Комисията по енергетика възложи на МС да предоговори Плана за възстановяване


Министерският съвет ще има да задача да преговаря за нови ядрени мощности, да въведе система за компенсиране на високите цени на горивата и да предоговори Плана за възстановяване и устойчивост, така че през 2025 г. да не се налага затварянето на 40% от тях и уволнението на 12 000 души.
Това решиха депутатите от енергийната комисия към парламента след заседание, продължило до късно вечерта. Решението трябва да бъде гласувано утре в пленарна зала.
Обсъдено беше какво да се прави с Плана за възстановяване – дали да бъде изцяло предоговорен или да му бъде извършена частична ревизия. По думите на енергийния министър Росен Христов България може да настоява да се намали процентът на замърсяване от въглищните централи.
„Относно целта за 40 процента, нашият подход е България да гони цели, които са общоевропейски. Тоест, целите в плана да съвпаднат с тези по европейските директиви. Ако даваме конкретика – дерогация, отлагане или какъвто и да е друг начин, много се ограничаваме от възможността да водим преговори и да се сдобием с крайната цел, което е запазване функционирането на въглищните електроцентрали“, обясни Росен Христов.
На днешното заседание Христов обяви още, че България ще започне преговори с Румъния за доставка на газ след 2026 г., както и разговори за увеличаване на количествата синьо гориво от Азербайджан.
Комисията реши да възложи на Министерски съвет (МС) да проведе преговори с правителството на САЩ за сключване на Междуправителствено споразумение за изграждане на нова ядрена мощност в АЕЦ „Козлодуй“ с технологията АP1000 (блок 7 на АЕЦ „Козлодуй“).
В приетото решение е записано, че МС чрез министъра на енергетиката в срок до 1 март 2023 г. трябва да предприеме всички необходими действия за изграждане на енергиен обект – ядрена централа за утвърдената от Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Площадка номер 2 – блок 7 на АЕЦ „Козлодуй“.
Освен това МС трябва да предприеме и всички необходими действия за започване на лицензионна процедура и процедура по ОВОС за изграждане на втори идентичен блок на утвърдената от АЯР площадка (блок 8 на АЕЦ „Козлодуй“).
МС трябва вземе и решение за обявяване на енергийния обект – ядрена централа за „обект с национално значение“ по смисъла на Закона за устройство на територията и за „национален обект“ по смисъла на Закона за държавната собственост.
По този повод по-рано на заседанието на комисията служебният министър на енергетиката Росен Христов каза, че България има нужда да изгради четири нови ядрени реактора – два в АЕЦ „Белене“ и два на площадката в АЕЦ „Козлодуй“ (7-ми и 8-ми блок). Това предложение ще бъде официално представено през следващата седмица, когато Министерството на енергетиката ще обяви идеите си са развитието за развитието на българската енергетика, при представянето на новата Енергийна стратегия. Според Христов страната ни трябва да се стреми към това да разполага с 4 000 мегавата ядрени мощности, а за целта трябва да се преговаря с всички водещи компании като „Уестингхаус“, „Фраматом“ и Е Де Еф (EDF), а не само с правителството на САЩ.
Освен това – депутатите решиха да се компенсират не разходите за горива, а разходите за транспорт, и то на най-уязвимите групи. Това ще стане чрез схема, разработена от финансовото министерство – ще се взимат част от приходите от продажбата на петрол с руски произход, които ще се разпределят през фонда за енергийна сигурност към програми, изработени отново от финансовото ведомство.
Помощта ще бъде таргетирана и предоставяна във вид на ваучери. Това решиха депутатите, като приеха на второ гласуване Законопроект за компенсиране на разходите на потребителите на транспорт (първоначално за компенсиране на разходите на моторни горива), внесен от Делян Добрев (ПП ГЕРБ) и група народни представители.
Първоначално депутатите бяха решили да приемат окончателния вариант на този законопроект следващата седмица, като единствено приеха помощта да е таргетирана, но впоследствие представителите на Министерството на финансите и на Националната агенция за приходите направиха предложения, които бяха припознати от вносителя и председател на комисията Делян Добрев. Така окончателният вариант на законопроекта беше приет тази вечер.
Служебният заместник-министър на финансите Людмила Петкова обясни, че водещ критерий ще е подоходният. Затова помощите ще бъдат таргетирани и ще се ползват по предназначение за транспорт. Такива са и изискванията на Европейската комисия. Критериите за доходите на хората, които ще могат да ползват помощта, ще се определят с постановление на Министерския съвет.
Събирането и вноските ще се извършват от Фонд „Сигурност на електроенергийната система“. Вноските, дължими от лицата, ще се внасят в сметките на фонда. За да бъдат събирани вноските във фонда, ще се взема цената на сорт Брент, като от цената му ще се извади цената на нефт сорт Уралс. Половината от тази разлика ще я взема държавата, а другата половина ще отиде за „Лукойл Нефтохим Бургас“. Накрая ще се умножи по количествата произведени горива, обясни Делян Добрев. Каква ще бъде помощта, ще зависи от това какви ще бъдат събраните средства във фонда, добави той.
Делян Добрев посочи, че рафинерията е декларирала, че за тази година ще има печалба от 2,1 млрд. лева. От тях държавата ще вземе около 1 млрд. лева. А от останалия 1 млрд. по друг закон рафинерията ще бъде обложена с 33 процента, които ще внесе във вид на данък.
„Сигурният приход е в този закон, защото данъкът не сме сигурни дали пак няма някакви ишлемета и някакви швейцарски фирми да се навъртят, и накрая да кажат – „Нищо не спечелихме през 2023 г.“, заяви Добрев. Министърът на икономиката и индустрията ежемесечно ще определя средномесечните цени на суров нефт сорт Брент и такъв с произход от Русия или изнесен от там.
Правителството може да преустанови предоставянето на помощта при липса на средства, решиха още депутатите.
Законът ще влезе в сила три дни след приключване на процедурата по нотификация и с правото на Европейския съюз за предоставяне на държавните помощи.
Министърът на икономиката и индустрията ще изготви необходимите документи по нотификацията, приеха още депутатите.
Източник: БТА, БНТ
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм и Туитър!
Източник ЕПИЦЕНТЪР