Жоржета Пехливанова за “ Дипломацията отвътре“: България накъде?

„Дипломацията отвътре“ е новата книга на Жоржета Пехливанова – дипломат от кариерата, работила в мисиите ни в Европа и Латинска Америка.
Извървяла е цялата дипломатическа рангова стълбица от аташе до пълномощен министър включително. Член е на Испанската кралска дипломатическа академия, автор на много публикации, монографии, анализи и студия по външна политика и международни отношения. Утвърден автор е в най-престижните външно-политически издания.
Епицентър. бг ще публикува откъси от книгата й.
Днес ви предлагаме
Инициативата „Триморие“
Българските държавници имат слабостта да залитат по международни инициативи, което е от значение за България, но и издига техния имидж и рейтинг между държавниците в Европа и света.
Например президентът Георги Първанов застана зад идеята „Диалог на цивилизациите“ с ЮНЕСКО, Охрид, 2003 г., включвайки Балканите по негова инициатива, излагайки визията си за Европейзацията на Балканите. По-нататък Първанов доразви балканската идея с форума „Културните коридори на Югоизточна Европа“, Варна, май 2005 г.
Президентът пък Румен Радев пое участието на България в инициативата „Три морета“ заедно с 12 държави от Източна и Централна Европа с инициатор полският президент Анджей Дуда.
Ден преди встъпването си в длъжност през август 2015 г. полският президент Анджей Дуда заявява: „Обмислям идея за създаването на блок от партньорски държави от Балтийско до Черно и Адриатическо море.“ Държавният глава на Полша добавил, че вече получавал сигнали от ръководители от този регион с искане за провеждане на срещи по темата. Точно като по поръчка в края на годината хърватският премиер Колинда Грабар Китарович излезе също с идеята за създаването своеобразен алианс „Адритика-Балтика-Черно море“, който да развива газопреносната и друга транспортна инфраструктура между Хърватия – Чехия – Унгария – Словакия – Словения – България – Румъния – Естония – Латвия – Литва – Полша. Идеята получи и благозвучното име „Триморие“ или „Три морета“ а през юли 2017 г. бе благословена лично от президента на САЩ Доналд Тръмп на форум във Варшава.
„Триморието“ или „Междуморието“ е стара полска идея, измислена от полския държавник Йозеф Пилсудски (1867-1935) след Първата световна война.
Предприемчивият маршал смятал, че ако успее да привлече в един проект новообразувалите се след войната малки държави, те ще може да послужат като независим полюс на сила и „санитарен кордон“ между Болшевишка Русия и надигаща се Германия. „Генералът с неспокоен дух“, както го наричат военните по време на Първата световна война сред сформираните от него полски легиони, живее винаги с мисълта да разшири границите и да успее да направи Полша крепост между Германия и Русия. През 1918 г. Пилсудски става временен държавен глава на Полша и 1920 г. става маршал на Полша. Още същата година започва война срещу Болшевишка Русия, 10 април 1920 г. и извоюва победа над Червената армия през август 1920 г. Според сключения мирен договор с Русия в Рига през 1921 г. полската граница се премества с около 200 км. в източна посока. След държавния преврат 1926 г. маршалът става министър-председател и основната му цел е да съхрани границите на Полша, подписвайки пакт 1932 г. за ненападение със Съветския съюз, а през януари 1934 г. с Националсоциалистическа Германия. Той умира 1935 г.
По същество, идеята е еманация на великополския шовинизъм и плановете за възраждането на Полско-литовската империя – Жечпосполита, дуалистична държава или държава на два народа, една от най-големите в Европа, съставена от Кралство Полша и Великото Литовско Княжество, просъществувала между 1569 – 1795. Идея, заради която Полша започва интервенцията си в Руската гражданска война, довела до Полско-съветската война.
Днес тази идея обаче, се възроди преди всичко от Пентагона, ЦРУ и Държавния департамент на Съединените американски щати. Разбира се, американците използват полските комплекси, страхове и имперски аспирации, но за всички международни анализатори е ясно, че „Триморието“ има други цели, освен да задоволява егото на политиците във Варшава.
„Триморието“ беше възкресено от най-агресивните политици във Вашингтон и Варшава, за да даде политически и геополитически израз на старата англосаксонска идея за санитарен кордон между Русия и Германия.
