„Евролаб 2011“ се бетонира на „Капитан Андреево“ заради невнесени от БАБХ в срок 70 лв. такса


Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) не е внесла в срок дължимата държавна такса за касационно обжалване по решение на Административния съд в София, което касае наетите от „Евролаб 2011“ ЕООД помещения на ГКПП „Капитан Андреево“.
Така частната „Евролаб 2011″ ЕООД се бетонира на граничния пункт.
ДАНС проверява сигнал за престъпно бездействие на държавни служители
Със свое определение Върховният административен съд остави в сила решение на Административен съд – София град, с което бе спряно искане за анулиране на договора за наем с държавата.
Невнесена навреме от Българската агенция за безопасност на храните съдебна такса в размер 70 лв. се оказа фатална – частната „Евролаб 2011“ може да продължи да ползва помещенията на БАБХ на граничния пункт. Става дума за делото, заведено по време на кабинета „Петков“, за анулиране на договора за наем с „Евролаб“. Заради невнесената такса през ноември Административният съд в София поряза искането на БАБХ за разваляне на договора, а днес Върховният административен съд е потвърдил това решение на предната инстанция като съвсем основателно.
Изпълнителният директор на БАБХ, е следвало да приложи към касационната си жалба документ за платена държавна такса. Такъв документ не е представен по делото в срока до 21.11.2022 г., въпреки че това е било изрично указано с разпореждане. На жалбоподателя също изрично е указано, че при неизпълнение на указанията касационната жалба ще бъде върната.
Оказва се, че юристите на БАБХ не са внесли навреме таксата за гледане на делото. На 7 ноември Софийският съд им е дал срок до 21 ноември да внеса дължимите 70 лв. Неясно защо преводът е бил нареден на 21-и следобед и така парите стигнали до адресата с ден закъснение.
Така забавени 70 лева се оказаха непреодолима пречка да бъде защитен държавният интерес.
Установява се, че документ за внесена държавна такса е бил изпратен по пощата едва на 30.11.2022 г. – в деня на постановяване на обжалваното определение на АССГ, и е получено в съда на 02.12.2022 г. – след постановяване на обжалваното определение. Дори към момента на обжалваното определение указанията за представяне на вносен документ не са били изпълнени. Затова тази нередовност не е била отстранена в законовия 7-дневен срок.
С молбата, изпратена на 30.11.2022 г. с незаверен подпис е приложено платежно нареждане за онлайн банкиране в ОББ – виртуален клон. Същият незаверен препис се представя и към частната жалба. В същия действително се сочи, че е последно подписан и изпратен на 21.11.2022 г. Но освен че е незаверено, това платежно нареждане не доказва внасянето на дължимата държавна такса на 21.11.2022 г.
Заради странното поведение на отговорните лица в Агенцията по храните още на 5 декември от „Продължаваме промяната“ сезираха ДАНС за възможно престъпно бездействие.
В същия ден тогавашният шеф на БАБХ Христо Вълчанов бе освободен и заменен от Иван Шиков.
Министърът на земеделието Явор Гечев изтъкна, че е уволнил Вълчанов не заради скандала с невнесената такса, а защото по принцип не бил доволен от темпото на работа.
Преди да се произнесат по спора, върховните магистрати са извършили служебна проверка в счетоводството на ВАС. От приложените към касационното производство документи (две преводни нареждания) е видно, че преводът от 70 лв. на БАБХ е извършен от банката на 22.11.2022 г. – когато е референцията на банката изпълнител.
Като е наредил превод следобед на последния ден и е ползвал система за банково разплащане, която да позволява нареденият превод да бъде внесен на следващия ден, частният жалбоподател сам се е поставил в ситуация, в която дължимата сума да е внесена от банката на следващия ден (без значение е датата на постъпването ѝ по сметка на Върховният административен съд).
Порази тези обстоятелства обжалваното определение на първоинстанционния съд е правилно и следва да бъде оставено в сила.
По време на отчета на правителството „Донев“ служебният агроминистър Явор Гечев увери, че БАБХ вече напълно контролира вноса на плодове и зеленчуци, а скоро на границата ше заработи и държавна лаборатария, така че няма да се налага пробите да пътуват за анализи до София и обратно. Остава загадка какво тогава ще прави „Евролаб“ на границата и защо се бори „със зъби и нокти“ да остане на пропускателния пункт.
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) ще се съобрази с определението на Върховния административен съд.
Това се казва в разпространено до медиите становище на агенцията.
Определението на съда не променя създадената организация на ГКПП „Капитан Андреево“, пишат още от БАБХ.
БАБХ продължава да извършва всички дейности, част от официалния контрол – товаро- разтоварване, фитосанитарен и ветеринарен контрол, анализ на пробите, взети по официален контрол.
Съобразявайки се с определението на съда БАБХ, ще предприеме последващи законови действия в защита на държавния интерес при вноса на храни през граничния пункт. Какви са те, от агенцията не уточняват. Липсва също така и информация защо е допуснат този пропуск, който оставя частната фирма в наетите помещения на границата.