България

Николай Милков е информирал колегите си в Брюксел за побоя на Християн Пендиков

Служебният министър на външните работи Николай Милков е информирал колегите си на заседанието в Брюксел за пребития секретар на българския клуб в Охрид Християн Пендиков и е поискал солидарност и отношение по въпроса от тях, предаде БНР.

Това беше извънредна намеса от наша страна, тъй като точката не беше заложена в дневния ред, каза министър Милков:

„Ние имаме една ескалация на напреженията и ескалация на натиска, свързан с правата на българската общност там. Те започнаха с приемането на една законодателна репресия срещу българската общност и правото ѝ на сдружаване, която показа забележителен консенсус между управляващи и опозиция на антибългарска основа. След това последва опожаряването на българския клуб, за което беше дадена условна присъда. След това последваха 3 атаки срещу други клубове и стрелба срещу единия от тях. Никога не бяха намерени виновниците“.

Запитан от „Хоризонт“ дали ще използваме отново правото си на вето за преговорите със Северна Македония, министър Милков отговори:

„Всичко зависи от това как ще се развият нещата, поначало това нещо никога не е изключено, макар че правото на вето е като атомното оръжие – неговата сила е в това да не се използва, а да стои като някакъв вид възможност, която да накара другите да отстъпват, да преговарят, да стигнат до някакъв общ консенсус. Надявам се да не го използваме“.

Външните министри на държавите членки на ЕС обсъдиха агресията на Русия срещу Украйна, ситуацията в региона на Сахел и крайбрежните държави в Западна Африка, вътрешнополитическите развития в Черна гора, перспективните пред Диалога за нормализиране на отношенията между Сърбия и Косово, ситуацията в Иран, конфликта между Армения и Азербайджан, влошаващото се положение с правата на жените в Афганистан, развитията във Венесуела, възможностите пред отношенията на ЕС с Етиопия и др., уточниха от пресцентъра на МВнР.

Министрите се срещнаха и с генералния директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси, както и с министър-председателя на Палестина Мохамед Щайе.

Съветът изрази обща подкрепа за инициативата на Украйна за лансиране на План за мир. Потвърдена беше силната и всеобхватна подкрепа на ЕС за Украйна, включително в рамките на Военната мисия на ЕС с неизпълнителен мандат за подпомагане на Украйна (EUMAM UA) и предоставянето на помощ за Въоръжените сили на Украйна по линия на Европейския инструмент за мир. Подвеждането под отговорност на извършителите на тежки международни престъпления в контекста на руската агресия, възстановяването на Украйна, осигуряването на енергийната и продоволствената сигурност също беше потвърдено. В заседанието, чрез видеоконферентна връзка, се включи и външният министър на Украйна Дмитро Кулеба, който представи информация за актуалните развития в страната и необходимата подкрепа.

В своето изказване по темата българският външен министър открои важното значение на продължаването на единната подкрепа на ЕС за Украйна по всички направления и тясното взаимодействие с партньорите. Информира за предоставяната от България подкрепа за Украйна и оказваното съдействие на украинските бежанци в страната ни. Сподели положителните оценки за инициативата на Украйна за мир и призивите за осигуряване на възможно най-широка международна подкрепа. Съветът одобри 7-мия транш от мерки за помощ за Украйна по линия на Европейския инструмент за мир.

Специален гост в заседанието на Съвета беше палестинският министър-председател Мохамед Щайе. Министрите обсъдиха въпроси, свързани със ситуацията по сигурността на място, перспективите пред Близкоизточния мирен процес, започването на преговори по Приоритети за партньорство и по пълноценно Споразумение за асоцииране. Палестинският министър-председател изрази загриженост от влошената среда на сигурност в региона и призова ЕС да поеме водеща роля в усилията за създаване на политически хоризонт за възобновяване на израелско-палестинските преговори. Външните министри на държавите членки на ЕС откроиха необходимостта от вътрешнопалестинско помирение и организиране на палестински избори.

Съветът обсъди влошаващата се ситуация със сигурността в региона на Сахел и разрастването на терористичната заплаха към крайбрежните страни в Западна Африка. Изразено беше силно безпокойство от навлизането на външни фактори в Сахел, които допълнително засилват нестабилността и застрашават сигурността в региона и в по-широк план.

Министрите разгледаха също възможностите за консолидиране на подхода на ЕС с цел пълноценно адресиране на множеството предизвикателства пред сигурността и осигуряване на съблюдаването на универсалните принципи и ценности.

Съветът дискутира и правителствената криза в Черна гора, като беше информиран от външните министри на Австрия и Словения за тяхно посещение в страната и отправените силни послания от името на ЕС за връщане към демократичния път на управление и извършване на необходимите реформи.

Върховният представител информира Съвета за перспективите пред Диалога между Белград и Прищина за нормализиране на отношенията. Разгледани бяха възможностите за нова динамика. Министър Милков подчерта необходимостта от продължаване на активните усилия на ЕС за преодоляване на настоящия застой в Диалога между Белград и Прищина чрез насърчаване на двете страни за деескалация и връщане на масата на преговорите с цел договаряне на всеобхватно и правнообвързващо споразумение за нормализиране на отношенията между тях.

Сред обсъдените бяха също възможностите за по-активна роля на ЕС в усилията за урегулиране на конфликта между Армения и Азербайджан и приветства установяването на гражданска мисия на ЕС в Армения. Министър Милков даде висока оценка на засиления ангажимент на ЕС в Южен Кавказ и изрази подкрепа за мандата на новата мисия на ЕС в Армения, която се очаква да спомогне за подобряване на обстановката по сигурността и процеса на изграждане на доверие между Армения и Азербайджан с цел насърчаване на траен мир.

Българският министър информира Съвета за влошаващата се ситуация в Република Северна Македония по отношение на гражданите на страната с българско самосъзнание. Поставен беше акцент върху тежкия инцидент с побоя над Християн Пендиков в Охрид. Първият ни дипломат изрази съжаление, че този тежък инцидент е част от множество подобни с антибългарска насоченост в последните месеци. Подчертана беше необходимостта Скопие активно и в пълна степен да се ангажира със защитата на правата на българите в страната, както и да изпълнява поетите ангажименти в рамките на процеса на европейска интеграция на страната.

Приети бяха Заключения на Съвета относно приоритетите на ЕС за сътрудничество със Съвета на Европа и Решение на Съвета за установяване на гражданска мисия на ЕС в Армения.

В рамките на визитата си в Брюксел министър Николай Милков разговаря и с шведския министър на външните работи Тобиас Билстьом. Българският първи дипломат отново наблегна на готовността на България за пълноправно членство в Шенген и изрази надежда за продължаване на активната ангажираност на Шведското председателство на Съвета на ЕС по темата. От българска страна бе изразена и пълна подкрепа за заложените основни приоритети в програмата на Шведското председателство.

Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм и Туитър! 

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button