От времето на Наполеоновите войни, та чак до наши дни, англосаксонският свят се страхува, че задълбочаването на културните, икономически и политически връзки между германците и руснаците може да доведе до създаването на могъщ континентален блок, който да попречи на доминацията на морските сили над Европа и света.
В България първи защитници и поборници на „Триморието“ са десни политици като Цветан Цветанов, чието НПО „Евроатлантически център за сигурност“ се занимава преди всичко с този полско-американски проект, хора около Соломон Паси, Атлантическия клуб и др.
Полша лансира своята инициатива „Триморие“/„Три морета“ по време на посещението на предходния президент на САЩ Доналд Тръмп във Варшава на 5 и 6 юли 2017 г. Като начало инициативата включва източноевропейски членове на ЕС и НАТО и нейната цел е да стимулира сътрудничество между тях в областта на енергийната сигурност и инфраструктурните проекти по оста „Север – Юг“ по източните граници на Европейския съюз. Като по-дългосрочна перспектива, инициативата „Три морета“ представлява доста по-обхватен стратегически проект, чийто първообраз откриваме в проекта „Междуморие“ на маршал Йозеф Пилсудски от междувоенния период.
Полският професор Анжей Новак е на мнение, че с подкрепата на САЩ „Три морета“ ще ни освободи от господството на оста Москва – Берлин“. Според него бившите европейски колонии и Германия считат все още Източна Европа за „по-нисша“ група държави.
Триморието е основано от вече съществуващата формация – Вишеградската група, което да се простира от Балтийско до Адриатическо и Черно море. „Ако тази ос около страните от Вишеградската група се превърне в блок от държави, който ще засили тяхното значение и ще свърже инфраструктурните системи от пътища и железници, а не действа само като транзитен маршрут по направлението Москва-Берлин-Брюксел-Париж, тогава нашият регион ще се превърне в политически играч, който никой няма да посмее да подцени и ще бъде много трудно да го доминира“, уверен е полският учен Новак. Целта на този нов проект е да изгради на първо място инфраструктурни връзки между централно- и източноевропейските страни.
Разбира се, не се прави с оглед само на икономическата логика или от добра воля, а преди всичко за да се обезпечи придвижването, маневрирането и предислоцирането на военните части на САЩ и съюзниците им на тази територия.
Не са изключени евентуални икономически ползи за България от участието в този антируски и антигермански съюз. В целия свят инициативата „Три морета“ се разглежда по своята истинска същност – това е проект за разделяне на Русия от Западна Европа. По-специално – за разделяне на Русия от Германия и от Франция. Проектът си има история. Нека припомня за ключовата идея на бащата на атлантизма сър Халфорд Макиндер, който утвърждава, че по никакъв начин не може да се разрешава на Германия и на Русия да се съюзяват, защото това по дефиниция е във вреда за англосаксонския свят. В историята на проекта е заложена инициативата на Йозеф Пилсудски (държавен глава на Полша между Първата и Втората световна война), който е прозирал в този проект – Триморието, антируски смисъл и възможност за издигането на предвоенна Полша. В този проект не участва Гърция, която се въздържа защото Триморието като геополитическа инициатива, има отявлен антируски и антизападноевропейски характер.
Колкото по-настоятелна и по-пробивна е икономическата пропаганда по Триморието, толкова по-ясно е, че става дума за ангажимент на България във военен и в геополитически смисъл. В специализирани руски издания пише – „България беше срещу Русия в Първата световна война, във Втората световна война и ето сега, в навечерието на евентуална Трета световна война България е също антируски настроена“.
Негативите, както обикновено, ще бъдат обрани от цялото българско общество, от българския народ, тъй като при едно военно развитие на този проект, изолирането на България от Западна Европа ще бъде във вреда на България. Включването на България, в какъвто и да е антируски военно-политически съюз е твърде опасно, по мнение на военни анализатори по темата, тъй като Русия умее да защитава своите геополитически интереси с всички мирни и немирни средства. Позитиви, разбира се, ще бъдат за управляващия днес България политически елит.
Друга сфера на сътрудничество е енергетиката. Тук положението също е ясно – страните от „Триморието“ трябва да пречат на всички руско-германски проекти като Северен поток – 2, и вместо това да купуват американски газ.
