Републианец конгресмен иска от финансовия министър на САЩ действия срещу Иван Гешев


Републиканецът Уорън Дейвидсън, член на Комитета по финанси на Камарата на представителите, изпрати писмо до финансовия министър на САЩ Джанет Йелън, с което иска действия срещу главния прокурор Иван Гешев заради „отказ да преследва“ български публични личности, санкционирани по „Магнитски“.
Дейвидсън пише, че „по-голямата част от зловредното руско влияние е съсредоточено в Югоизточна Европа, включително сред страни от НАТО като България“ и че „явното пренебрегване на санкциите на САЩ от страна на българския главен прокурор е неприемливо и трябва да бъде разгледано“.
Според Дейвидсън това директно заплашвало стабилността и сигурността на европейските съюзници в рамките на НАТО и целяло да подрине Глобалния акт „Магнитски“.
Писмото на Дейвидсън, изпратено в четвъртък до финансовия министър на САЩ Джанет Йелън, беше разпространено в петък от депутата от „Продължаваме промяната“ Иван Христанов.
От документа се вижда, че конгресменът призовава финансовото министерство на САЩ да предприеме действия срещу Гешев заради пренебрегването на санкциите по „Магнитски“, пише „Свободна Европа“.
Подписаното от Дейвидсън писмо беше разпространено от няколко български депутати в социалните мрежи в петък. Самият Дейвидсън потвърди, че е негов автор, публикувайки копие в профила си в Туитър.
В писмото се атакува не само главния прокурор, но и съставите на Върховния административен съд, които в няколко поредни решения постановиха, че българските списъци по „Магнитски“ са противоконституционни и нарушават и българското право и европейските директиви.
Според Дейвидсън е притеснително, че Гешев е обявил „американските санкции по „Магнитски“ за неефективни и без правна сила в Република България“. В допълнение той подчертава, че само няколко месеца след санкциите всички разследвания по тях са били прекратени, отбелязва „Капитал“.
Писмото не обръща внимание, че самата Европейска комисия неколкократно подчерта, че санкциите по „Магнитски“ не могат да се прилагат в рамките на ЕС.
Не е споменат и друг важен факт – че българското държавно обвинение стартира проверки срещу всички лица, които бяха санкционирани от САЩ по Глобалния закон, но част от тези производства – като например това срещу депутата от ДПС Делян Пеевски, бяха прекратени заради липсата на каквото и да било доказателство за извършено закононарушение или престъпление.
Самият Пеевски в момента води дело в САЩ срещу наложените му санкции, тъй като самите американски власти така и не оповестиха доказателства, подкрепящи твърденията, въз основа на които бе вкаран в списъка по „Магнитски“.
Конгресменът Уорън Дейвидсън е непознат за България. В САЩ той е изстен с това, че е сред малцината членове на Конгреса на САЩ, които открито подкрепят политиката на Кремъл и войната на Путин в Украйна. Той е сред 39-те от всички 398 членове на Камарата на представителите, които не са включени в забранителния списък на Кремъл, създаден след налагането на американските санкции срещу Москва. Специализираното издание The Hill, следящо работата на конгресмените, посочи, че е и единственият републиканец, който не е в санкционната листа, а в същото време е един от шестиата конгресвени, гласувал срещу искането за разследване на Русия за военни престъпления заради инвазията й в Украйна, пише Стандарт нюз.
Нещо повече – ден преди речта на Зеленски, Дейвидсън публикува писмо, в което директно призовава Зеенски да не бъде допуснат в щатския законодателен огрган.
Според публикации в щатската преса републиканецът-тръмпист от Охайо е известен като „един от хората на Путин“.
Писмото му е пълно не с конкретни доказателства, а с твърдения, разпространявани от политици и медии под контрола на Цветан Василев и Иво Прокопиев. Писмото бе популяризирано в навечерието на празниците в България със съдействието на изданията и прокситата в НПО сектора и политиката на кръга „Капитал“.
В българските служби има достатъчно информация, че Цветан Василев работи през американски лобисти за дискредитиране на българското държавно обвинение пред властите в САЩ.
През 2017 г. Василев нае американската кантора Jefferson Waterman International срещу хонорар от 50 000 на месец (около 1,1 млн. лева на година), за да лобира в негова полза пред законодателната и изпълнителната власти в САЩ. В помощ на тогавашната му акция да се изкара невинен за ограбването на милиардите от КТБ и да предизвика налагането на санкции срещу враговете му у нас, бе привлечен бившият US сенатор Бил Ричардсън.
Опитите му да излъже американските власти обаче се провалиха, след като първо финансовият гуру Стив Ханке, а след това и разследващата кантора АликсПартнърс и Арбитражният съд към Световната банка във Вашингтон отсякоха, че КТБ е била превърната във финансова пирамида от Цветан Василев, който е източил от нея и над 5 млрд. лева, отворили неспасяема бездна в трезора.
