Ахмед Доган от „Росенец“: Аз съм по-висшестоящият орган, дори от ЦОБ!


„Само предложението ми, самият ми призив да се оттеглят – това е достатъчно! В случая аз съм по-висшестоящият огран, дори от ЦОБ“.
Това са думите на почетния председател на ДПС д-р Ахмед Доган, казани пред хората му от ЦОБ, които са се събрали в базата му в „Росенец“, след което бе обявено, че по волята му са изключени председателят Делят Пеевски, 7 негови съратници и 10 областни председатели на ДПС.
Изказването на Ахмед Доган във вид на видеообръщение е разпространено в мрежата в рубриката „Без коментар“.
„Убеден съм, че господата от изключените вече, освободените вече, не са чели чл.6.“, казва Доган. (Б.р. Чл.6 от Устава визира основанията за налагане на наказания, както и причините и обстоятелствата за изключване – виж по-долу текста)
И пояснява: „Той е негативната страна на нашата история. Затова има една много специална философия, дори в някои отношения много толерантна. Временно изключване има, както и евентуална възможност може да се даде на съответния човек да се коригира. Но има и по-строга част, която вече е безкомпромисна.“
Почетният председател на ДПС д-р Ахмед Доган продължава с разсъжденията си за това кой, защо и и от кого може да бъде изключен: „ЦОБ е панацеята, ЦОБ е гилотината за такива случаи. Именно това, което Илхан (Кючюк) каза, мисля, че преди десетина години, беше свързано с Местан – тогава екипът направи всичко възможно и аз участвах в този процес – да не превърнем ЦОБ в гилотина. Има други органи. Примерно, по устав Пеевски и Ревански могат да бъдат изключени по места от общинските и областните структури, могат да бъдат изключени от ЦОБ. Прочетете внимателно този текст (б.р. чл. 6 от Устава). Те б.р ,Пеевски и Ревански) не са го чели, за съжаление, а може би за добро“. (Виж по-долу текста на член 6)
„Така че особено по предложение на почетния председател, особено по време на криза – неговите правомощия са тежки. Дори от акта на 10-ти юли, когато аз им поисках оставките, да освободят заеманите длъжности, те вече по всички правни норми (може oа се оспорва тук-там), вече не са членове. Само предложението ми, самият ми призив да се оттеглят – това е достатъчно! В случая аз съм по-висшестоящият орган, дори от ЦОБ““, подчертава Ахмед Доган.
Видеото е от 4 минути, озвучено е с музика и на кадрите се виждат радостни членове на актива на Движението, подкрепящи Доган.
По думите на почетния председател на ДПС, това било член (чл.6.), който съдържа „негативната страна на нашата история“.
„Негативният ни опит, това е изстраданият ни опит. Затова си има една много специално заложена философия. Че временно изключване има, да се даде време да се коригира. Но има и по-строга част, която вече е безкомпромисна“.
Казва и, че се придържат към по-строгата част обаче, защото „вече много се прекали от момчето“.
„За него няма връщане назад. Както и за нас няма връщане назад“, казва още почетният председател на Движението по отношение на Пеевски
„Беше крайно време това да се случи“, допълнва Доган и натъртва, че това го е очаквала цяла България. Той казва и, че вече чувал как хората говорят, че въпроса не бил да се спаси ДПС, а да се спаси България.
„Само Централният съвет е панацеята, само Централният съвет е гилотината при такива случаи“, казва още Доган.
„Имаме много голяма подкрепа от цялото общество. С това, което правим, ние сме на правилната страна. Нашето дело е правилно, затова сме справедливи и ще победим“, в заключение заявява почетният председател на ДПС.
След снощното решение за изключването им Пеевски обяви, че решението е противоуставно, защото е взето в отсъствие на кворум и защото ЦОБ не може да взима такива решения.
Б.Р. Eто какво казва Член 6 от Устава на ДПС:
„При неспазване на Устава и Програмните документи на Движение за права и свободи, уронване престижа на партията, неизпълнение на решения и възложени задачи, груби лични прояви, се налагат следните наказания:
(1) Порицание се налага при системно неучастие в мероприятията, организирани от структурите на партията.
(2) Освобождаване от ръководна длъжност се налага при:
1. отказ за изпълнение на решенията на по-висшестоящия орган;
2. системно неизпълнение на задълженията си.
(3) Временно изключване се налага при:
1. нечестна предизборна пропаганда и умишлена дезинформация;
2. опит за нарушаване единството на партията и създаване на разкол между членовете й;
3. проявена безотговорност към поверени му материални ценности и документи, забавянето или неиздаването им при напускане;
4. разпространяване на клевети или невярна информация за членовете и ръководството на партията в личен и служебен аспект;
5. виновно неплащане на членския внос в срок от шест месеца.
Срокът за временно изключване не може да бъде по-малък от три месеца и по-голям от една година. Временно изключеният няма право на предложения, но е длъжен да спазва Устава и Програмните документи и взетите решения. Същият няма право да заема ръководна длъжност една година след изтичане на срока.
(4) Изключване се налага при:
1. нарушаване на партийната тайна, превишаване на дадените му правомощия, злепоставяне на Движение за права и свободи в средствата за масова информация;
2. създаване на условия за разкол и фракционизъм, застрашаващи целостта на партията и ръководните и органи ;
3. доказана:
а) корупция
б) финансова злоупотреба
в) длъжностна злоупотреба
4. регистриране на собствената си кандидатура, без да има решение на партията при парламентарни и местни избори; членство в друга партия; работи в полза на други партии или независими кандидати; работи против партията при избори.
Предложението за изключване се прави от ръководствата на съответните органи, като се мотивират причините.
Решение се взема след тайно гласуване с обикновено мнозинство от списъчния състав на компетентния орган. Срокът за изключване на член от Движение за права и свободи е две години. При възстановяване на членството си, същият една година не може да заема ръководна длъжност.
(5) При повторение на нарушенията по ал. (1), (2) и (3) нарушителят се наказва със следващото по тежест наказание.
Наказанията по чл. 6 се налагат от структурата, към която принадлежи съответния член или от по-висшестоящ орган.
Член на партиен орган може да бъде изключен само от същия или от по-висшестоящ от него орган.
При обсъждане на извършеното нарушение провинилият се член има право да присъства или да внесе писмено изложение.
Същият следва предварително да бъде предизвестен, ако в определения срок не се яви, компетентния орган се произнася.
(6) Решенията за наложени наказания могат да бъдат обжалвани пред съответния контролен орган, по-висшестоящ от него орган или пред ЦОБ в четиринадесет дневен срок от писменото уведомяване. Съответният орган се произнася по жалбата в срок посочен в чл.22, чл.23, чл.24 и чл.25. ЦОБ може да отменя решенията на по- нисшестоящите органи.
(7) Изключеният от ДПС член задължително предава членската си книжка в МС, където е членувал.“
Източник ЕПИЦЕНТЪР