В дългосрочен план, целта е „Триморието“ да замени остарялото НАТО (по думите на Макрон), в което американското военнолюбие често се възпира от германския пацифизъм и интересите на Берлин в отношенията с Русия, както и от Франция, която все още се изживява като независима и велика сила, гледаща собствените си интереси.
Впрочем, не е съвпадение, че Америка изтегли войски от Германия, за да ги разположи в Полша, Прибалтика, България и Румъния (у нас ще бъде разположена най-вероятно бронетанкова бригада) – все страни по новия проект за „Триморие“.
Отношението на Руската федерация към „Триморието“ е повече от ясно. В Москва виждат, че новата инициатива е с ясно антируски профил. Не може и да бъде иначе, след като патронът на проекта бе не кой да е, а държавният секретар на САЩ, неоконсерваторът – Майк Помпео.
Проектът „Триморие“ потенциално създава опасност за конфронтация с Русия. Освен това той е в противоречие и с интересите на Франция и Германия, което ще създаде допълнително затруднения за страните в него.
Управляващите, както и десните привърженици на задокеанската политика, въобще не си задават въпроса за смисъла от участието на България в този проект.
Недоумение буди активността на президента Радев в тази посока, който е избран предимно с русофилски гласове, както и оглушителното мълчание на Позитано-20 по темата!!??
И все пак, одобрява ли БСП това, че президентът Радев е домакин на инициативата!?
Още повече, че никой няма право да застрашава България, поставяйки я в мерника на руските ядрени оръжия, и то заради чужди интереси!
Честта на Радев потъва в инициативата „Три морета“.
„Инициативата „Три морета“ може да предизвика ново разделение в ЕС“, смята дипломатът Валентин Радомирски.
„В момента инициативата „Три морета“ може да стане една от основните причини, която да предизвика ново разделение в Европейския съюз. Трябва да бъдем изключително внимателни, тъй като това не е в полза на България“, каза пред БНР колегата Радомирски във връзка с участието на президента Румен Радев в Талин, октомври 2020 г. на среща на върха на инициативата „Три морета“, председателствана от естонския президент Керсти Калюлайд.
По думите му България не трябва да допусне да попадне в източноевропейски блок, независимо как ще бъде наречен той, който да се противопоставя на старата Европа.
Инициативата Триморие обединява 12 държави от Източна и Централна Европа и на срещата в Талин президентът Радев прие България да бъде ротационен председател. Държавният глава предложи в „Три морета“ да бъдат приети и други държави като Кипър и Гърция.
Радомирски припомни генезиса на инициативата „Три морета“. Инициатор е Полша, която и в първата половина на ХХ век има подобна инициатива – за „междуморието“, на практика – санитарен кордон за сдържане на Съветска Русия. Автор на идеята тогава е маршал Йозеф Пилсудски.
„Полша се върна към идеята веднага след събитията в Киев през 2014 г. В Украйна дойде правителство, което иска по-голяма интеграция със Запада“, припомня Радомирски.
„Всички изследователи твърдят, че инициативата „Три морета“ има антируски и дори антикитайски характер. Тя трябва да спре евентуални помисли за връзки между старата Западна Европа и тези две държави – Русия и Китай, които се явяват основни конкуренти на САЩ сега“, коментира още дипломатът. И обърна внимание, че на Германия е отказано да се присъедини към инициативата.
Покойният историк Божидар Димитров обичаше да казва, че сме се разделили с най-славните моменти от историята, когато България е била на три морета, заради любовта на владетелите. Даваше за пример Цар Иван Асен, който така харесал красивата Ирина, че изоставил съпругата си Анна-Мария. След смъртта му, около наследниците на византийката и унгарката се формирали болярски групи, които започнали люта вражда. В рамките на 20 години сме загубили две трети от територията си.
Днес големите политически грешки стават не заради любов, а от омраза и интереси. Проектът „Трите морета“ отново е актуален, но не е български.
___
Очаквайте:
Фелипе Гонсалес и Збигнев Бжежински пред CSIS
От Русия до Ислямска държава, от Китай до Куба, от Сириза до Подемос
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм и Туитър!
Епицентър