България

Крум Зарков: До края на този парламент няма да бъде приет механизъм за главния прокурор

Министърът на правосъдието Крум Зарков най-после призна, че законодателните му идеи за разследване на главния прокурор претърпяха неуспех. Причината е – тяхна противоконституционност.

„Днес окончателно стана ясно, че в сегашното народно събрание няма депутати, които да приемат механизъм за разследване на главния прокурор. Никога не е било въпрос на време“.
Това заяви служебният правосъден министър Крум Зарков на извънреден брифинг.
Отговорът му идва, след като днес депутатите от Комисията по правни въпроси го разкритикуваха, че иска парламентът да е гумен печат на служебния кабинет. И въпреки извънредно свиканото заседание от Радомир Чолаков така и не се стигна до гласуване на второ четене на промените в НПК и в Закона за съдебната власт, за да може те да влязат в оставащите два работни дни на 48-то Народно събрание. Причината е – неспазването на процедурата.

Зарков беше обвинен от Радимор Чолаков, че упражнява натиск върху парламента в опит за изнасили Конституцията.

„Бях обвинен, че съм упражнил натиск. Вярно е. Натисках като депутат, натисках като протестиращ, натискам като миннистър. И ще продължа, докато страната се превърне в правова държава и такава, в която никой не е над закона. Този натиск трябва да продължи, защото без натиск няма да стане„, категоричен бе Зарков.

Той смята, че законопроектът ще бъде приет, защото е важен за хората. Това би станало в следващия парламент – „Следващото Народно събрание ще бъде принудено да го гледа и да го приеме. Не се подлъгвайте по различни купешки фрази. Малко не достигна, но не време, а воля, която скоро ще бъде факт“, заяви Зарков.

Зарков е сигурен, че дори и друг служебен министър на правосъдието да заеме поста, промените в НПК отново ще са приоритет. Силите, които искат реформата в следващото Народното събрание, ще надделеят, но ще загубим още няколко месеца, които са ценни, подчерта правосъдният министър.

По думите на Зарков само в последния месец поне 8 дни били загубени с процедурни хватки в парламента. И макар и парламентът да е успял да направи важни неща, не е намерил силата в себе си да приеме промените в Наказателно-процесуалния кодекс.

Промените в законодателството са обсъждани и в САЩ по време на среща на върха за демокрацията.

Истината е, че внесените от Министерство на провосъдието законодателни предложения за въвеждането на т.нар. „механизъм за разследване на главния прокурор“ и за промени в НПК буквално взривиха юридическата общност в България заради сериозни съмнения за тяхната противоконституционност.

Идеята на Зарков и екипа му съдия да разследва когото и да било, бил той и главния прокурор или заместниците му, без да се направят конституционни промени.

Главният прокурор и сега може да бъде разследван и може да бъде повдигнато обвинение от всеки един български прокурор при наличие на факти и обстоятелства, че той е извършил престъпление. Главният прокурор към момента може да бъде отстранен с 2/3 от гласовете на ВСС.

По време на обсъждането на законопроекта в Правна ковисия Върховният касационен съд е дал становище в обем на 23 страници, в което буквално няма член от законопроекта, който да не е обявен за противоконституционен. Подчертано е, че е противоконституционно човек, който е извън системата на прокуратурата, да осъществява прокурорски функции.

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button