Прокуратурата за аферата „Nexo“: Асен Василев обмислял как през БОРИКА да се плаща с криптовалути


Повдигнати са обвинения на четирима души по разследването срещу криптобанката Nexo.
Това съобщи на пресконференция в петък директорът на Националната следствена служба Борислав Сарафов.
От думите на зам.-главния прокурор става ясно, че Асен Василев в качеството му на финансов министър е провел среща между български банки и Nexo, на която е поискал да се обмисли как през системата БОРИКА да се плаща с криптовалути. Както е известно, компанията Nexo има собствена едноименна криптовалута.
„По свидетелски показания е имало среща, проведена в Министерство на финансите, организирана лично от бивш министър на финансите. На нея са присъствали дружества, които се занимават с криптовалута. Целта на срещата е била как системата за разплащане БОРИКА може да започне да се разплаща и с криптовалута”, обясни говорителят на главния прокурор Сийка Милева.
От думите й стана ясно още, че тепърва ще се установи кой е бил на срещата.
„Въпросната среща се е случила преди около половин година”, уточни от своя страна заместник главният прокурор Борислав Сарафов.
Както е известно, по това време финансов министър е бил Асен Василев, но Сарафов не потвърди дали става въпрос за него.
Вчера стана известно, че държавното обвинение разследва т. нар. криптобанка, чието лице е бившият народен представител Антони Тренчев. Разследването се води за пране на пари, финансови престъпления и компютърни измами. Появиха се съмнения за връзки на Nexo с „Продължаваме промяната“.
На брифинга освен главният прокурор Иван Гешев участват още директорът на Националната следствена служба и зам.-главен прокурор Борислав Сарафов, говорителят на главния прокурор Сийка Милева и Светослав Василев, началник на отдел „Киберпрестъпления“ в НСлС, директорът на Дирекция „Финансова сигурност в ДАНС, Недялко Петков и Ивайло Новаков от същата дирекция на ДАНС.
„Тук съм, за да благодаря на колегите от Софийската градска прокуратура, от отдел „Киберпрестъпления“ към НСлС, от ДАНС, които в продължение на месеци работиха по този случай. Благодаря и на колегите в МВР, които оказаха сериозна помощ при извършване на действията по разследването.
Този случай е уникален за България и е един от малкото в световен мащаб.
Той е пример за добро институционално сътрудничество и за добро сътрудничество с нашите европейски евроатлантически партньори. Доста сложен е и ние разчитаме на взаимодействието и експертната помощ на партньорите ни. Онагледява новите проблеми, пред които е изправена правоохранителната общност в цял свят.
Надявам се България да е в световните новини, с това, което може да се гордеем – това са нашите успехи в IT сектора, нашите млади хора, които са изключителни специалисти в тази област, а да не сме в световните новини със случаи, които дават негативен облик на страната.
Готови сме и имаме капацитета да изясним всички предизвикателства, пред които сме изправени в този случай“, заяви в началото на пресконференцита Иван Гешев.
Борислав Сарафов отбеляза, че финансовите престъпления, набират все повече скорост. Киберпрестъпленията не са само в сферата на измамите или педофилите, отчете още Сарафов. „Такъв сорт деяния подкоповат доверието на финансовата система въобще“, допълни той.
„Ясно съзнаваме срещу какъв огромен финансов и интелектуален ресурс сме изправени, ще изправим нашия професионализъм, закона и нашето оборудване”, подчерта Сарафов.
По думите му, настоящият казус, бил без аналог до момента в историята на България. Сарафов също благодари на партньорските служби, като отличи работата със службите на Великобритания. И обясни, че от следствието разбирали срещу какъв финансов и интелектуален ресурс се изправят, но ще отговорят подобаващо с цялата строгост на закона и с целия софтуеър, с който разполага държавата.
„По делото бяха претърсени вчера 15 адреса. По неотложност влязохме в още два адреса. Разпитани бяха 20 свидетели. Някои свидетели изразиха опасения за своята сигурност. Те ще бъдат включени в програмата за защита на свидетели. Други бяха разпитани като анонимни. Иззети са голямо количество магнитни носители. Днес като обвиняеми са привлечени 4 лица, няма да кажа имената им. Повдигнато им е обвинение, че от началото на 2018 г. до вчерашния ден, на територията на България, Швейцария, Кайманови острови и Великобритания, а един от тях е и ръководил групата, създадена с користна цел“, посочи Борислав Сарафов.
На всички обвиняеми е наложена забрана за напускане на пределите на нашата страна“, уточни Сарафов.
Той се обърна към медиите да помогнат в случая със свои разследвания, а не да оправдават обвиняемите и да изпират биографиите им.
Василев от отдел „Киберпрестъпления“ към НСлС каза, че се разследват редица компании, свързани в компанияна Nexo. Той допълни, че дружеството било регистрирано в Швейцария, като там не бил внесен целия капитал, а само половината в размер на 50 000 швейцарски франка.
До настоящия момент, платформата използвала над 669 000 адреса, а извършените транзакции били над 4 млн. Те са изпълнени само в криптовалута, като общата им стойност, е над 94 млрд. долара. „Това са изключително транзакции от външни адреси към Nexo и от Nexo към външни адреси“, уточни Василев.
Един от клиентите бил част от терористична групировка в Палестина, стана ясно от думите на Василев.
Имало е и опити за манипулиране на пазари за криптовалути, допълни той.
“Двама са обявени за издирване, най-вероятно не са в България. Имат забрана да напускат страната. От данните на граничния контрол излиза, че са налични в България, но предполагаме, че не са, защото това са данните на разследването. Разсредването започна миналата година септември месец и продължава и досега“, каза Сарафов.
„Всички бяха изненадани вчера. Офисите работеха. Няма теч на информация“, допълни следовател №1.
Беше изтъкнато, че от страна на Nexo и до момента не се среща никаква отзивчивост. Освен това срещу компанията имало множество сигнали от жалбоподатели от цял свят.
Борислав Сарафов отбеляза, че основателите и ръководителите на Nexo са изключително с добро образование и с много комбинативни умове.
„Не се притесняваме, ако са събрани достатъчно доказателства, да повдигнем обвинения на магистрат, депутат или министър. Тепърва ще се анализира, текат предравителни разпити“, закани се Сийка Милева.
„Едно от лицата е привлечен в качеството му на ръководител, а останалите трима като членове. По тяхно отношение са назначени данъчни ревизии, информирани са НАП и КПКОНПИ. Има данни, че тези лица разполагат с изключително големи финансови възможности. Знаем, че те разполагат със скъпи имоти в Дубай, Карибските и Бахамските острови, притежават скъпи яхти. В един от домовете вчера бяха намерени и иззети 35 картини на скъпи художници, които ще бъдат предадени на Националната художествена галерия. Те са от Салвадор Дали, Матис и Пикасо“, каза още Милева.
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм и Туитър!