Общество

Вартоломей канонизира патриарх Йеремия I, митрополит на София, след разговори с Борисов

Вселенската Патриаршия направи жест към БПЦ след разговори на бившия премиер Бойко Борисов с Вартоломей I – канонизира Константинополския патриарх от времето на Сюлейман Великолепни, а преди това Софийски митрополит, Йеремия I.

Светият и Свещен Синод на Вселенската Патриаршия на свое редовно заседание на 10 януари 2023 година под председателството на Негово Всесветейшество Вселенския Патриарх Вартоломей, е решил да причисли към лика на Светиите (канонизиране) Архиепископа на Константинопол и Вселенски Патриарх Йеремия I, преди това митрополит на София, се казва в съобщението, с което разполага Епицентър. бг

Йеремия I  умира на днешния ден, 13 януари 1546 година. Тази година се навършват 530 години от избирането му за Софийски митрополит, се вижда от справката на БПЦ. Той е един от най-дълго и най-успешно управлявалите патриарси на Константинопол (1521 – 1545)

Заслугите на Йеремия I към християнската църква са огромни.

През 1537 година той постига нещо уникално в османската история и историята на Вселенската Патриаршия в този период – получава ферман от султан Сюлейман Великолепни по силата на който се забранява превръщането на църкви в джамии в Константинопол.
Йеремия I възстановява Манастира на Свети Лука, който днес е част от световното културно наследство на ЮНЕСКО и създава Устава на Света гора, който и днес е  в сила.

Идеята за канонизацията на Патриарх Йеремия I се ражда по време на последната среща на бившия премиер Бойко Борисов и Вселенския Патриарх Вартоломей в Истанбул (29.11.2023).

По-късно темата е била обсъдена и в разговора на четири очи между председателя на парламента Вежди Рашидов и Вартоломей (20.12.2022).

След това като жест от страна на Вселенската Патриаршия членовете на Светия и Свещен Синод взимат решение да бъде канонизиран този „велик Вселенски партиарх Йеремия I“, разкри пред Епицентър. бг отец Дионисий, който първи съобщи новината.

Най-ценното за този светец е, че той основава още три манастира на Света Гора. Уставът на Света гора, който и до ден-днешен се спазва повече от половин хилядолетие, е утвърден именно от него след издействан ферман от Сюлейман Великолепни.

Този Софийски митрополит успява да организира цялата православна християнска общност в региона, обединява всички древни патриаршии в тази част на света под свое ръководство„, разказва отец Дионисий.

Именно заслугите на Борисов за въстановяване на Желязната църква „Свети Стефан“ в Истанбул са в основата на решението на Вселенската патриаяршия да направи този жест към БПЦ като канонизира прочутия Софийски митрополит, издигнал се до Вселенски Патриарх.

Към мотивите си за това решение цариградските свещеници прибавили и оценката си за отношението на Борисов към Зографския манастир в Света Гора (през 2017 правителството на Борисов отпусна  близо един милион лева за рестарацията на южното крило на манастира) и заслугите му да бъде удостоен Вартоломей I с орден „Старата планина“ от президента Плевнелиев (13.11.2015), което стана отново по решение на МС.

Интересното е, че накрая на живота си патриарх Йеремия I се оттегля от престола и става обикновен монах в манастира „Свети Йоан Пусти“ над град Враца, където пък столетия по-късно е бил замонашен сегашният провдивски митрополит Николай.
„Това е светец-чудотворец, който в апогея на своята слава и величие се отказва от престола, приема монашество и заживява в една пешера над Враца, превърната по-късно в манастир“, подчертава отец Дионисий.

Самият Борисов научава за величието на Йеремия I в разговора си в Вартоломей, бил впечатлен от влиянието, което имал този патриарх над християнската общност по нашите земи, научи още Епицентър.бг.

Наскоро БПЦ призна т.нар. томос на сръбския патриарх Порфирий, което се признава единствено от Руската православна църква и не се приема от патриарх Вартоломей. С този жест към БПЦ (канонизацията на Йеремия I) патриарх Вартоломей очаква Синодът на БПЦ да отмени това свое решение и да се обърне към Цариградската Патриаршия за даване статут на автокефилия на Православвната църква в Република Северна Македония

Чрез актове на добра воля и на добри знаци патриарх Вартоломей прави всичко възможно да приобщи БПЦ към Вселенската патриаршия“, обяснява отец Дионисий.

Кой е новият Светия на Православната Църква?

Йеремия I e два пъти Вселенски Патриарх до смъртта си по време на управлението на Сюлейман Великолепни. Един от най-дълго и най-успешно управлявалите Архиепископи на Константинопол между 1521 и 1546 с прекъсване между 1524 и 1525 г.

Той е роден в Зица, Янинско, Южен Епир.

Преди да стане Вселенски Патриарх е избран за Митрополит на София през 1513 г., където е било базирано румелийсткото бейлербейство. Този му пост е стъпало за патриаршеския престол, който заема непосредствено след възкачването на Сюлейман Великолепни.

Йеремия I е бил много популярен, преживява преврат, но навсякъде е посрещан от ентусиазирани тълпи вярващ народ. Имал е големи административни способности. Избран е за Вселенски Патриарх от Светия Синод с подкрепата на архонта Констандинос Кунупис на 31 декември 1522 г., като плаща дар на султана 500 франка монети и 3500 флорина като годишен дълг.

След преврат, извършен в нарушение на Свещените Канони, си възвръща Вселенския Патриаршески Престол на 24 септември 1525 г. В резултат на това неговия авторитет се издига значително спрямо предходните и често сменящи се Вселенски Патриарси през XV век.

По време на неговото управление (1536 г.) бившата килия Ставроникита, която от 1287 г. е принадлежала на Монастира Кутлумуш и след това до 1533 г. на Монастира Филотей, му е възложена от Свещения Кинотис и е издигната до Монастир Ставроникита, като по този начин става двадесетият манастир на Атон.

По покана на Свещения Кинотис Патриарх Йеремия лично се ангажира с възстановяването на манастира, на който се изявява като благодетел и който през 1544 г. обявява за ставропигиален.

По време на своето патриаршество Патриарх Йеремия успява да спаси много църкви, които са заплашени от разрушаване от османците, използвайки аргумента, че градът се е предал, а не е бил разрушен.

През 1537 г. Патриарх Йеремия I постига нещо уникално в османската история и историята на Вселенската Патриаршия в този период – получава ферман от султан Сюлейман Великолепни по силата на който се забранява превръщането на църкви в джамии в Константинопол. За съжаление това решение не е потвърдено от наследниците на Сюлейман на османския престол.

През октомври 1538 г. той дарява част от имотите си на Патриаршията.
Йеремия I е патриарх до 1546 г., когато се разболява.

Отказва се от престола, става великосхимен монах (великосхимник) с името Йоанис и умира във Враца, провинция Търново, на път за Влашко, на 13 януари 1546 г.

Йеремия I възстановява Монастира на Свети Лука, днес част от световното културно наследство на ЮНЕСКО.

Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм и Туитър!

Епицентър

Related Articles

Back to top button