България

Росен Христов: Кабинетът на Петков е купувал газ 30% по-скъпо, сега ние купуваме с 50% по-евтино

Бях призован в Националното следствие като свидетел относно спирането на доставките от „Газпром“ и последващите преговори. Нямам информация дали ще бъда викан отново на разпит, може евентуално да поискат допълнителни документи, но аз ще съдействам изцяло.

Това заяви в студиото на „Тази сутрин“ по БТВ служебният министър на енергетиката Росен Христов след разпита си в НСлС.

Той обяви, че предходното правителство на Кирил Петков е купувало газ 30% по-скъпо.

Тогава газът е купуван на борсова цена, сега ние го купуваме с 50% по-евтино от борсата. Техните сметки докараха България до този резултат. Тези хора (предишните управляващи, бел. ред.) не знаят как работи борсата, допълни министър Христов.

По думите му бившият енергиен министър Александър Николов е дал инструкции на „Булгаргаз“ да бъде спрян вносът на газ от „Газпром Експорт“, както и да не предприема мерки за плащане по новата схема за превалутиране.

Всички останали европейски държави продължиха да плащат по новата схема и все още го правят, единствено България отказа да плаща за газовите доставки в рубли, обясни той.

Всъщност никой не забранява на Европа да купува газ от Русия. 

Ако „Булгаргаз“ плати на „Газпромекспорт“ в долари, този превод може да бъде спрян. Обаче ако „Булгаргаз“ открие сметка в „Газпромбанк“, трансферът ще бъде от „Булгаргаз“ –България в сметката на „Булгаргаз“ в „Газпромбанк“ и няма да има основания тези средства да бъдат блокирани. Всички държави успяха да работят по тази схема, ние – не.

Експерти вече предупредиха, че е възможно да  получим от „Газпромекспорт“ искане за плащане на огромна сума за количествата газ, които не сме взели, но за които са издадени проформа фактури. Ако ги калкулираме по пазарни цени, от края на април до края на декември тази година вероятната сума е 1 милиард евро. „Газпром“ вероятно ще предяви този иск към България, а българската страна ще твърди, че сме изрядната страна и дори може да заведем насрещен иск за по-високата цена, която сме плащали, когато не сме имали доставки от „Газпромекспорт“. Със сигурност това ще бъде арбитражно дело, което ще продължи дълго, казва и Делян Добрев, който първи извади фактурите на „Промяната“.

Министър Христов подчерта, че не сме били притискани да извършим това нито от ЕК, нито от което и да е посолство – защото за руския газ санкции няма. 

Министърът посочи категорично: Правителството на Петков е купувало на газ от посредници; този газ е бил с 30% по-скъп; този газ е бил руски: а щетата за обществото е 200 милиона лева на месец.

„Сега е ред на Прокуратурата“, посочи министърът и заяви, че те са дали всичко, което са им поискали от компетентните институции. И те като нас, се надяват да има справедливост. 

А каква им е схемата – защото това беше въпросът ви. Те схема нямат. Купували са без процедура – в  последната половин година купуваме газ за милиарди без търг, без конкурс, на посочени произволно компании.

Росен Христов продължи с критиките си по предишната власт, коментирайки, че действията на техния кабинет са довели до енергийната криза и че са заварили „пълен хаос“. Добави, че е имало договори, които са били сключвани в нарушение на Закона за енергетиката.

След като Александър Николов е дал инструкции на „Булгаргаз“ да бъде спрян вносът на газ от „Газпром Експорт“ и ние отказваме да плащаме по новия метод, който искат руснаците, от „Газпром“  продължават да ни изпращат проформи фактури за всеки месец.  Тя е на цена 84 долара. Вместо да се плати по тази цена, фактурата се прибира в чекмеджето и в същия месец без търг, без конкурс, се купува газ от „Виа Румъния“ – фирма, регистрирана в Румъния, собственост на „Газпром Швайц“ или швейцарското подразделение на „Газпром“, което е собственост на самия „Газпромекспорт“. Така на цена 110 евро ние купуваме от същия „Газпромекспорт“, само че от дъщерното му дружество в Румъния. Вместо да платим по 84 долара, прибираме фактурата и плащаме въпросните 110 евро.

По този начин ощетяваме българското общество с по около 200 млн. лева на месец –  до последния момент на правителството на Петков, те са купували газ от „Виа Румъния“, тоест от „Газпром“ – Румъния. За това има документи, платежни. И никакви сметки за това как руският газ бил по-скъп от купувания от „Промяната“ няма как да са верни. Опровергани са  от фактурата.

Министър Росен Христов потвърди индиректно схемата, която бе разкрита преди месец от Делян Добрев: „Слагат на ръководна позиция в „Булгаргаз“ човек, който до предния ден е работил за „МЕТ“. А „МЕТ“ е фирмата, от която веднага след това започнаха да купуват газ без търг, без процедури. Най-фрапантното е, че от „МЕТ“ купуват скъпо, държавното дружество, и го продават обратно на „МЕТ“ евтино. Само за месец се беше формирала загуба от 5 милиона. Например купува го на 100 лева и го продава обратно на 80 лева. Газът не отива никъде, той си остава пак на „МЕТ“. Пускат една фактура от „МЕТ“ към „Булгаргаз“, „Булгаргаз“ пуска обратно фактура и „МЕТ“ прибира разликата“.

„Техните сметки докараха страната до това положение и явно не разбират сметките на борсите“, посочи Росен Христов по повод различните пресмятания на цените на природен газ от „Продължаме промяната“ и правителството на Кирил Петков.

Христов заяви, че документите за скъпия газ са подписвани от „Булгаргаз“, но има инструкции от министерството да бъде спряно синьото гориво, което получавахме от „Газпром“, като според него отговорността за положението вероятно е била обща. „Сега виждам, че от ПП застават зад действията на Александър Николов“, подчерта енергийният министър.  

Той допълни, че е имало инструкции от ресорното министерство към „Булгаргаз“ да не приема новите схеми за плащане, с което реално предизвикват спирането на газ. Христов уточни, че всички останали европейски държави са продължали и продължават да плащат по тази схема, а България може би е единствената, която го е направила.  Той е на мнение, че всяка възможност да получим евтин газ е добре за страната ни. Идеята на служебното правителство е била да получим договореното количество газ от „Газпром“, но отношенията с Русия вече са били на ниво без диалог.

„Действията на техния кабинет доведе до тотална криза, пълен хаос, интерконектора с Гърция беше тотално изоставен. Къде им е договора за слотове при положение, че са подписали с „Шиниър“ май месец, но никой не е резервирал слотове и те очакваха аз да го направя за две седмици“, допълни още Христов.

По повод поисканата му оставка от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, министърът на енергетиката отговори, че няма намерение да подава оставка, тъй като служебното правителство е постигнало „страхотни резултати“ за по-малко от три месеца.

Ние сме експертен кабинет, а не политически. В сектор „Енергетика“ постигнахме резултати. Интерконекторът, например, беше дотолкова изостанал, че още една година нямаше да го завършат, каза Христов.

На въпрос защо „Булгаргаз“ предлага поскъпване на газа през декември, министърът отвърна, че през зимния период има по-голямо търсене.

Той още веднъж подчерта, че България нито изнася, нито препродава петрол.

Ние изнасяме петролни продукти, или по-точно това са остатъчни продукти, които произвежда рафинерията в Бургас. Тези остатъчни продукти се изнасят в трети страни, защото ние няма какво да ги правим, поясни министър Христов.

Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм и Туитър 

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button