България

„Борис“ докара воден потоп в Европа, хиляди останаха без ток, тече масова евакуация, у нас иде сняг

Циклонът “Борис”, връхлетял Европа, промени драстично времето в Румъния. Проливните дъждове и силният вятър причиниха щети в 19 селища в 8 окръга. Изкоренени са десетки дървета, които са повредили автомобили и са блокирали пътища.

Над 252 души са евакуирани до момента от най-тежко засегнатите окръзи – Галац и Васлуй. Повече от 5000 домакинства са засегнати. На места водата стига 1.70 м.

Чехия и Полша съобщават за наводнения, причинени от проливните дъждове.

Службите за извънредни ситуации в двете страни се подготвят от четвъртък за бедствено положение.

Нивото на водата в реките в Чешката република се покачва. В източната част на страната хиляди домове са без електричество. Очаква се ситуацията да се усложни до събота вечерта заради силните ветрове. Синоптиците прогнозират, че поривите му могат да достигнат 100 километра в час.

В Румъния петима души загинаха в окръг Галац. В страната са затворени 13 участъка от държавни и местни магистрали. В някои населени места водата е достигнала три метра.

В град Вроцлав, в югоизточна Полша, е създаден кризисен щаб. Според синоптиците в града може да паднат 380 милиметра валежи. Толкова високи стойности във Вроцлав в историята на наблюденията не са регистрирани.

В Австрия се прогнозират силни дъждове и сняг в планините. Валежите могат да доведат до свлачища. Във Виена и различни части на страната се очакват над 200 милиметра дъжд. Австрийската армия е приведена в бойна готовност, за да подпомага гражданските служби за спешна помощ.

Силни валежи в Чехия по поречията на Елба и притока ѝ Вълтава доведоха до рязко покачване на нивата на тези реки. Властите обявиха опасност от наводнения от трета степен след повишаване на водното ниво в около 20 реки и потоци в страната.

Чешкото село Микуловце, близо до границата с Полша, беше наводнено в събота сутринта. От петък пожарникарите в южния град Ческе Будейовице изграждат бентове по Вълтава и притока ѝ Малше. Прегради са издигнати и в Прага.

Бурите са оставили без ток 60 000 домакинства в Чехия.

В Югозападна Полша преля река Бяла Глухоласка, в Ополското воеводство. Около 400 души от пограничния град Глухолази са били евакуирани.

Полската метеорологична служба очаква дъждовете да продължат. Северозападният Устецки край, чийто административен център е град Усти над Лабем, е най-засегнат. Там без ток са останали около 20 000 домакинства. 

У нас през почивни дни ще усетим рязко захлаждане.

В събота то обхвана Северозападна България с температури през деня около 16-18 градуса. По-топло остана в южните и източните райони. Там грасдусите са до около 30.

В неделя прохладата ще се усеща в цялата страна – дневни температури от 16 до 21 градуса.

В събота по преминаващия студен фронт се очакват по-съществени валежи в Северна България. Подобни локални явления ще има и в неделя – най-вече в западните и в южните райони. Има условия за символичен снеговалеж по най-високите върхове на Югозападна България над 2500 метра.

Седмицата, в която започва учебната година, ще е с прохладно време и без особени валежи в първата половина на периода. Сутрин термометрите в котловините на Западна България ще падат под 10 градуса. Денем температурите ще са есенни – понеделник и вторник до максимум 21-22 градуса, от сряда нататък – в интервала 20-25 градуса.

Ако се запази текущата прогноза, в дните 20-22 септември страната ни ще попадне в активната зона на пореден циклон с напоителни есенни дъждове.

По крайбрежието

Времето по крайбрежието също ще захладнее.

От неделя нататък обаче дневните показания на термометрите с леки колебания ще се движат около и малко над 20 градуса. Облачността ще е доста динамична и променлива. Локални валежи са възможни по северните брегове в събота и по южните в неделя. След това, има повишена вероятност за по-мрачно и дъждовно време около 20-22 септември.

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button