Министърът на електронното управление към студенти от УниБИТ: Бъдете „жадни“ за знания и умения!


„Бъдете „жадни“ за знания и умения!“
Такова беше искреното пожелание на Министъра на Електронното управление г-н Георги Тодоров към препълнена зала със студенти от Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) на 1 декември 2022.
В обръщението си към студентската общност на УниБИТ министърът сподели желанието си: „Много бих се радвал да станете част от нашия екип в утрешния ден! Само много добро образование, което ще получите тук от вашите прекрасни преподаватели ще ви помогне да тръгнте в нова, правилна посока.
Добре сте дошли – всеки един от вас, които иска да работи за държавата е наш потенциален служител. Това няма как да се случи без да поемете всички тези знания, които ви се предоставят.
Дерзайте, бъдете смели, бъдете умни, бъдете жадни за знания! Всички отговори на въпросите, които днес си задавате, можете да намерите в утрешния ден – в частния бизнес или държавната администрация.“
Днешната среща на представители от Министерството на електронно управление със студентската и академична общност на УниБИТ е първата инициатива след подписания преди месец меморандум между двете институции, съгласно който се търсят съвместни решения за подготовка на високо квалифицирани ИТ кадри за пазара труда и за нуждите на публични сектор. На практика това се изразява във водене на часове от практици от държавната администрация, и организиране на стажантски практики за ИТ и кибер специалисти в администрацията.
Проф. Денчев подчерта, че УниБИТ се очертава като университета с най-много студенти по киберсигурност в бакалавърска, магистърска и докторантска форма на обучение.
След обръщението на министър Тодоров, присъстващите имаха удоволствието да присъстват на лекции и да се запознаят с „Технологични аспекти на националната киберсигурност“ от националния координатор по Киберсигурност инж. Петър Кирков, „Технологична инфраструктура на е-Управлението в България“ от директора на дирекция „Системи и компоненти на електронното управление“, МЕУ – инж. Николай Минев и „Действащо е-Управлнеие в България“ от директора на дирекция „Стратегия и политики за ЕУ“ – Гергана Колешанска. Накрая зам.-министър на МЕУ – г-н Благовест Кирилов представи „Визия за е-Управление 2030“.
След лекциите възникна нуждата от бъдещи срещи, но в по-дискусионен формат между студенти, преподаватели и представите на МЕУ.
Ректорът на УниБИТ проф. Петева получи грамота за цялостен принос за цифровизацията на българското общество, за непрестанната работа в процеса за повишаване на цифровата грамотност на младите хора в България.
Университетът по библиотекознание и информационни технологии е един от първите в България, в който се преподават дисциплини, свързани с електронното правителство и електронното управление.
Дългогодишна устойчива политика на УниБИТ е партньорството с държавната администрация и в частност в сферата на информационните технологии и системите за публичния сектор. УниБИТ изгражда преподавателски капацитет – хабилитирани преподаватели по електронно управление и същевременно се възползва от всеки удобен случай за да покани и включи в учебни процес външни експерти по темата. Студентите и абсолвентите на УниБИТ работят в ИТ отделите на множество държавни структури.
В края на днешния цикъл от професионални лекции Проф. Петева изтъкна: “УниБИТ има огромен капацитет и готовност да изпълним възложени ни от държавата аналитични и експертни дейности в областта на киберсигурността, отворените данни, изследвания на потребителските преживявания в ползването на електронните услуги на държавата и др“.
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм и Туитър!
Източник ЕПИЦЕНТЪР