България

Цар, президент, шеф на парламент, премиер и народ изпращат патриарх Неофит

България се сбогува с патриарх Неофит. Негово Светейшество почина в сряда, на 78-годишна възраст, след продължително боледуване.

Последна почит към достопочтения патриарх отдават президентът Радев, цар Симеон Втори, председателят на парламента Росен Желязков, вицепрезидентът Илияна Йотова, премиерът  в оставка Николай Денков, вицепремиерът Мария Габриел, депутати, църковни дейци и множество народ, изпълнили до краен предел патриаршеската църква „Св. Александър Невски“.

Траурната церемония започнa от Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ и ще завърши в Митрополитската катедрала „Св. Неделя“.

Заупокойната литургия бе водена от Варненско – Преславския митрополит Йоан, който е наместник – председател на Светия Синод, а опелото – от Вселенския патриарх Вартоломей.

Гаубичното оръдие, преправено на лафет, върху което е бил ковчегът с тялото на Цар Борис III, днес ще пренесе и ковчега с тленните останки на Негово Светейшество патриарх Неофит до митрополитската катедрала „Св. Неделя“.

 

От 9.30 ч. в патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ започна заупокойна Света литургия. Службата е оглавена от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, който е временен наместник-председател на БПЦ в съслужение с митрополити, епископи, свещеници.

Около 10.15 ч. пристигна Вселенският патриарх Вартоломей, за да отдаде почит на патриарх Неофит.

„Дойдохме да почетем за последен път Неофит. Той беше наш любим брат. Молим се на Бога за упокоение на душата му и за избирането на негов приемник, който ще бъде духовен отец на всички българи“, каза вселенският патриарх.

„Да се поклони дойде и бившият премиер Симеон Сакскобургготски.

„Той се отличаваше с добротата си и готовността да обединява и разбере другия – това е и мъдрост. Толкова разговори и срещи съм имал с него. Беше много обичан патриарх. Жалко, че си отиде толкова рано“, сподели той.

Вярата в доброто трябва да ни обединява“ – няма да забравя тези му думи. Много уроци имаме да учим от патриарх Неофит. Още помня как той ме благослови в началото на първата ми кандидат-президентска кампания“, сподели държавният глава Румен Радев.

„Срещата ни с патриарх Неофит беше една от последните. Не пропускаше да изпрати специално послание на празниците до мен. Пазя тези документи и ще ги пазя цял живот. Той имаше най-топлите, най-благите очи и най-всеопрощаващата душа“, каза Илияна Йотова. Според нея най-големият урок, на който Негово Светейшество е дал на българите, е да бъдем толерантни и да се обичаме помежду си.

Председателят на НС Росен Желязков също отдаде почит на патриарха. „За православието и църквата той беше изключително важен. Призоваваше към обединение и единение. Със своята благост, трябва да служи за пример на всички. Той обичаше народа, отличаваше се с патриотизъм и родолюбие“, посочи той.

„Изпитваме дълбока скръб. Ние искрено го обичахме. В най-тежките времена, когато персоналът беше свръх натоварен по време на пандемията, църквата винаги е била до нас”. Това заяви генерал-майор проф. Венцислав Мутафчийски, началник на ВМА.

„Убедени сме, че без вяра само нашият професионализъм не може да даде резултат. Не бях виждал човек с по-благ поглед. Отиде си забележителен човек. От него трябва да запомним посланието за единение, което постигна и в църквата”, коментира Мутафчийски.

Поканени са и представители на поместните православни църкви. На литургията е и предстоятелят на Украинската църква Епифаний Киевски. Присъстват посланиците на Украйна и Русия.

От 11.30 ч. бе отслужено и опелото, водено от Вселенския патриарх Вартоломей, заедно с представителите на поместните православни църкви и архиереите на БПЦ. 

Около 14.00 ч. започва литийно шествие, като тялото на Негово Светейшество ще бъде отнесено в храм „Св. Неделя“, където ще бъде положено за вечни времена. Да бъде погребан в двора на храм „Св. Неделя“ е воля на патриарха и решение на Светия синод. Тленните му останки ще бъдат положени от южната страна на храма, зад гроба на Екзарх Йосиф.

Втори ден българския народ се покланя пред своя патриарх. Вчера поклонението продължи близо 13 часа. Днес отново имаше голяма опашка от хора, желаещи да се сбогуват с духовния баща на България.

Днес е втори ден на траур заради кончината на патриарха.

Гаубичното оръдие, преправено на лафет, върху което е бил ковчегът с тялото на Цар Борис III, днес ще пренесе и ковчега с тленните останки на Негово Светейшество патриарх Неофит до митрополитската катедрала „Св. Неделя“.

Отец Василий: Дойде миг, в който Негово Светейшество отново да обедини толкова хора

„Ще бъде удивително грандиозна молитвена богослужба, която скоро не сме виждали. Личността на Негово Светейшество ни събра отново да бъдем заедно. Напоследък това нещо се занемари, конфликтите, COVID-19 и много обстоятелства накараха хората да бъдат по-предпазливи, получи се някакво отчуждение. Ето, че дойде миг, в който Негово Светейшество отново да обедини толкова хора около себе си“, каза отец Василий Сарян, предстоятел на храм „Преображение Господне“.

„1990 г., когато влязох да уча в Духовната академия, той беше ректор. Той е първият архиерей, с който аз се сблъсках като дете. Очите, които видях ме погълнаха, невероятните му сини очи, погледът му, който едновременно е и благ, и строг. Той беше олицетворение на нашия Господ“, разказа той.

Дядо Неофит умееше да обича и ни учеше да обичаме. Вярвам, че душата му днес пътува към Твореца, за да усети тази любов, която раздаваше на земята. Той умееш да обединява.“ Това каза доц. Ивайло Найденов, декан на Богословския факултет на Софийския университет.

Пазим всички нотни листове и негови произведения, това пеят сега нашите студенти, добави той.

Най-голямото желание на патриарх Неофит беше да се върне вероучението, но родителите не го пожелаха. Аз ще направя всичко възможно това негово желание да е поне 1 час седмично в училищата.“ Това каза началникът на отдел „Протокол“ на Светия синод Емил Велинов.

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button