България

Две бебета са разменени в АГ „Шейново“, Фандъкова нареди проверка. Прокуратурата разследва случая

Столична болница е разменила две бебета. Това доказват резултатите от ДНК тест, съобщи бТВ. 

Кметът на София Йорданка Фандъкова назначи проверка в болница „Шейново“, където по информация на пациенти са били разменени бебета. Виновните ще бъдат наказани, увери заместник-кметът по здравеопазване Дончо Барбалов, цитиран от БНР.

Районната прокуратурата в София е образувала досъдебно производство преди дни, уточниха от държавното обвинение пред БТА.

„За случая бяхме уведомени от медиите, веднага беше назначена проверка със заповед. Ще бъде проверена работата на болницата, на директора. За случая ще бъде сезиран и медицински одит към Министерството на здравеопазването, ако досега те не са сезирани. 

Много важно за нас е да възстановим доверието, защото за системата на здравеопазването е изключително важно доверието в нея да бъде силно и хората да знаят, че няма да има каквито и да било проблеми и ще се работи професионално в лечебните заведение. Връщане на доверието, наказване на виновните и бърза и обективна проверка“, посочи Барбалов.

Директорът на столичната АГ болница „Шейново” също коментира разменените бебета, като заяви, че случаят върви към „добър край“.

„След като разбрахме, че има такова съмнение, веднага се обърнахме към полицията. Органите на реда започнаха съответните действия и нещата вървят към добър край“, коментира д-р Румен Велев по Нова ТВ.

Той посочи, че не вярва едни от родителите да са отказали да дадат ДНК проба.

Самият Велев разбрал за случилото се на 7 декември.

На въпрос дали има други такива случаи в практиката на лечебното заведение, медикът заяви: „За първи път присъствам на такова нещо в нашата болница”.

Едната жена се е усъмнила, че детето, което гледа вече два месеца е нейно. Причината – липсата на каквато и да е визуална прилика.

Така майката решила да направи ДНК тест. Резултатът излязъл вчера и доказва, че съмненията ѝ са основателни.

Размяната на бебета е станала случайно, разказва източник пред БНР. Гривните на ръцете на бебетата и майките са били с различни номера още при изписването, а точно те е трябвало да бъдат проверени. Майката, която не желае да се направи ДНК тест, е от ромски произход.

Районната прокуратура вече обяви, че разследва информацията за разменените бебета, като от държавното обвинение съобщиха, че досъдебното производство е започнало преди дни.

Предполага се, че сега социалните служби ще поемат грижата за двете деца, докато разберат кое на коя майка е.

За случая са уведомени полицията и прокуратура, тъй като другата майка, за която се смята, че е взела другото новородено, отказала да се яви в болницата, за да ѝ бъде направен ДНК-тест.

Тя твърдяла, че детето, с което си е тръгнала от болницата, си е нейното.

Подозренията са, че в болницата бебетата може да са били разменени умишлено или пък да е допусната грешка от страна на персонала.

  

В момента дирекция „Социално подпомагане“ проверява постъпвал ли е сигнал към тях от страна на майката, която твърди, че бебето ѝ е разменено. Ако се наложи, по преценка на разследващите, социалните могат да предоставят мерки по закрила. Към момента подобна мярка не е предприета, заявиха пред БНТ от Министерство на труда и социалната политика.

По разпореждане на здравния министър Асен Меджидиев агенция „Медицинския надзор“ започва проверка по случая.

Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм и Туитър!  

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button