Главният равин на Нидерландия, главни прокурори от Европа-гости на Гешев на форума STOP HATE SPEECH!


ХОЛОКОСТЪТ НЕ ЗАПОЧНА С ЛАГЕРИ, ГЕТА И ДЕПОРТАЦИИ.
ТОЙ ЗАПОЧНА С ДУМИ.
ЗЛИ ДУМИ, С ДУМИ НА ОМРАЗА.
И днес, за съжаление, наблюдаваме възраждане на езика на омразата, нарастване на антисемитизма в световен мащаб и нова война.
Тези думи на главния прокурор Иван Гешев, изречени пред международна конференция в Краков, посветена на 84-та годишнина от „Кристалната нощ“, поставят основата на първата по рода си международна конференция срещу речта на омразата – „STOP HATE SPEECH!“, която ще се проведе на 5 и 6 декември в София.
Милионите невинни жертви на Холокоста всеки ден ни напомнят, че антисемитизмът, ксенофобията, расизмът и всички форми на езика на омразата нямат място в нашето толерантно общество.
И на тях трябва да се дава отпор.
Март, 2018 г. В дома си в Париж е убита 85-годишната френска еврейка Мирей Кнол. Престъплението е извършено с особена жестокост. Възрастната жена, оцеляла през Холокоста, когато е спасена чрез бягство от нацистки лагер на смъртта, е намушкана 11 пъти от свой съсед. Той и негов съучастник опожаряват апартамента й, за да заличат следите от престъплението.
Мотивът на извършителите – „евреите имат пари“.
Убийството предизвика силно обществено недоволство – във френската столица и много градове се провеждат мълчаливи шествия, в които се включват президентът Емануел Макрон и един от най-големите му опоненти – крайно дясната Мари Люпен. Преди година френският съд окончателно осъди на доживотен затвор физическия извършител, като изрично посочи, че убийството е било извършено по религиозни подбуди.
Една от наследниците на Мирей Кнол – внучката ѝ Карен Кнол, на 5 и 6 декември ще бъде в София по покана на българската прокуратура за участие в Международната конференция на тема: „STOP HATE SPEECH!“.
В отговор на поканата на главния прокурор Иван Гешев у нас пристигат главните прокурори на Румъния, Литва и Словения, върховни прокурори от Сърбия, Албания, Германия, Чехия, Словакия, прокурорът на Одеска област и други.
Освен с високото магистратско присъствие, форумът се отличава и с това, че на едно място ще се съберат представители на различни религиозни общности – православни християни, католици, мюсюлмани и евреи – всички те, свързани със защита на човешките права и свободи.
В международната конференция ще участват и главните прокурори от множество европейски страни, които ще обсъдят и юридическите измерения на противодействието на езика на омразата и проявите на антисемитизъм.
Гости на Гешев ще са викарият на негово светейшество българския патриарх и Софийски митрополит Неофит; Александър Мошев, представител на Апостолическия нунций у нас; главният мюфтия Мустафа Хаджи.
За форума в София пристига главният равин на Нидерландия Бенямин Якоб и президентът на Европейската еврейска асоциация равин Менахем Марголин, чиято организация е съорганизатор на форума.
В дискусиите ще участват представители на изпълнителната и законодателната власти.
Събитието ще бъде открито с приветствия от вицепрезидента Илияна Йотова и служебния правосъден министър Крум Зарков.
Председателят на ЕНП Манфред Вебер и съпредседателят на партията на Европейските либерали (АЛДЕ) Илхан Кючук ще отправят видеобръщения към форума.
Специално внимание е отделено и на лектори от неправителствения сектор, ангажирани със защита на човешките права, правата на ЛГБТИ общността и малцинствените групи.
Преди година главният прокурор Иван Гешев изрази подкрепа за исканията на правозащитните организации за промяна на наказателното законодателство, свързано с преследването на престъпленията с хомофобски подбуди.
В отделните панели на форума ще се направи преглед на историята в контекста на спасяването на българските евреи, но и ще се погледне към новата реалност – засилващите се прояви на антисемитизъм в Европа и особено проявите на речта на омразата, която днес срещаме навсякъде около нас и най-вече в интернет общуването.
И точно заради това висши магистрати от различни държави, представители на различните религиозни общности, историци и общественици, граждански активисти и журналисти, ще търсят как с юридически средства да засилят превенцията срещу престъпленията от омраза, преди случаите като този с Мирей Кнол, да са станали ежедневие.
„Изпълнен съм с надежда, въпреки че и днес за съжаление наблюдаваме възраждане на езика на омразата, нарастване на антисемитизма в световен мащаб и нова война, че уроците на Холокоста са научени и че примерът, който моят народ е дал за хуманизъм, толерантност и достойнство, е жив. Че доброто ще надделее и няма да допуснем повече повторение на това огромно зло“, е позицията на главния прокурор на България Иван Гешев.
Епицентър