Австрия поиска задържане на бившия политик от ОДС и съдия Иван Димов


Австрия поиска задържане на бившия политик и съдия Иван Димов
Иван Димов е бивш съдия в Сливен.
МВР съобщи, че европейската заповед за арест е по искане на прокуратурата в град Велс, която обвинява 61-годишен българин в пране на 170 хиляди евро
“Нямам представа”, отговори пред “24 часа”, съпругата му Антониана Благоева, която вдигна неговия мобилен телефон, попитана за причините
Българин, обявен за издирване от Австрия, е бил арестуван, докато шофирал на магистрала “Тракия” в посока Бургас, обяви МВР.
От официалното съобщение става ясно, че за 61-годишния мъж “има европейска заповед за задържане от прокуратурата в австрийския град Велс като заподозрян в изпирането на 170 хил. евро, придобити от престъпна дейност”.
Неофициално запознати с разследването посочиха, че задържаният е бившият депутат от ОДС Иван Димов, който сега е арбитражен съдия. Той е бил председател на Окръжния съд в Сливен и член на Висшия съдебен съвет, но напусна през 2010 г.
“24 часа” потърси Иван Димов на мобилния му телефон. Отговори съпругата му Антониана Благоева, която обясни, че той не може да говори в момента.
Когато репортер на вестника попита дали г-жа Благоева знае причините за изненадващото задържане на нейния съпруг и дали е наясно, че той е бил издирван от Австрия, тя отговори лаконично: “Нямам представа” и прекъсна разговора.
След задържането на Димов ще бъде задействана процедура по екстрадицията му в Австрия. Възможностите са две – той да се съгласи доброволно да го изпратят там за следствените действия или да откаже. Тогава ще решава съдът.
Димов е известно лице в политическите и съдебните среди от 90-те години на миналия век. След промените е съдия във военния съд в Сливен. От 1992-а правораздава в Окръжния съд в същия град. В онзи период избухва спор между български и американски собственици в сливенското предприятие “Декотекс”.
Като съдия Димов регистрира промяна на акционерите и приватизационният фонд на Николай Банев “АКБ Форес” измества американския инвеститор Реми Евар, който твърди, че вложил 10 млн. долара в завода.
Заради съдебното решение американски сенатори искат обяснение от тогавашния ни посланик в САЩ Филип Димитров, който по-късно е български премиер, а днес конституционен съдия.
През 1997 г. Димов е избран за депутат от листите на ОДС в 38-ото Народно събрание. Остана там до края на мандата през 2001 г.
Участва дейно в реформата на прокуратурата, която дава повече власт на тогавашния обвинител №1 Никола Филчев.
Епицентър.бг припомня: Димов бе член на ВСС, но сам напусна, след като името му „излезе“ в т. н. скандал с Красьо Черния – Красимир Георгиев. Делото пред ВАС бе образувано по жалба на Димов, след като ВСС го уволни дисциплинарно.
На 18 юни 2009 г. на заседание на ВСС бе оповестено, че лице под името „Красьо“ обещава срещу възнаграждение осигуряване на подкрепа от членове на ВСС на магистрати, кандидатстващи за началнически постове. По този повод в Софийската градска прокуратура беше образувано досъдебно производство. Именно тогава номерът на телефона на Димов бе намерен в телефонни разпечатки на бизнесмена Красимир Георгиев – Красьо Черния.
Димов подаде оставка и се върна като съдия в Сливен, но бе уволнен за нарушения на правилата за етично поведение на магистратите.
Според ВАС Иван Димов неоснователно възразява срещу начина, по който е заседавала дисциплинарната комисия срещу него.