Апокалиптични кадри: Срутване на сгради след втория силен трус в Турция (СНИМКИ, ВИДЕО)


„Ройтерс“ разпространи кадри от различни градове в Турция, къде цели сгради се срутват след втория мощен трус от 7.5 по Рихтер, ударил страната в понеделник.
Видеозаписите показват рухването на здания в Диарбекир и Малатия, предава Нова тв.
Моментът на земетресението е запечатан и от камерата на телевизионен екип, обикалящ улиците на Малатия след първото силно земетресение. Секунди след бедствието операторът показва как репортерът помага на малко момиченце да се измъкне от руините на паднала сграда.
Среднощното земетресение, разтърсило Югоизточна Турция и причинило жертви и щети и в съседна Сирия, вероятно ще бъде едно от най-смъртоносните за това десетилетие, отбелязва Ройтерс, като цитира коментари на британски сеизмолози и експерти в областта на оценка и превенция на рисковете.
Трусът с магнитуд 7,8 бе регистриран в 4,17 ч. местно време (1,17 ч. по Гринуич) в окръг Кахраманмараш, на около 60 километра от сирийската граница. В края на сутринта ново силно земетресение с магнитуд 7,5 разтърси Югоизточна Турция, припомня БТА.
Епицентърът на първия трус е бил на около 26 километра от турския град Нурдагъ, на дълбочина от около 18 километра. Трусът е бил на Източно-анатолийския разлом. Там не е имало трус с магнитуд 7 от над 2 века, допълва Франс прес. През 1822 г. трус с магнитуд 7 на този разлом е убил около 20 000 души.
Съпоставено с труса в Централна Италия с магнитуд 6,2, станал през 2016 г., в който загинаха около 300 души, днешното земетресение е излъчило 250 пъти по-голяма енергия, според Йоана Фауре Уолкър, ръководителка на Института за намаляване на рисковете и бедствията в Юнивърсити колидж в Лондон.
Източно-анатолийският разлом е от типа разломи на приплъзване. При тях солидните скални плочи се притискат и бутат една друга по продължението на вертикална разломна линия, което поражда напрежение, докато накрая едната от плочите се плъзне с хоризонтално движение, като освободи огромно количество напрежение, което може да предизвика земетресение.
Разломът Сан Андреа в Калифорния може би е най-прочутият такъв в света.
Учени припомнят, че след земетресението от 1822 г. в Турция вторични трусове е имало и на следващата година.
Финалният брой на жертвите от днешната стихия все още не може да се прогнозира. Трус с магнитуд 7,8 в Непал през 2015 г. отне живота на близо 900 души, припомня Роджър Мусон, изследовател от Британския геоложки институт и споменава за хиляди и дори за десетки хиляди жертви.
Според последни данни жертвите в Турция и в Сирия на днешните земетресения са над 2300, допълва Франс прес.
В Турция загиналите са 1541, а ранените са 9733. А в Сирия трусът е отнел живота на 851 души, а ранените са най-малко 2326, като данните са и за районите под контрола на сирийските власти и за районите под контрола на сирийските бунтовници.
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм и Туитър!
Епицентър