България

Борислав Сарафов: Ще сезираме КС, ако промените за главния прокурор минат в този вид

Смятаме, че предложените законови изменения са противоконституционни, ако те бъдат приети в този си вид, Конституционният съд (КС) ще бъде сезиран.

Това каза заместник-главният прокурор и директор на Националната следствена служба Борислав Сарафов в отговор на въпрос дали прокуратурата ще сезира КС, ако бъде приет предложеният от Министерски съвет законопроект, който предвижда създаване на механизъм за търсене на наказателна отговорност на главния прокурор и неговите заместници.

Той коментира темата преди заседание на правната комисия, където на първо четене ще се разискват тези предложения.

„Намирам основната част от предложените текстове за крайно противоконституционни. Не само аз, колегите, с които говоря, считат, че това е открит опит за овладяване на съдебната система и отстраняване както на главния прокурор, така и на председателите на ВКС и ВАС. Надявам се да не е така и подбудите за това да се дължат на недотам добро познаване на закона, а не на подобни мисли“, заяви Сарафов.

Според него приемането на тези текстове ще е „открито потъпкване с кални ботуши на Конституцията“.

„Не съм против да има механизъм за разследване на главния прокурор, желая да има отчетност и отговорност на всеки един в прокуратурата, но механизмите трябва да бъдат коректни и законосъобразни, не могат да бъдат саморазправа“, добави Сарафов.

По думите му, още в първите дни, ако подобен законопроект бъде приет, ще последват поне 70-80 сигнала, всеки един от които ще е основание, според предложените промени, да се образува наказателно производство срещу главния прокурор, дори да няма никаква фактология и доказателства в сигнала. Той обясни, че основен текст в наказателния процес в момента е да се образува производство, когато има законен повод, но и достатъчно данни за извършено престъпление.

Сарафов отбеляза, че някои негови колеги смятат, че с предложения пакет от изменения в НПК и ЗСВ се прави опит за овладяване на съдебната система. Според него и сега главният прокурор не е безотчетен и има механизъм за търсене на отговорност.

Не е безотчетен, той се отчита и пред парламента , с доклади и изслушвания, има и механизъм за търсене на отговорност, това го казват и последните конституционни решения, настоя Сарафов. И припомни редицата органи, чиито мандати са изтекли, а НС още не е попълнил квотите си.

„Не могат да се приемат текстове с презумпцията, че който и да бъде избран за главен прокурор, априори е престъпник и трябва да започне саморазправа и да бъде поставен под натиск, включително политически“, добави Сарафов. И обясни – предвидено е обвинението да бъде разследвано от полицаи от МВР.

„И в момента там няма механизъм за случайно разпределение на дела. МВР е политически орган и се управлява от конкретен министър на вътрешните работи, който винаги е политическа фигура. Това да се разследва главният прокурор от разследващ полицай, посочен и избран пряко от министъра, е пряк път за политическа репресия“, смята Сарафов.

Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм и Туитър! 

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button