Димитър Стоянов: Пращаме оръжия за Украйна, съобразно с моя консервативен подход, без системи за ПВО


Въоръжението, което ще бъде предоставено на Украйна, е в съответствие с моя консервативен подход, заяви служебният министър на отбраната Димитър Стоянов след края на заседанието на парламентарната комисия по отбрана.
По-рано днес на съвместно закрито заседание парламентарните комисии по отбрана и по външна политика подкрепиха проект на решение за оказване на военна и военно-техническа подкрепа на Украйна.
Стоянов добави, че предложението ще влезе утре в Народното събрание на закрито заседание. По думите му въоръжението, което ще предостави страната ни, е в топ три на приоритетите на украинската армия.
„След като споразумението излезе с указ на президента, тогава ще бъде извозено и оборудването, като има предявени приоритети от украинска страна“, обясни Стоянов. Министърът допълни, че споразумението позволява да има и други доставки.
Няма заявена украинска военна техника за ремонт в страната ни, каза Стоянов и добави, че се предвижда разширяване на меморандума с евентуална възможност за ремонт на вертолетна техника.
На съвместното закрито заседание днес на парламентарните комисии по отбрана и по външна политика беше прието проекторешение, което предвижда Народното събрание да разреши пребиваването на до 60 лица от въоръжените сили на Украйна у нас годишно за участие в модули за подготовка на бойни санитари във връзка с провеждане на Мисията на Европейския съюз за подпомагане на Украйна.
Проектът предвижда още участието на до 50 български военнослужещи за обучение за използването на предоставено в рамките на Мисията на Европейския съюз за подпомагане на Украйна въоръжение и техника, на територията на държави членки на ЕС и/или в България, предаде БТА.
Участието на до 5 български военнослужещи (офицери/сержанти) в Многонационалното командване на ЕС за общовойсково обучение в Полша и/или Многонационалното командване за специализирана подготовка в Германия, се предлага още в проекторешението.
Военната и военно-техническата подкрепа на Украйна, която България ще окаже, е засекретена. Подкрепата за Украйна се предлага да бъде реализирана по два начина.
Първият е чрез сключване на споразумение на двустранна основа с украинската страна за предоставяне на въоръжение, техника и боеприпаси. Вторият механизъм за подпомагане на Украйна е чрез принос към Мисията на Европейски съюз за подпомагане на Украйна (EUMAM UA).
Целта на мисията е да допринесе за увеличаването на военните способности на украинските въоръжени сили за ефективно провеждане на операции с цел предоставяне на възможност на Украйна да защитава териториалната си цялост в рамките на международно признатите си граници, както и да упражнява ефективно суверинитета си и да защити цивилното население, се посочва в мотивите на проекторешението на МС.
Депутатите подкрепиха и законопроект за ратифициране на Споразумението между Министерството на отбраната на страната ни и Министерството на отбраната на Украйна относно безвъзмездно предоставяне на въоръжение, техника и боеприпаси.
Депутатът от ГЕРБ-СДС и председател на парламентарната комисия по отбрана Христо Гаджев коментира пред журналисти, че Министерският съвет си е свършил работата, изпълнено е решението на Народното събрание в срок и е направена първата крачка, която 2/3 от народните представители са поискали – да започне да се предоставя военна помощ на Украйна. Той отбеляза , че има първоначален списък и добави: „Списъкът, който ще ратифицираме в зала, е първата крачка да продължим да подпомагаме Украйна заедно с нашите съюзници, както и в сътрудничество с тях да получаваме компенсираща техника“.
България ще изпрати някои от най-желаните от Украйна оръжия като военна помощ.
В началото на ноември парламентът одобри принципно решение, с което възложи на министерството на отбраната да прецени какво можем да пратим на Украйна, съобразно възможностите на нашата страна. Решението, което се обсъди днес, е изготвено от военното ведомство, като списъкът с оръжията е засекретен.
Народните представители одобриха списъка с въоръжения, с които страната ни ще помага на Киев. Решението ще бъде допълнено, така че да бъде ясно, че помощта, която ще предоставим сега, няма да бъде еднократен акт.
Против изпращането на въоръжение за Украйна гласуваха представителите на „Възраждане” и БСП.
В списъка влизаха артилерийски оръдия и снаряди, системи за противовъздушна отбрана, танкове, бронирани машини, самолети и др. Най-голяма нужда украинската армия изпитва от системи за ПВО, но точно такива София няма намерение да даде, защото няма излишни.
Източник ЕПИЦЕНТЪР