Администрацията на Байдън официално обвинява Русия в престъпления към човечеството


Администрацията на президента Джо Байдън официално обвинява Русия, че е извършила „престъпления срещу човечеството“ по време на почти едногодишното си нахлуване в Украйна, каза вицепрезидентът на САЩ Камала Харис.
„В случая с действията на Русия в Украйна ние разгледахме доказателствата, знаем какви са правните стандарти и няма съмнение: това са престъпления срещу човечеството“, каза Харис, която е бивш прокурор, на Мюнхенската конференция по сигурността.
„И казвам на всички онези, които са извършили тези престъпления, както и на техните началници, които са съучастници в тези престъпления – вие ще бъдете подведени под отговорност“, допълни тя на срещата на висши западни лидери в столицата на Бавария, за да оценят най-мащабния и кървав конфликт в Европа след Втората световна война.
Официалното решение, което идва в края на правен анализ, ръководен от Държавния департамент на САЩ, не носи непосредствени последици за продължаващата война.
Но Вашингтон се надява, че това може да помогне за по-нататъшната изолация на руския президент Владимир Путин и да стимулира правните усилия за търсене на отговорност на членовете на неговото правителство чрез международни съдилища и санкции.
Според ООН това са престъпления, които се извършват като част от „масови и систематични нападения“ срещу определено гражданско население. Сред тези престъпления са изброени 15, включително убиство, поробване, изтезание, изнасилване, депортиране. За тази категория няма давност – извършителят може да бъде преследван до края на дните си.
Украинският външен министър Дмитро Кулеба каза пред същия форум днес, че москва „води война на геноцид“, защото там смятат, че украинците „нямат право да къществуват като независим народ“. „Всичко, произтичащо от това, са престъпления срещу човечеството, военни престъпления и друг ижестокости, извършени от руската армия на територията на Украйна“, допълни той.
Вашингтон, както и разследване, назначено от ООН, вече стигна до заключение, че руските сили са виновни за военни престъпления, припомня „Ройтерс“. Но заключението на администрацията на Байдън означава, че с правен анализ са установени широко разпространени действия, които са, систематични и умишлено насочени срещу цивилни граждани. В международното право те се разглеждат като по-тежко престъпление от обикновено инцидентно криминално деяние.
Подкрепяната от ООН анкетна комисия за Украйна все още не е стигнала до заключението, че военните престъпления, които тя твърди, че са идентифицирали, представляват престъпления срещу човечеството.
В изказването си Харис нарече „варварски и нечовешки“:
- множеството жертви, открити в Буча малко след руската инвазия миналия февруари;
- ударът на 9 март по родилен дом в Мариупол, при който загинаха трима души, включително дете;
- сексуалното насилие над четиригодишно дете от руски войник, което беше идентифицирано от доклада на ООН.
Организации, подкрепяни от Американската агенция за международно развитие (USAID), са документирали повече от 30 хиляди военни престъпления след инвазията, според правителството на САЩ. Украински служители заявиха, че разследват обстрела на град Бахмут тази седмица като възможно военно престъпление.
Русия, която твърди, че провежда „специална военна операция“ в Украйна, за да елиминира заплахите за нейната сигурност и да защити рускоговорящите, отрича умишлено да атакува цивилни или да извършва военни престъпления.
„Нека всички се съгласим за едно: от името на всички жертви, известни и неизвестни, справедливостта трябва да бъде въздадена“, каза Камала Харис.
Администрацията на Байдън се опитва по различни начини да изправи предполагаеми военни престъпници пред правосъдието, включително чрез обучение на украински следователи, похарчила е около 40 милиона долара за усилията досега и казва, че работи с Конгреса, за да осигури допълнителни 38 милиона долара за усилията.
Международните юридически органи също са ограничени в преследването на престъпления срещу човечеството. Правомощията на Международния наказателен съд, например, се разпростират само върху държави-членки и държави, които са се съгласили с неговата юрисдикция, като Украйна, но не и Русия, т.е. Москва не признава процедурите и решенията му и няма да екстрадира никого от своя територия. Киев настоява за нова международна организация за военни престъпления, която да се фокусира върху руската инвазия, на която Москва се противопостави.
Епицентър