България

Остри спорове! Правната комисия премахна гласуването онлайн

Остри спорове в правната комисия за хартиената бюлетина.

Пропаднаха опитите да се отмени заседанието на комисията и депутатите продължиха работа по внесените промени в Изборния кодекс.

Още в началото на заседанието на правната комисия на парламента от „Продължаваме промяната и ДБ предложиха да се отложи заседанието на комисията, за да могат да се запознаят депутатите с предложенията за изменения за Изборния кодекс. Милен Матеев от ПП дори предложи да се създаде работна група, която да отсее предложенията за промени, които са противоконституционни.

„Откровено казано работната група е комисията и да направим работна група кой би отказал от комисията да участва участва в работна група, коментира председателят на комисията Радомир Чолаков.

Предложенията да се отмени заседанието на комисията не бяха приети и депутатите продължиха работа по внесените промени в Изборния кодекс. „За нищо не е имало такова обществено обсъждане както за изборния кодекс“, заяви Радомир Чолаков.

„Няма да се възвърне доверието в институциите с това бързане за промени в Изборния кодекс“, твърди Милен Матеев от ПП. „Вие показвате, че спазвате партийните повели, по най бързо да бъдат приети промени в Изборния кодекс“, се обърна Милен Матеев от ПП към Радомир Чолаков.

Председателят на правната комисия посочи, че е поръчал вечеря за правната комисия и призова депутатите да работят делово. Надежда Йорданова изрази несъгласие да се заличи изборния район в чужбина.

„Защо се затруднява правото на глас на нашите съграждани, които живеят в ЕС, защо се увеличава броя на заявленията за създаване на секции от 40 на 100, попита Йорданова. Така както сме тръгнали може да променим пропорционалната избирателна система в мажоритарна, възмути се тя.

„Възстановява се предишното положение, през 2016 година е съществувал текст за необходимост от 100 заявления за създаване на секция“, поясни Чолаков.

В крайна сметка правната комисия заличи изборен район „Чужбина“ и увеличи броя на заявленията, необходими за разкриване на секции зад граница

Той беше създаден от 46-ото Народно събрание с гласовете на „Има такъв народ“, „Демократична България“ и „Изправи се. БГ!Ние идваме!“. В съществуващия вариант на Изборния кодекс бе предвидено въвеждането му да се случи след излизането на резултатите от последното национално преброяване.

По време на заседанието възникна технически проблем с микрофоните, който бързо беше отстранен. „Трябва да сме готови да няма ток, и тогава пак ще провеждаме заседания“, категоричен е Чолаков.

„Приемаме норми, които тежко ерозират демократичния процес“, подчертаха от „Български възход“ в хода на дискусиите. „Попълването на декларацията на място считаме за разумно предложение“, заяви Мирослав Иванов от ПП. „Дали сте смятали с колко ще се забави процесът на гласуване попълването на декларацията пред съответната комисия? Попълването ще отнеме повече време отколкото самото гласуване, заяви Хамид Хамид от ДПС.

„Ние не представляваме ли граждани? Членовете на ЦИК не са ли също граждани?“, попита Радомир Чолаков по повод предложението да се премахне обществения съвет към ЦИК и силната съпротива на „Продължаваме промяната“ да се премахне съществуването на обществения съвет.

Мирослав Иванов от ПП защити необходимостта от обществен съвет, а Надежда Йорданова от ДБ нападна Радомир Чолаков : Вие ще приемете нещо, което дълбоко, философски променя Изборния кодекс.

Депутатите приеха да бъде премахнат общественият съвет към ЦИК. 

„Аз съм от един от хората, които са подкрепяли възможността гражданите да гласуват електронно“, заяви Десислава Атанасова от ГЕРБ. „Включително съм гласувала и за експериментално дистанционно гласуване“, поясни тя. „ЦИК не е приела пътна карта за електронно дистанционно гласуване, подчерта Атанасова. „С оглед хакерските атаки към български институции смятам, че ЦИК няма готовност да продължи с ангажимента, който сме вменили някога и не е изпълнен до този момент“, поясни Десислава Атанасова в хода на дискусиите дали да отпадне дистанционното електронно гласуване, заложено в Изборния кодекс. Атанасова е категорична, че не може да се гарантира сигурността на вота при една хакерска атака. „С това предложение затваряте вратата за електронното гласуване“, репликира Мирослав Иванов от ПП. 

„Аз се гордея, че сме високотехнологична страна и разполагаме с развит ай ти сектор, но далеч по-развити страни в това отношение при подобни дебати казват, че не са в състояние да осигурят сигурността на вота“, се включи в дебата за дистанционното гласуване Хамид Хамид от ДПС. „Това е бъдещето, въпросът е ние ли  ще сме пионерите? Опитваме се да строим покрив, без да сме положили основата на къщата“, посочи Хамид и допълни, че ние не сме готови и за експерименти. В крайна сметка депутатите премахнаха гласуването онлайн. Ново звено към ЦИК ще подпомага провеждането и подготовката за машинния вот, приеха народните представители. 

Членовете на правната комисия одобриха предложенията на „Възраждане“ и БСП съставът на Централната избирателна комисия  да се увеличи от 15 на 25 души.

Очаквайте подробности!

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button