В последния момент! Доган сложи Бареков да води листата му във Враца


Ахмед Доган определи Николай Бареков да оглави листата му във Враца. Това става в „12 без 5“, тъй като днес изтече срокът, в който партиите и коалициите могат да правят промени в регистрирани вече кандидат-депутатски листи. Първоначално във Враца листата на „Алианс за права и свободи“ се оглавяваше от Ялизан Яхова. Но в последния момент дошло предложение за корекция, пише „Сега“. Ализан Яхова отпада от листата, но остава водач на АПС в Русе.
Предстои тази вечер врачанската районна комисия да излее с решение по предложението.
В последните седмици Бареков бе деен участник в протестите пред сараите на Доган в Бояна след като се разбра, че Доган трябва да напусне сградата по искане на Данаил Папазов, бивш транспортен министър в кабинета “Орешарски”, които документално се оказа собственик на сараите.
За Николай Бареков това ще е поредният политически проект след „България без цензура“, с която стана евродепутат за един мандат и вкара парламентарна група с помощта на партията на Христо Ковачки, Земеделците на Румен Йончев и др.
Николай Бареков е бивш журналист, но напуска журналистиката и на 25 януари 2014 г. учреди партия „България без цензура“. Партията излиза на първо място по разходи за предизборна агитация за парламентарните избори на 5 октомври 2014 г. Кампанията включва изключително много медийни изяви и реклами в телевизионния праймтайм. Така ББЦ успява да премине бариерата от 4% и да получи място в 43-ото Народно събрание.
Името на Бареков е свързано с множество скандали на политическа почва.
След фалита на КТБ българската прокуратура твърди, че е открила, как от от КТБ са раздавани пари на всевъзможни политици и освети тези факти с Николай Бареков, защото той бил „най-яркият пример за онагледяване“, според прокурора тогава Иван Гешев.
Ето какво пише държавното обвинение за „яркия пример“ Бареков: докато е бил журналист, той е взимал по 50 000 лева на месец в допълнение към заплатата му, а когато е тръгнал да става политик, месечната сума, получавана от КТБ, е скочила двойно.
Към тези 100 000 лева, предназначени за Бареков лично, са били отпуснати и по 600 000 лева на месец за току-що създадената му партия „България без цензура“ (ББЦ).
Към това е била добавена еднократна сума от 1 милион лева за Бареков, определена от прокурорите като „премия“, както и 505 000 лева за къща, които „да не са като заем“.
В текста, разпространен от прокуратурата, не е посочена общата сума, получена от Бареков, но една част от нея е поне приблизително изчислима – ако данните на обвинението са верни, в първите 8 месеца от политическата битност на Бареков КТБ трябва да е отделила над 7 милиона лева – за Бареков лично и за предприятието ББЦ едновременно.
Бареков формално беше определян като журналист, когато громеше дадени политици и фаворизираше други, когато правеше разкрития за измами и дори когато лично лансира от екрана аферата „Костинброд“.
През 2021 година Имената на бившия евродепутат Николай Бареков и съпругата му Мария Календерска изскочиха от „Досиетата Пандора“ за укриване на офшорна фирма на Британските вирджински острови, съобщават от онлайн изданието bird.bg, което е българският партньор в международното журналистическо разследване.
По техни данни Календерска е била собственик на офшорната фирма Sirius Investing, като не я е декларира пред КПКОНПИ, въпреки че по това време е била член на ръководството на партията „България без цензура“. Лидер на политическата формация беше съпругът ѝ.
Николай Бареков също е бил длъжен да обяви тази собственост на семейството му, но не е декларирал актива на Календерска нито пред КПКОНПИ, нито пред Европейския парламент.
В листите на Доган има и други странни птици.
Николай Цонев, бившият министър на отбраната, се е идентифицирал като водач на листа на коалицията около Доган в Пловдив. Цонев си има партия, която се казва „Нова алтернатива“, но сега е от Алианс за права и свободи.
Бившият зам.-министър на вътрешните работи и зам.-председател на парламента Явор Хайтов е водач на две листи на Доган – в Перник и София 25. Тук нещата са малко по-ясни. Хайтов е земеделец, беше депутат от „Народен съюз“ и по едно време работеше рамо до рамо по земеделска линия с Румен Йончев, който сега е в основата на регистрацията на АПС. Всъщност, сега Йончев е председател, а Хайтов е зам.председател на Земеделски народен съюз.
Но не е ясно по каква линия точно бившият шеф на Гранична полиция Валери Григоров е водач на листа на АПС в Перник.
В листите на АПС за Благоевградско е Константинос Козас, син на пребитата бизнес дама Стефка Терзийска от Благоевград. Тя посочи бившия си съпруг като поръчител на зверския побой, а синът й Козас организира тогава шествие в подкрепа на майка си в Благоевград срещу насилието над жени.
В листата е и ексобластният управител Муса Палев, който се бе отказал от активната политика, но сега отново се включва. Голямото завръщане може би е за депутата от Великото Народно събрание Ремзи Осман, който е втори в листата на Доган в Кърджали.
Източник ЕПИЦЕНТЪР