България

Нехамер от Елхово: Австрия ще подкрепи пред ЕК искането на България за 2 млрд. евро за границата

Австрия ще подкрепи пред Европейска комисия предоставянето на България на 2 млрд. евро за подсилване охраната на границата.

Това стана ясно от думите на австрийския канцлер Карл Нехамер, който днес бе заведен от президента Радев на българо-турската граница.

По думите на Нехамер Австрия подкрепя усилията на България и желанието на София да подсили границата.

„Ще се погрижим необходимите за подсилване на границата 2 милиарда евро да бъдат изложени през ЕК. Ще подкрепим искането на България тези средства да бъдат предоставени. Тези средства ще бъдат използвани за закупуване на по-усъвършенствана техника за наблюдение на границата”, уточни Нехамер.

„Защитата на българо-турската граница реално е и защита на границата на Австрия. Затова сме изключително благодарни на усилията, които българската страна полага, за да защитава тази граница. Но благодарността само не е достатъчна. Трябва да има активни действия по осъществяването на това партньорство”, подчерта от своя страна австрийският канцлер.

През изминалата година натискът над нашата граница нарасна рязко и действията на мигрантите стават все по-агресивни, каза президентът Румен Радев по време на брифингя в Елхово, който дадоха заедно с канцлера на Австрия Карл Нехамер. 

Радев поздрави Нехамер на немски език, след което му благодари, че е приел поканата сам да се запознае на място с охраната на българо-турската граница.

Ние сме изправени пред мощна, добре организирана мрежа за трафик на мигранти. С центрове и клонове в различни държави членки на Европейския съюз, добави той.

Искам да благодаря на канцлера Нихамер за приетата покана да дойде в България и да се запознае на място с охраната на българо-турската граница. Радвам се, че водената от него делегация имаше възможност да се запознае с реалната ситуация на границата и с начина, по който ние я охраняваме, добави Радев.   

Радев подчерта, че нелегалната миграция е предизвикателство за обединена Европа. 

“България в защита на своята национална сигурност и като отговорен член на ЕС, полага огромни усилия за справяне с това предизвикателство”, каза държавният глава.

Ние сме построили изцяло с наш бюджет ограда по границата с Турция. По продължение на цялата граница са разположени различни стационарни и мобилни системи за наблюдение, уточни Радев.

В рамките на само четири месеца загубихме четирима полицаи, а десетки други са ранени. За справяне с тази трудна ситуация България предприе решителни мерки. На първо място това бяха срещите на най-високо дипломатическо ниво с Турция и Гърция, уточни държавният глава. 

Според него турския президент Реджеп Ердоган е поел ангажимент да охранява по-стриктно границата от турска страна.

По думите му се работи за борбата с организираната престъпност и каналджийството на хора. 

Според него трябват законови промени на европейско ниво. 

Не малко от заловените мигранти са граждани на държави членки на ЕС. Работим активно с вътрешните министерства, службите за сигурност с държави от вътрешността на ЕС. В резултат миналата седмица проведохме мащабна специална операция и ударихме не просто трафикантите, а центровете, които ги ръководят. Високо оценяваме ангажиемнта и подкрепата на Австрия за справяне с проблемите с нелегалната миграция, уточни още Радев.  

Държавният глава подчерта още, че напълно разбира позицията на Нехамер за ветото за Шенген, защо като президент първи приоритет е сигурността на неговата страна.

„Но и споря с него за следното: това, че Шенген не функционира пълноценно в Централна Европа, не означава, че България трябва да стои извън Шенген. Ние сме развили способности и доказваме ежедневно, че охраняваме външните граници на ЕС, и то по-добре отколкото държава в Шенген“, категоричен е българският държавен глава.

Той уточни, че Шенген олицетворява една от най-значимите ценности на ЕС – свободното движение и не е справедливо България и Румъния да бъдат извън него, защото нашите икономики губят.

Трябва да се изправим пред факта, че системата на Шенген в момента се намира в голяма криза. Шенген би трябвало да означава, ако тя функционира, вътре в това пространство, не би трябвало да има граничен контрол. Австрия, въпреки че е вътрешна граница на Шенген, контролира с гранични служители от полицията и армията границата със Словакия, Унгария и Словения”, заяви от своя страна Нехамер.

Радев пък изрази надежда, че ще бъде намерено едно наистина рационално решение по този въпрос. С канцлера Нехамер ние споделяме общо убеждение, че охраната на външните европейски граници е обща задача на всички държави-членки и държавите на първа линия се нуждаят от подкрепа, и искам да му благодаря, че той отстоява твърдо тази позиция и пред ЕК, и пред ЕС, заяви Радев.

Канцлерът изказа съболезнования на семействана на загиналите полицаи по българската граница.

„Защитата на българско-турската граница реално е защита и на австрийската граница. Затова сме благодарни за усилията, които българската страна полага, за защита на границата. Но благодарността само не е достатъчна, трябват и действия“, каза Нехамер.

„Днес имахме възможност по време на обиколката на границата и видяхме какви предизвикателства представляват защитата й. Президентът изложи средствата, които трябва да бъдат положени, за да се засили контролът и ние пред ЕК ще защитим българската позиция и тези 2 млрд. да бъдат предоставени на българската страна. Разбира се, тези средства ще бъдат използвани за закупуване на високопреходими автомобили, за закупуването на технически средства и ние напълно заставаме зад България. Ние заедно работим срещу борбата с каналджийството, на това място е изключително важно да се подчертае, че трябват законодателни промени“, уточни още Нехамер.

„На нас са ни необходими нужната законова база, която да даде възможност на защитниците на границата да действат активно, да има обща политика за отблъскване на мигрантите на границата, защото не искаме хората, които се занимават с тази незаконна дейност, да се възползват от нашите социални системи. Цел на моето посещение тук е и да предам на ЕК от каква подкрепа се нуждае България в защитата на този толкова особен участък от българската граница“, добави той.

„Трябва да се изправим пред факта, че системата Шенген се намира в голяма криза. Шенгенската система, би трябвало да означава, че вътре в нея не трябва да има граничен контрол, но реалността е различна. От 2015 г. Германия въведе отново граничен контрол по границата си с Австрия и Чехия. Чехия за първи път въведе граничен контрол по границата със Словакия, Австрия контролира с гранични служители границата със Словакия, Словения и Унгария. Това очертава именно този голям проблем, който можем да решим единствено заедно. Първото, което трябва да направим е да укрепим границата и да намалеят мигрантите, които преминават през нея. Също така трябва да има ясен сигнал на европейско ниво, че страните, които са на първа линия, не са изправени сами пред този проблем, че не са оставени сами с въпроса за предоставянето на статут на бежанци и това е въпрос от правно ниво“, подчерта още канцлерът на Австрия.

Това очертава, че има голям проблем, който можем да решим само заедно. Трябва да укрепим защитата на границата и да имаме реален резултат за намаляване на мигрантите във вътрешността на Шенгенското пространство, каза той.

Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм и Туитър!   

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button