Общество

Гешев подгони Иванчева за корупция, съдът я осъди, а Петков и Василев я употребиха за партийно знаме

Едно знаково дело приключи с възмездие.

Върховният касационен съд потвърди решението на Апелативния специализиран наказателен съд от 6 юли 2020 г и сложи окончателен печат върху присъдата на бившия кмет на столичния район „Младост“ Десислава Иванчева и я прати за 6 години зад решетките. Наказание получиха нейната заместничка Биляна Петрова с 5 години и посредникът им Петко Дюлгеров с 4 години излежаване на ефективни присъди.

Делото и показният арест на Иванчева в центъра на София дълго време бяха в центъра на общественото внимание. Изнудването на строителния предприемач Александър Ваклин, който за едно елементарно разрешение за строеж, трябваше да плати 75 000 евро под формата на подкуп, с месеци не слизаше от медиите. Белязаните пари бяха открити в автомобила на Иванчева и Петрова, непосредствено след като бяха предадени от посредника Дюлгеров, който също е бивш кмет на един от най-големите софийски квартали – „Младост“.

От задържането им на 17 април 2018 г. до днес имаше какви ли не коментари, подсъдимите се изживяваха ту като мъченици на прокурорски и съдебен „терор“, ту като горди „борци“ за реформи в правосъдието. Докато се окажат използвани и употребени.

Името „Иванчева“ се превърна в знаме на протести; стана нарицателно за политици, изживяващи се като реформатори; за подсъдими и обвиняеми олигарси, част от които отдавна напуснали пределите на страната, с една единствена цел – да бъде очернена спецпрокуратурата и нейният ръководител по това време Иван Гешев. Дълго време не спираха критиките към него както за показната акция по задържането, така и последвалите действия на обвинението.

Маша на задкулисието

Докато делото набъбваше с доказателства за корупционната дейност на обвиняемата Иванчева, тя се втурна в обществена и политическа активност, срещаше се с граждани, кандидатира се и участва в избори, даваше сутрин и вечер интервюта, присъстваше на обществени събития, които обслужваха определени политически и корпоративни интереси.

Естествено, че я „прихванаха“ и от „Промяната“ – толкова удобна маша за атаката им срещу Гешев! В разгара на предизборната кампания за настоящия парламент Десислава Иванчева участва в откриването на партиен офис на „Продължаваме промяната“ в София, гордо снимана до Асен Василев и Кирил Петков, чието мото „нулева толерантност срещу колупцията“ зрелищно катастрофира по време на участието им във властта.
И докато бившата кметица се изживяваше като онеправдана личност, противниците на Гешев в ДБ и „Промяната“ я превърнаха в инструмент на кампанията срещу него. Иванчева и нейната заместничка – Биляна Петрова играеха ролята на жертви на „лошата спецпрокуратура“ точно тогава, когато държавното обвинение започна разследвания срещу влиятелни олигарси за забогатяването им и връзките им по върховете на властта.

Днес, четири години и половина след този арест, стигнал дори до Европа, прокуратурата получи единствено адекватната оценка – на съда – присъдата е за корупция! И то на длъжностно лице! Това бе едно от първите дела за корупция, които започнаха да се гледат от Специализираната прокуратура под ръководството на Гешев. Окончателният съдебен акт беше предизвестен, заради неоспоримите доказателства по делото, събрани от закритата вече Специализирана прокуратурата и от очакващата своето поредно реформиране Антикорупционна комисия.

Каква бе цената?

„Този случай е уникален в много свои особености, включително дори и в европейски план. И не само поради размера на подкупа, за който е постановена присъдата. Най-вече защото на персонален, безпрецедентен и безогледен политически, медиен и всякакъв натиск бяха подложени много магистрати, включително и аз. Защото и това беше използвано да бъдат закрити специализираната прокуратура и съд“, каза днес Главният прокурор в ретроспекция за времето след ареста на Иванчева.

Да, прокурори и съдии, сред които бившият главен прокурор Сотир Цацаров, но най-вече настоящият Иван Гешев, бяха подложени на невиждан натиск заради делото срещу уличената в корупция бивша кметица. И да, без съмнение, делото „Иванчева“ изигра ключова роля по дискредитирането на органите на спецправосъдието. За да не могат спецобвинителите да продължат разследванията „по високите етажи на властта“, както го направиха по казуса с Иванчева, тази прокуратура беше ликвидирана чрез лобистки законови поправки, арогантно прокарвани в парламента лично от адвокатите на разследваните олигарси.

„Сега всички, които нанесоха непоправими щети на правосъдието, на върховенството на закона и на хората в България, ще мълчат гузно. Ще се опитват да се забрави това, което направиха и цената, която плащат българските граждани заради тях“, не скри огорчението си Гешев.

Днес истината възтържествува и би трябвало държавното обвинение да е доволно. Но едва ли – след толкова омраза, която лично понесе Гешев и екипа му, цената за орязаните правомощия, е твърде висока. И всички ние я виждаме всеки ден.

Колкото за Асен Василев и Кирил Петков – снимката им с Десислава Иванчева е категоричното доказателство, че няма как да се бориш с корупцията, когато си я прегърнал.

Епицентър

Related Articles

Back to top button