Делото за изборите: „Информационно обслужване“ е предало данните на прокуратурата


В делото за касиране на резултатите от изборите за Народно събрание се намесва и прокуратурата. „Информационно обслужване“ е подало сигнал до Софийската градска прокуратура, и то в деня, в който от ЦИК чакаха преизчислените резултати именно от държавната фирма, която по закон обработва данните от гласуването. Срокът за това е 15:00 часа утре, и чак след това от ЦИК ще пратят информацията на Конституционния съд, предава БНТ.
Софийската градска прокуратура е изискала цялата кореспонденция между Централната избирателна комисия и Конституционния съд, включително и тази с „Информационно обслужване“. От държавната фирма са изпратили до СГП и флашките, дадени на ЦИК от конституционните съдии, в които са преизчислените от вещите лица резултати от 2204 секции. Именно на база на тези промени „Информационно обслужване“ трябваше да сметне наново резултатите от националния вот. В късния следобед стана ясно, че това няма да е днес.
Георги Баханов, ЦИК: „Чета в момента писмото от тях до нас, че са предали на СГП всички документи и материали, включително технически носители, използвани за извършване на дейностите и въвеждане на данните от протоколите, включително флашки, предоставени на ЦИК от КС, поради което са в невъзможност да извършат възложените им дейности в настоящия момент.“
Ерхан Чаушев, ЦИК: „Ние сме, тъй да се каже, владетели на тези флашки, чисто правно. А дали и как и какво са предоставяли по сигнал на самите „Информационно обслужване“ без наше разрешение е отделен въпрос.“
Росица Матева, говорител на ЦИК: „Като бъдат подготвени копия от всички документи ще го докладвам за изпращане до прокуратурата.“
На практика, в деня, в който Конституционният съд чакаше резултатите от „Информационно обслужване“ и ЦИК, получи писмо от комисията, че се удължава срокът за обработка на данните. На извънредното си заседание ЦИК реши да даде срок на държавния системен интегратор до 15 часа утре.
Цветозар Томов, ЦИК: „Ако съдя по сегашния ни опит за такъв срок от време те са обработвали избори.“
Така утре би трябвало ЦИК вече да каже биха ли настъпили промени в разпределението ма мандатите след окончателното въвеждане на променените протоколи. На база това Конституционният съд пък трябва да реши ще има ли промени и какви. Засега е ясно, че промяна в броя действителни и недействителни гласове ще има.
Причината – докато са проверявали разпоредените от съда 2204 секции вещите лица не са получили бюлетини за две секции, за други пет секции липсват бюлетини или от машинно, или от хартиено гласуване. И така, въпреки че първоначално секционните избирателни комисии са вписвали гласове, заради това, че физически сега въпросните бюлетини липсват, гласовете, подадени в тези седем секции се зануляват. от ЦИК са изчислили, че става дума за около 780 гласа.
Цветелина Пенева, член на Обществения съвет към ЦИК: „Това, което вече разбираме, е че броят на действителните гласове в част от секциите ще бъде променен в посока надолу, а именно това са т.нар. нули, които четем от изтеклото писмо от „Информационно обслужване“. В писмото разбираме, че има два секции с изцяло нулирани резултати, това беше потвърдено днес и от Камелия Нейкова, ще имаме още пет секции, в които резултатите съответно за хартиено или машинно гласуване също ще са нулирани.“
Именно от „Информационно обслужване“ се разбра за бюлетините в неизвестност. По закон те се пазят от общинските и областните управи до следващите по вид избори. Според Районната избирателна комисия в Благоевград обаче всички секционни комисии са им предали пълни чували с бюлетини и изборни книжа.
Мартин Бусаров, РИК-Благоевград: „Какво се е случило след като секциите са си тръгнали от нас към своите общини да предадат своите материали – не мога да ви кажа, тъй като ангажиментът е на общинските администрации да приемат книжата.“
Бариерата от 4% за влизане в Народното събрание, оформена след последния вот, е 97458 гласа.
На изборите през октомври 21 гласа не достигаха на партия „Величие“, за да влезе в парламента. А дали сега това ще се случи, трябва да стане ясно след решението на Конституционния съд.
Източник ЕПИЦЕНТЪР