България

Цветница е! Иисус Христос в Йерусалим влиза като цар в Йерусалим

Цветница е подвижен християнски, но и народен празник, който се отбелязва, както в православната, така и в католическата и протестантската църкви една седмица преди Великден, в неделята след Лазаровден.

Тази година се пада на 28 април.

Нарича се още Връбница, Цветна неделя, Вая (Вайя), Куклинден или Палмова неделя (в западните църкви). Празникът се пада в шестата неделя на Великия пост. 

Религиозната страна на празника показва, че на този ден християнската църква празнува влизането на Иисус Христос в Йерусалим в дните преди еврейската Пасха.

Според евангелистите Христос пристига в града, яздейки магаре, а вярващите го посрещат, като разстилат пред него дрехите си и маслинови клонки.

След като възкресил престоялия четири дни в гроба Лазар, брат на сестрите Марта и Мария, Иисус Христос тръгнал за Йерусалим. 

Като наближават Витфагия на Маслиновата планина, Исус казва на двама от учениците си:
„Отидете в селото, което виждате ей там, и веднага ще намерите вързана магарица и малкото ѝ с нея, отвържете ги и ги доведете при мене. И ако някой ви каже нещо, отговорете: ‘Нужни са на Господаря.’ Тогава той веднага ще ги пусне.“ (Матей 21:2, 3)

Учениците не разбират, че тази заръка е свързана с пророчество. Но по–късно осъзнават, че се е изпълнило едно пророчество на Захария. Той предсказал, че обещаният от Бога Цар ще дойде в Йерусалим „смирен и яздещ магаре, рожба на магарица“. (Захария 9:9)

Когато учениците отиват във Витфагия и вземат магарето и магарицата, хората, които стоят наблизо, ги питат: „Какво правите? Защо отвързвате магарето?“ (Марко 11:5) Но когато чуват, че животните са за Господаря, им позволяват да ги отведат. Учениците слагат горните си дрехи върху двете животни, но Исус сяда на младото магаре.

Докато той приближава Йерусалим, хората стават все повече. Мнозина постилат на пътя дрехите си, а други — „клонки, които са отрязали в нивите“ или от дърветата. Те викат: „Молим те, дай му спасение! Благословен е този, който идва в името на Йехова! Благословено е идващото царство на баща ни Давид!“ (Марко 11:8–10) Фарисеите сред множеството се ядосват на тези възгласи. Те казват на Исус: „Учителю, смъмри своите ученици.“ Той им отвръща: „Казвам ви, ако те замълчат, камъните ще започнат да викат.“ (Лука 19:39, 40)

Като вижда Йерусалим, Исус заплаква и казва: „Само ако беше разбрал в този ден кои са нещата, които водят до мир! Но сега те са скрити от очите ти.“ Йерусалим ще заплати за своето съзнателно неподчинение. Исус предсказва: „Враговете ти ще построят около тебе укрепление от островърхи колове и ще те обкръжат и притиснат отвсякъде, и яростно ще хвърлят на земята и тебе, и децата ти, и няма да оставят камък върху камък в тебе.“ (Лука 19:42–44) В съгласие с тези думи Йерусалим е унищожен през 70 г.

При влизането на Исус „целият град е обхванат от вълнение“ и хората питат: „Кой е този?“ А множествата казват: „Това е Исус, пророкът от Назарет в Галилея!“ (Матей 21:10, 11) Онези сред тях, които са видели възкресението на Лазар, разказват за него на останалите. Фарисеите се оплакват, че не постигат нищо, и си казват един на друг: „Целият свят тръгна след него.“ (Йоан 12:18, 19)

Според обичая си, когато идва в Йерусалим, Исус отива в храма да поучава. Там лекува слепите и куците. Когато виждат какво прави и чуват момчетата в храма да викат „Молим те, дай спасение на Давидовия син!“, главните свещеници и книжниците са възмутени. Те го питат: „Чуваш ли какво казват тези?“ Исус им отговаря: „Никога ли не сте чели ‘От устата на малките деца и кърмачетата ти осигури възхвала’?“ (Матей 21:15, 16)

Той оглежда всичко наоколо и понеже вече е късно, си тръгва от храма с апостолите. Преди да настъпи 10 нисан, Исус се връща във Витания, където прекарва неделната нощ.

На този ден в църквата се отслужва молитва и се благославят върбови клонки. Те се раздават на вярващите и всеки ги отнася до дома си за здраве. Пак за здраве се окичват с върбови клонки портите и се сплита венче от осветената в църквата върба. 

Върбовите клонки символизират палмовите, с които е бил посрещнат в Йерусалим Исус ХристосИмен ден празнуват всички, които носят имена, произлизащи от названия на растения: Ангел(ина), Биляна, Божура, Виолета, Върба, Върбан, Върбинка, Гергин(а), Гроздан(к)а, Далия, Дафина, Делия, Делян(а), Дилян(а), Димитър-другото име на Богородичката е Димитровче, Динка, Детелин(а), Елица – идва от Ела, Жасмина, Здравка, Здравко, Зюмбюл(ка), Ива, Иглика, Калин(а), Камелия, Карамфил(к)а, Китка, Латинка, Лили, Лила, Лилия, Лиляна, Лора, Лозан, Лозенка, Люлина, Маргарита, Магнолия, Малина, Нева, Неви, Невен(а),Незабравка, Петуния, Ралица, Роза, Росен, Росица, Смилян(а), Теменуга, Теменужка, Трендафил(ка), Фидан(к), Ангел(ина), Цвета, Цветан(а), Цветанка, Цветелин(а), Цветомир(а), Цветослав(а), Цвятко, Череша, Явор(а), Ягода, Ясен(а), Ясмина и много други имена.

За църковния празник, който според църковния календар се пада в 6-та Неделя на Великия пост – Връбница или Цветница – се разрешава риба. 

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button