България

Сурвакари поздравиха вицепрезидента Илияна Йотова по случай ромската Нова Година

Сурвакари поздравиха вицепрезидентът Илияна Йотова по случай ромската Нова Година – Василица. Йотова прие на „Дондуков“ 2 сурвакари – ученици от Началното училище „Михаил Куманов“ в град Пещера, съобщиха от прессекретариата на Президентството. 

Ромската Нова година се отбелязва на 13 януари. Празникът се нарича още Василица, Васильовден или Банго Василий (куцият Васил), сочи справка на БТА.

Празнуването на Василица е свързано с няколко ромски легенди. В някои от тях Банго Василий е застъпник и защитник на ромите. Той възстановява моста, разрушен от дявола, по който преминават ромите. В други легенди Банго Василий е куц овчар, който спасява давещо се ромско дете или пък приютява бягащ от неприятелите си циганин.

Според друга легенда Свети Василий е спасил циганския род от удавяне в бушуващото море. Дълбоките води щели да погълнат ромите, но беловласият светия им е изпратил ято гъски. Ромите се покачили на тях и стигнали невредими до отсрещния бряг. Оттогава те почитат своя спасител на 14 януари и в негова чест наричат празника Василица.

Банго Василий е семеен празник и задължително се посреща с птиче месо – гъска или петел. При всички ромски групи вечерята на 13-ти срещу 14 януари играе изключително важна роля и е изпълнена с богата символика. На трапезата има сарми, баница с късмети, питка, вино, ракия. Трапезата се прекадява и благославя, всички си вземат прошка с целуване на ръка.

Всички къщи, в които се празнува Банго Василий, остават заключени до полунощ на 13 януари, за да не избяга късметът. Едва след настъпването на Новата година ромите започват да посрещат гости, като се надяват първият гостенин в дома им да е добър човек, за да им носи късмет. В полунощ настъпват Васильовден и Новата година. От този момент започва и сурвакането.  

„Магията на първия ден“ заема съществено място в празничните послания на Сурва. Обичаят, познат и с имената Сурваки, Суроздру, Василица отбелязва повратен момент от зимната календарна обредност, разказа пред БТА етнографът и зам.-директор на Регионалния исторически музей в Разград Даниела Ганчева. 

Тя обясни, че всички ритуални действия са насочени към прогонване на злите сили и подсигуряване на благоденствие. Отправят се имитативни и вербални послания за здраве и плодородие през предстоящата година. Всичко е подчинено на принципа на инициалната магия – „Каквото направиш първия ден, това ще правиш през цялата година“ или още „Каквото е първият ден, такова ще да е през цялата година“, посочи Ганчева. 

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button