Прокуратурата опроверга Демерджиев за инцидента на Околовръстното: Само МВР може да задържа за 24 ч


Във връзка с направено по-рано днес, изявление на служебния вицепремиер и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев, относно действия на магистрати при Софийска градска прокуратура (СГП), изразяваме следното становище:
Изказванията на министъра не отговарят на истината и фактите по делото и не кореспондират с предвидените изисквания в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и Закона за министерството на вътрешните работи (ЗМВР).
По-рано днес служебният вицепремиер и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев заяви, че наблюдаващият прокурор не е позволил арест на полицаите, присъствали на катастрофата на Околовръстното на 25 септември, при която „Порше“ се удари в автомобил и отне живота на един френски гражданин, а друг пострада тежко.
Тогава беше образувано досъдебно производство срещу Димитър Любенов. Тогава след разследване на „Вътрешна сигурност“ са били установени двама полицаи с патрулка, които са се движели по маршрута на Порше-то.
„Информацията беше незабавно докладвана на прокуратурата, която бе запозната подробно със записите. Служителите от дирекцията запознаха подробно наблюдаващия прокурор със записите, които установяват тези действия. Те предложиха двамата служители да бъдат задържани за 24 часа, да се вземат телефоните и данните от телефоните им и да се предприемат неотложни действия. След като наблюдаващият прокурор се запозна с материалите, той не позволи на служителите да извършат тези действия, пое контрол върху въпросното разследване и ни предупреди, че не трябва да огласяваме данни, за да не пречим на разследването. Естествено, ние се съобразихме с това, само че тези последствия бяха поднесени като опит да се представи, че полицията е прикривала полицаите в тези действия. Нищо подобно“, категоричен бе Иван Демерджиев.
От прокуратурата опровергават твърденията на Демерджиев. Съгласно закона, регламентиращ действията на служителите на МВР, а именно чл. 72 от ЗМВР, единствено и само органите на полицията могат да задържат лица, за които има данни, че са извършили престъпление. Тези задължения са извън правомощията на прокуратурата, обясняват от СГП.
Чл. 64 ал. 2 от НПК регламентира действията на прокурора по задържане на лица, като той може да постанови задържане само и единствено до 72 часа на обвиняемо лице и то с една единствена цел – то да бъде доведено пред съда, който да прецени дали да вземе мярка за неотклонение „задържане под стража”.
Към привличане на дадено лице в качеството на обвиняем, съгласно чл. 219 от НПК, се пристъпва след като се съберат достатъчно доказателства за съпричастността му към извършване на престъпление от общ характер. В случая такива не са били налице, тъй като образуваното досъдебно производство е в самото си начало.
По-рано днес, 04.10.2022 г., Софийска градска прокуратура даде подробности по случая:
По повод информацията, че Д. Л., обвинен за катастрофата от 25.09.2022 г. на Околовръстен път, се е ползвал с полицейска закрила в нощта на катастрофата, Софийска градска прокуратура информира следното:
С постановление от 29.09.2022 г., след възложена от СГП проверка, прокурор в СГП образува досъдебно производство за това, че на 25.09.2022 г. в гр. София длъжностно лице, което заема отговорно служебно положение, не е изпълнило служебните си задължения с цел да набави за себе си и за другиго облага и от това са настъпили значителни вредни последици – престъпление по чл. 282, ал. 2 вр. ал. 1 от НК. Разследването беше възложено на екип от следователи от отдел „Следствен“ на СГП предвид разпоредбата на чл. 194, ал. 1, т. 2 от НПК, според която разследването на престъпления, извършени от държавни служители по чл. 142, ал. 1, т. 1 от ЗМВР се провежда от следователи.
При разследването по делото за пътнотранспортното произшествие с постановление от 28.09.2022 г. наблюдаващият прокурор възложи на органите на Вътрешна сигурност на МВР множество конкретно посочени действия, свързани с установяване дали е имало патрулни автомобили по пътя на автомобила, управляван от обвиняемия, дали същият е бил спиран за проверка и дали такава е била извършена, съответно от кои служители и какво е установила проверката, бил ли е в непосредствена близост до автомобила на обвиняемия патрулен автомобил, който е/не е предприел съответни действия, преди настъпването на ПТП и др.
В изпълнение на постановлението от служители на Вътрешна сигурност на МВР са предприети съответните действия и резултатите от тях са докладвани в СГП.
С постановление наблюдаващият прокурор по делото за катастрофата отдели относимите от това наказателно производство материали, които бяха приобщени към образуваното досъдебно производство за престъпление по служба.
Незабавно по неотложност следователи от отдел „Следствен“ на СГП извършиха съответните действия по разследването за събиране на доказателства.
Активните процесуални действия на СГП са насочени към разкриване на обективната истина чрез провеждането на обективно, всестранно и пълно разследване в съответствие с изискванията на закона.
За резултатите обществеността ще бъде своевременно информирана.
Продължава извършването на действия по разследването.
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм!
Източник ЕПИЦЕНТЪР