България

След скандала за Шенген: В първия ден на 2023 г. Радев ще се радва на валсовете на Щраус във Виена

В първия ден на 2023-та година Румен Радев и съпругата му Десислава ще се насладят на Новогодишния концерт на Виенската филхармония.

 

Президентът е поканен лично от австрийския канцлер Карл Нехамер.

Българският президент прие поканата, въпреки строгото „не“ на Австрия за влизане на държавата ни в Шенген“.

Припомняме, че на 8 декември Съветът на ЕС по правосъдие и вътрешни работи отхвърли предложението България и Румъния да се присъединят към Шенген, след като предварително Австрия блокира приемането на страните ни заедно с Нидерландия.

По време на визитата си в Австрия българският държавен глава и Нехамер ще използват възможността да разменят мнения по актуални политически теми, включително и отказа към София за Шенген.

Показателен е и фактът, че федералният канцлер е изказал задоволството си от посещението: „Новогодишният концерт е кулминация на културния живот в Австрия и въодушевява милиони хора по цял свят. Много се радвам, че президентът Радев прие моята покана и ще дойде във Виена да присъства на този концерт. Посещението ни дава възможност да обменим мнения по актуални политически въпроси и предизвикателства“, цитира изданието изявление на Нехамер.

Австрия подкрепя всички усилия на България да опазва ефективно външните си граници и да спира нелегалната миграция. Тази подкрепа канцлерът изисква и от Европейския съюз, обобщава „Ексспрес“.

 

Президентът вече е в австрийската столица заедно със съпругата си. След броени часове започва световноизвестния концерт в „Златната зала“ на Филхармонията във Виена. 

Първото семейство на България ще уважи концерта за поредна година. За първи път двамата присъстваха през 2018 г. по покана на президента Александър Ван дер Белен.

__

Виенски филхармоници (на немски: Wiener Philharmoniker) е австрийски оркестър, за който се смята, че е сред най-добрите в света.

Домът на Виенските филхармоници се намира в „Музикферайн“. Членовете на оркестъра са избирани от Оркестъра на Виенската държавна опера. Това е дълъг процес, при който всеки музикант трябва да докаже своята способност в поне 3 г. свирене в операта и балета. Вече след това музикантите могат да помолят Съвета на Виенските филхармоници да обмисли тяхното назначаване на позиция във Виенските филхармоници.

История
Произходът на оркестъра може да се проследи до 1842 г., когато Ото Николай формира Филхармоничната академия, която е напълно независим оркестър, който взема всички свои решения с демократичен вот на всичките си членове. Тези принципи на оркестъра се поддържат и днес.

С оттеглянето на Ото Николай през 1847 г. оркестърът почти се разпада и не е много активен до 1860 г., когато Карл Екерт се присъединява като диригент. Той дава няколко серии от по 4 абонаментни концерта и оттогава оркестърът дава концерти непрестанно.

Диригенти
Виенските филхармоници нямат главни диригенти. Всяка година членовете на сдружението избират музикант да дирижира всички концерти от съответния сезон във виенската „Музикферайн“. Тези диригенти до 1933 г. са наричани „абонаментни“ (abonnementdirigenten), защото, както е било прието, те дирижират всички концерти, включени в общ абонамент за филхармонията в „Музикферайн“. Някои от тези избори се подновяват за много години, други остават такива само за няколко. В същото време Виенските филхармоници работят и с други диригенти, например на фестивала в Залцбург, за записи или при специални случаи. С разширяване на активностите на оркестъра той решава все пак да смени тази система през 1933 г. Оттогава нататък във Виенските филхармоници е имало само гост-диригенти, наемани само за по 1 концерт, както във Виена, така и другаде.

Очаквайте подробности.

Концертът НА ЖИВО може да гледате ТУК: http://tv.bnt.bg/

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button