Общество

Валерия Велева: Докато президент и партии воюват, Гешев показа доброто лице на България

Международната конференция „STOP HATE SPEECH“, която в продължение на два дни събра в София висши представители на четири вероизповедания – християни, евреи, мюсюлмани и католици, е знаково събитие за България.
За първи път българската столица се превърна в център, който постави на дневен ред един световен проблем – ОМРАЗАТА във всички аспекти на нейното проявление.

И най-странното, и най-знаковото е, че това се случи под егидата на българската прокуратура и лично на главния проукор Иван Гешев. Този, който до вчера беше сатанизиран, който бе посочен като обществен враг и който се превърна мишена на провалени политици и престъпни олигарси, събра на едно място участници, които никоя политическа сила не е в състояние да постигне: главният равин на Нидерландия, председателят на Европейската еврейска асоциация, десетина главни прокурори и зам.-главни прокурори от европейски страни, държавни институции, академични среди, „Евроджъст“, „Билитис“, Центърът за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“, Български хелзинкски комитет, „Билитис“, носителката на „Пулицър“ Мариса Рот, още дузина правозащитни НПО-та, граждански активисти и др.

В битката срещу езика на омразата редом до Иван Гешев застанаха вицепрезидентът Йлияна Йотова, министърът на правосъдието Крум Зарков, шефът на ЕНП Мафред Вебер, шефът на АЛДЕ Илхан Кючюк. Дори в Европа не сме виждали подобно събитие от такъв мащаб, посветено на битката с речта на омразата.

Темата е изключително важна за днешния свят, в който агресията, породена от езика на омразата, се превръща в ежедневие и е на път да разруши битността на човечеството. И наистина е впечатляващо, че именно главният прокурор слага пръст в раната, посочва проблема и настоява за обединени усилия срещу тази разрушителна за света тенденция.

„Самите ние се мразим в ежедневието. Този процес се задълбочава година след година и няма как да не доведе до всички последици, които в исторически план евентуално може да доведе. Ние имаме проблем в нашето общество. Това е омразата, която имаме един към друг. Всекидневно употребяваме тази реч на омразата, без самите ние да осъзнаваме. По този начин създаваме опасностите“, заяви Гешев, закривайки форума днес с надеждата, че утре заедно можем да се справим с проблема.

Има нещо ново в поведението на Иван Гешев – той се опитва да продуцира съгласие, да говори за хуманитарни проблеми, да търси и да намира партньори по теми, основани на базови човешки ценности, да стане изразител на духовното, което може да обединява.

„Как да тръгнем по пътя на изцелението от индивидуалните и колективни рани, нанесени от омразата и разделението, от незачитането и отрицанието на другия, различния, по-слабия?“, попита на форума представителят на католическата църква Александър Мошев. И отговори с думите на папа Франциск: „Заедно можем да потърсим истината в диалога, в спокоен разговор или в страстен дебат“.

Само любовта, разбирателството и доброто отношение към всички хора е в състояние да спаси човечеството. В противен случай ние решаваме да се самоунищожим“, допълни го главният мюфтия на България д-р Мустафа Хаджи.

Ще попитате каква тук е ролята на държавното обвинение. Отговорът дойде от доц. д-р Симеон Гройсман, ръководител на дисциплината „Право и религия“ в СУ „Св. Климент Охридски“: „Ако очакваме прокуратурата и съдилищата да са решителният защитник срещу омразата, значи сме на социалния разлом“. Да, наказателното право е крайното средство за противодействие на социалните проблеми, като език на омразата и престъпленията от омраза.

Затова и много правилно акцентът на конференцията не бяха юридическите аспекти на проблема, а духовните. И това бе вярно напипано от Иван Гешев и неговия екип, които се справиха блестящо с организацията на конференцията.

Поставянето на този проблем във фокуса на обществения дебат именно от страна на държавното обвинение показва, че българската прокуратура се е отворила, разширила е ветрилото на общественото внимание към себе си и това става под палката именно на Иван Гешев.

Така, докато партиите са заети в безкопромисната си битка една срещу друга, докато политическите лидери са се позиционирали в окопната война един срещу друг, лишавайки страната от възможността да излезе от политическата криза главният прокурор им дава пример за държавническо поведение

Гешев извади пред света добро лице на България:България е показала и продължава да показва, че е положителен модел на толерантност между хората. Лошото е по-лесно, трудното е да бъдеш добър, да бъдеш човек в нечовешки времена, като Втората световна война, когато българската държава и българският народ спасиха българските евреи“.

Главният прокурор се опитва да припомни на днешните управници, че светът не започва от тях, че България е успявала, когато е била обединена – когато е имала своя Димитър Пешев, митрополит Кирил, митрополит Стефан, когато е имала писатели, лекари, журналисти, юристи и обикновени българи, които застават в подкрепа на другия – на своите съседи и съграждани.

Беше удивително да слушаш думи за единение и държавност именно от устата на Иван Гешев в същия миг, когато президент, парламент и партии са се вкопчили в битка на живот и смърт, водени от дребнавите си партийни, лични и корпоративни интереси. В тази неистова тяхна битка езикът на омразата е оръжието им, което ни разделия като общество и ни отслабва като нация. И Гешев и им го напомня: „Българи мразят българи и това ескалира. Резултатът е, че не вървим напред, а воюваме едни с други“.

За първи път български държавник изрази съжаление и тъга за паметта на загиналите мъченици от Македония и Тракия по времето на Втората световна война, които тогавашната българска държава не е успяла да спаси от лагерите на смъртта. Направи по човешки, искрено, но в същото време защити с такт и дипломатичност позицията на днешната българска държава по този деликатен въпрос: „Трябва да посочваме добрия пример и да се стремим към доброто, да бъдем на висотата на предците си да дадем своя принос в съвременността“.

Успешният край на международната конференция „STOP HATE SPEECH“ постави българската прокуратура и нейния ръководител на нова плоскост – като институция, която поставя за решаване проблем, от който политиците, за съжаление, са адбикирали. И не защото не го разбират, а защото те са част от проблема.

Защото езикът на омразата първо излиза от устата на политиците, после потича по каналите на социалните мрежи, разпростира се по медиите и се настанява трайно в обществото.

„И Холокостът, и всички зверства в човешката история са започнали с нещо, което вероятно изглежда за много хора безобидно – реч на омраза на човек към друг човек“, предупреди Гешев.

И ако трябва да обобщим – главният прокурор днес се явява стожерът на държавността; елементът, който държи системата на парламентарната демокрация да не се разпадне.

Останалите институции са се превърнали в мини центрове за дестабилизация – президенството работи срещу партиите; политиците не могат да продуцират визия за стабилност и развитие пред държавата; бизнесът оживява в ситуация на хаос и несигурност, страната изпада в международна изолация; смразени и разединени българите са се вкопчили в страховете си.

Точно в този момент Гешев казва на всички: „Да се учим от уроците на историята. Имаме огромен проблем с омразата и само заедно можем да го решим“.
Дано го чуят!

Епицентър

Related Articles

Back to top button