Сега банкерът-беглец явно е решил да прави римейк, този път въвличайки в лобистката си акция настоящ конгресмен, като дори не се пробва да прикрие ролята си – той се похвали в социалните мрежи с писмото на Дейвидсън, дебело подчертавайки, че подкрепя именно неговите твърдения, отбелязва Стандарт нюз.
Така Цветан Василев се превърна в един от първите, разпространили в свой пост писмото, заедно с още един вестоносец – депутата от „Продължаваме промяната“ Иван Христанов, виден кадър на партията-прокси на Прокопиев във властта – ПП, а също и част от най-близкия кръг на съпредседателите й Кирил Петков и Асен Василев.
Дали сегашният опит на Цветан Василев ще доведе до различен резултат от този от 2017 г. предстои да се види. Изходът обаче изглежда отново обречен на неуспех.
Писмото е изцяло базирано на манипулативни публикации, разпространявани от журналисти и НПО активисти, все свързани с Василев и Прокопиев – euractiv.com, списван от приближения на кръга „Капитал“ Георги Готев, българската секция на „Свободна Европа“, както и BIRD.bg на видния руски зет – Атанас Чобанов.
Дали Дейвидсън е знаел всички тези ключови подробности преди да напише писмото или просто е сложил подписа си върху нещо, сътворено от конкретна лобистка кантора под диктовката, засега е въпрос с повишена трудност.
Препоръчително и за българските, и за американските власти обаче е да са наясно с всички ключови подробности преди да предприемат важни действия. Особено в момент, в който руската пропаганда подрива устоите на демократичните общества именно с компромати от този тип, при това правени под диригентската палка на човек като Цветан Василев, чийто връзки с руския олигарх „мръсни поръчки“ на Кремъл Константин Малофеев са световноизвестни и доказани с десетки факти.
Именно Василев и Малофеев бяха сред основните действащи лица в шпионския скандал, избухнал през 2019 г., при който лъсна, че банкерът-беглец е помагал на руския олигарх за превземането на активи от КТБ, чрез които той да преобърне геополитическата ориентация на България от евроатлантическа държава в сателитна на Москва, припомня още Стандарт нюз.
Планът за преврат беше разкрит от атакувания сега главен прокурор Иван Гешев, като Малофеев и получи забрана за достъп до България заедно с о.з. генерала от руското ГРУ Леонид Решетников. Банкерът-беглец далеч не бе единственият олигарх, подпомагал щенията на Малофеев.
Медийна платформа за проруската му пропаганда му бе предоставена и от енергийния бос Иво Прокопиев, чийто флагман „Капитал“ бе единствената българска медия, допусната до централата на кремълското „момче за поръчки“, за да публикува ексклузивно интервю с него, в което Малофеев надълго и нашироко обясняваше плановете си за строителство на АЕЦ „Белене“ и „Южен поток“ в България. Все проекти, основен лобист на които у нас бе Цветан Василев.
През април 2022 г. главният прокурор на САЩ повдигна обвинения на Малофеев за заобикаляне на санкциите срещу Русия и самия него и за използване на съучастници за тайно придобиване на медии на Балканите, в това число и в България (бел.р. опита му да сложи ръка на финансираната от КТБ с прякото съдействие на Цветан Василев TV7). През декември пък американската прокуратура официално поиска да бъдат конфискувани 5,4 млн. долара от банкова сметка в САЩ на руския олигарх.
На този фон е особено логично вниманието на US властите да се насочи и към останалите олигарси, подпомагали Малофеев в подривната му дейност на Балканите и в частност – в България.
Въпросът около писмото сега е дали то е само единичен акт от страна на конгресмен или зад него има и други политици, които се интересуват от ситуацията.
Дейвидсън не е първият американски член на Конгреса, който пише за ситуацията в България.
Припомняме – през март 2021 г. двама американски сенатори от комисията по външни работи Боб Менендес и Джим Риш излязоха с общо изявление, че ширещата се корупция, липсата на медийна свобода и политизацията на съдебната система заплашват отношенията между САЩ и България.
Изявлението бе подписано от председателя на комисията по външни работи на Сената на американския Конгрес Боб Менeндез и сенатора Джим Риш.
Двамата написаха, че САЩ ще подкрепят действия за възстановяване на медийната независимост и върховенството на закона в България. Президентът Румен Радев определи оценката на двамата американски политици като „съкрушаваща“, а партия ГЕРБ, която тогава бе на власт, я омаловажи.
Само четири месеца по-късно финансовото министерство на САЩ наложи санкциите по глобалния закон „Магнитски“ срещу Пеевски, Божков и Желязков. Други петима българи също бяха санкционирани по друг ред.
Българската прокуратура започна проверки по обвиненията на САЩ за корупция, но не намери такива. Проверката срещу Делян Пеевски бе прекратена точно година след това с аргумента, че прокурорите не са открили данни за извършено престъпление.
