените от президента Байдън позиции за продължаване на военната и друга помощ за Украйна във войната срещу Русия, включително визитата му в Киев, по време на която обеща нов оръжеен пакет, влизат в противоречие със заявеното от Румен Радев. 

Преди дни, по време на конференцията по сигурността в Мюнхен, Радев заяви, че войната не е решение. 

„Дълбоките противоречия между Русия и Украйна трудно ще се разрешат чрез война. Още по-малко тази война може да доведе до устойчив мир. Затова е изключително важно международната общност най-сетне да се фокусира върху прекратяването на военните действия и търсенето на мирно решение с политически средства„, изтъкна Радев. 

Преди това, на 14 февруари, българският президент заяви, че е категорично „против да бъде предоставяно въоръжение от Българската армия на Украйна“. Изявлението си той направи по повод искането на Киев за предоставяне на още оръжия. 

Радев заяви, че позицията му е ясна и категорично е против изпращане на въоръжение от резервите на Българската армия в зоната на военните действия. 

„Още в първите часове България заяви твърда позиция и категорично осъжда агресията на Кремъл срещу суверенна държава. Продължавам да смятам, че този конфликт няма военно решение и може да бъде постигнат само с прекратяване на огъня и с диалог“, посочи президентът.

Букурещката деветка, или Букурещкият формат, е инициатива на румънския президент Клаус Йоханис и на президента на Полша Анджей Дуда и обединява държавите по източния фланг на НАТО. Тя датира от 2015 г и се появи като реакция на анексирането от Русия на Кримския полуостров от Украйна през 2014 г. 

Очаква се акцент в разговорите да бъде подсилването на източния фланг на НАТО, с което САЩ се ангажираха след началото на войната на Русия в Украйна и с разгръщането на международните бригади, които бяха създадени, включително в България, като средство за подобряване на държавите в непосредствена близост до Русия. Помощта за усилията на Украйна да се справи с руската агресия вероятно също ще бъде обсъждана на разговорите между американския президент и лидерите от В-9. 

Последната среща на В-9 се проведе през октомври 2022 г, като на нея бяха поканени и президентите на Северна Македония и на Черна гора. Тогава лидерите осъдиха руските ракетни атаки над украински граждански цели. Те ги определиха като военни престъпления, които трябва да бъдат преследвани по международното право.

Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм и Туитър!

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button