Вежди Рашидов: Турция ще изгради паметник на убития български граничар Петър Бъчваров


Турция ще изгради паметник на убития български граничар Петър Бъчваров.
Това съобщи председателят на парламента Вежди Рашидов след срещата си с външния министър на южната ни съседка Мевлют Чавушоглу.
Турският посланик в София вече е посетил лично семейството на загиналия граничар, като е изразила съболезнования и е предложила помощта на властите на близките на Бакърджиев.
Това, което се случи на границата е тъжна трагедия, отиде си младо момче. Всички сме съгласни, че това не е политика, а инцидент. Те предложиха да направят паметник на това момче. Неприятен инцидент на границата, който лошите хора биха могли лошо да го изтълкуват. А знаете, отношенията години наред са били добри, дипломацията е активна и добра“, уточни председателят на българския парламент.
По отношение на срещата му с Чавошоглу Рашидов заяви, че турският външен министър се е съгласил, че мигрантският натиск по границата е общ проблем.
„Чавушоглу потвърди, че се радва, че България винаги е била добър посредник между ЕС и Турция, а относно емиграцията би било хубаво Европа, Турция и България да седнем и обсъдим проблемите. 5-10 човека ако минат границата, това не е емиграция, това са инциденти. Ако днес нямаме наплив, и да няма в бъдеще, трябва да седнем на масата и да решим тези проблеми“, настоя Рашидов след като по-рано през деня обяви, че българският парламент ще е инициатор, а той лично – посредник на голям политически форум, посветен на миграцията.
На срещата станало ясно, че макар между Турция и България да няма споразумение за реадмисия, турците приемат обратно нелегалните, които са хванати, влизайки на наша територия от тяхната. Вежди Рашидов пък е уверил, че страната ни е принципна в борбата с тероризма и нелегалната миграция.
Турският външен министър специално е откроил важността на срещата между президентите Радев и Ердоган, която се проведе преди броени дни, както и обещанието на българския държавен глава за нови гишета на КПП-тата с Турция, за да бъде облекчен трафика, тъй като от него зависи и търговията между ЕС и Анкара.
Дипломатът е благодарил за реставрацията, която българските власти са направили на джамиите в няколко български града. Като припомни, че действията са реципрочни – Турция е поела реставрацията на Желязната църква в Истанбул.
Важната тема ни бе да опазваме както турските паметници на културата, така и българските“, добави Рашидов и благодари на Турция, че е финансирала реставрацията на Желязната църква в Истанбул. „Лично аз като министър реставрирах 3 джамии в България, прекрасни паметници на културата. Предстоят още доста паметници да бъдат реставрирани и отново стигнахме до това, че трябва да се виждаме по-често и да взимаме съвместни решения, за да заработим активно, както беше преди време“, изтъкна шефът на българския парламент.
През 2018 г. Бойко Борисов инициира във Варна международна среща, на която събра турския президент Реджеп Ердоган и лидери от ЕК, ЕС и ЕП.
В заключение председателят на парламента подчерта, че дипломацията между София и Анкара е активна и добра.
Рашидов е на официално посещение в Турция начело на парламентарна делегация. В нея са още председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова, зам.- председателят на ПГ на ПП Даниел Лорер, зам.-председателят на ПГ на БСП Георги Свиленски, председателят на ПГ на „Български възход“ Стефан Янев, народният представител и лидер на Младежкото ДПС Сезгин Мехмед и депутатът от „Възраждане“ Николай Дренчев,
Граничният полицай Петър Бъчваров беше убит около 20:35 ч на 7 ноември при 242-ра пирамида около село Голям Дервент на границата. Патрулиращият екип, в който освен него е влизал и военнослужещ, забелязал срез в оградата. Когато граничарят и военният слезли от колата, за да проверят среза, полицаят насочил фенера си, последвал изстрел.
Куршумът е улучил 32-годишния сержант в главата. Военнослужещият се е прикрил зад колата и отвърнал на огъня. По неговите думи са последвали нови 10-15 изстрела, след което групата мигранти са се насочили обратно към вътрешността на турската територия.
За убийството на Петър Бъчваров бяха арестувани двама братя – турски граждани. Съдът в Одрин остави за постоянно в ареста 28-годишният Енгин Ергуван, обвинен в убийството и пусна на свобода брат му – Мустафа.
Енгин е обвинен за стрелбата, причинила смъртта на българския полицай, а Мустафа е обвинен като помагач.
Преди трагичния инцидент двамата братя са прекарали четири дни в гората. В нощта на стрелбата братята отново са чакали нелегални имигранти. Те са забелязани от патрула, който включил фаровете на автомобила си.
Мустафа и Енгин са били само на 10 метра от оградата, когато са открили огън по българските полицаи. След това са избягали.
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм и Туитър!
Източник ЕПИЦЕНТЪР