Главният прокурор Иван Гешев е категоричен, че санкциите по „Магнитски“ са административен и политически инструмент на САЩ, който не поражда задължителен правен ефект в България.
В писмото на конгресмена „се прави директна връзка между поведението и действията на Иван Гешев, решения на българския съд, заграбване на бизнеси и покровителство над лица от задкулисието!“, пише депутатът от ПП Христанов, който пръв разпространи писмото на Дейвидсън. И допуска, че „това е може би намек за новите „номинации на Магнитски“.
От прокуратурата засега няма официален коментар по писмото.
Ето пълния текст на писмото на Уорън Дейвидсън, член на Комитета по финанси на Камарата на представителите, до финансовия министър на САЩ Джанет Йелън
Конгрес на Съединените щати
Камара на представителите — Вашингтон
До почитаемата Секретар Джанет Йелън,
Министерство на финансите на САЩ
1500 Pennsylvania Avenue N.W.
Вашингтон, окръг Колумбия 20220
Уважаема Секретар Йелън,
Като член на Комисията по финансовите дела в Камарата на представителите, очаквам с нетърпение да установим по-силна и по-открита линия на комуникация с Министерството на финансите на САЩ в 118-ия Конгрес, по въпроси, свързани с незаконното финансиране, корупцията и икономическите санкции.
Сигурен съм, ще се съгласите, че това е важно, тъй като Съединените щати и нашите съюзници продължават да упражняват засилен икономически натиск върху Русия заради нейното незаконно нахлуване в Украйна. За съжаление, виждаме твърде често заобикаляне на тези санкции от лица с руски произход и техни близки сътрудници, въпреки ангажимента на администрацията да “подкрепи върховенството на закона и да наложи мерки върху държавни служители и тези, свързани с тях, които използват държавни институции за лична изгода“. Както знаете, голяма част от зловредното руско влияние е съсредоточено в Югоизточна Европа, включително сред държави от НАТО като България.
В решението си да санкционира влиятелни български лица и техните мрежи, Службата за контрол на чуждестранните активи (“OFAC“) отбеляза, че посочените лица са изнудвали действащи министри “с наказателни обвинения от българската главна прокуратура, ако министърът не предостави […] допълнителна помощ, ако му бъде поискана”. Използването на Главната прокуратура като оръжие в полза на организираната престъпност и корупцията е сериозна заплаха за стабилността на важен съюзник в НАТО и като цяло — на Балканския регион. За съжаление, виждаме само ескалация на неправомерното поведение на българската съдебна система, откакто Комисията по външни отношения на Сената излезе с двустранно изявление, осъждащо “упоритата корупция, намаляването на свободата на медиите, политизирането на съдебната система“.
Особено тревожни са сигналите за корупционни действия на българския главен прокурор Иван Гешев. Европейският съд по правата на човека установи многократни и сериозни нарушения на основните права, предизвикани от експроприационни действия срещу банкови институции, извършени пряко или косвено под надзора на Главната прокуратура. Българските компании за критична инфраструктура и отбрана рутинно се прехвърлят на руски санкционирани банки и други корумпирани елементи, въпреки санкциите. Само преди дни Съветът на Европа — най-висшият орган, който контролира изпълнението на решенията на Европейския съд по правата на човека — отбеляза “системния проблем с неефективните наказателни разследвания, както и липсата на независимост на наказателните разследвания по отношение на главния прокурор ” и поиска наказателни производства срещу самия главен прокурор.
Освен това, наложи се разследващи журналисти да бъдат предупредени от посолството на САЩ за непосредствена заплаха срещу тях, само дни след като те съобщиха за обвинения в корупция срещу действащия главен прокурор (приложен е линк към пубикацията на BIRD.BG по съвместното разследване с БОЕЦ по случая “Жоси”) . Може би най-обезпокоителното е, че българските съдилища видимо последваха отказа на главния прокурор да предприеме действия срещу санкционираните лица и наскоро обявиха санкциите на САЩ, наложени съгласно Глобалния закон за отговорност за върховенството на закона и човешките права на Магнитски (“Законът Магнитски“), за неефективни и без правна сила в Република България. Българската прокуратура няколко месеца по-късно прекрати всички разследвания и мерки срещу санкционираните от САЩ български граждани.
Тези действия пряко заплашват стабилността и сигурността на съюзниците от НАТО в Европа и имат за цел да подкопаят Закона Магнитски, който се превърна в един от най-ефективните инструменти, достъпни за правителството на САЩ срещу чуждестранни служители и сенчести бизнеси, замесени в корупционни практики и нарушения на правата на човека. Явното пренебрегване на санкциите на САЩ от страна на българския главен прокурор е недопустимо и трябва да бъде разгледано.
Конгресмен Уорън Дейвидсън
8-ми район, Охайо