Шолц в София: Подкрепям искането Северна Македония да изпълни поставените условия


Има разбиране, че Северна Македония трябва да изпълни нужните условия и какъв трябва да е крайният резултат от сделката София-Скопие, но не е лесно да се стигне до този резултат.
Едновременно с това шансът за постигане на споразумение до края на френското председателство остава, а Германия настоятелно подкрепя началото на македонските преговори с ЕС и усилията продължават.
Тези послания отправи германският канцлер Олаф Шолц при посещението си в София на брифинг с премиера Кирил Петков. Шолц е на обиколка в пет държави в региона, включваща Западните Балкани, и дойде за среща директно от Скопие,
Германският канцлер Олаф Шолц заяви в София, че настоятелно подкрепя постигането на съгласие за започване на преговори за присъединяване към ЕС на Република Северна Македония и Албания.
Заедно с премиера Кирил Петков се обединиха в търсенето на работещо решение за старта на преговорите на Северна Македония и Европейския съюз.
Шолц пристигна на посещение в София на обяд, след като преди това бе в Скопие. Германският канцлер разговаря повече от час с българския премиер Кирил Петков.
„Германия разбира, че не е лесно да се преодолеят историческите разногласия между съседните държави, но нашият опит показва, че е обогатяващо за всички, когато се преодолеят недоверието и се изградят приятелски отношения със съседите.
Затова настоятелно подкрепям постигането на съгласие за започване на преговори за присъединяване към ЕС на Република Северна Македония и Албания. Смятам, че има шанс за постигане на напредък.
Ще продължим дискусията и обмена между нас до края на френското председателство и се надявам да постигнем напредък. Аз съм убеден, че заедно ние, европейците, носим отговорност за ЕС и за стабилността на Балканите. Важно е да използваме процеса на разширяване сега, в полза на Европа“, каза Шолц на съвместно изявление с Петков пред медиите.
Западните Балкани трябва да имат сигурна европейска перспектива, заяви още Шолц и допълни, че подкрепя това Северна Македония да изпълни поставените условия.
Премиерът Кирил Петков заяви, че България и Германия винаги са гледали на Западните Балкани в посока на присъединяването им. Българската позиция беше изказана ясно за условията, които Скопие трябва да изпълни.
„В този момент България има три основни приоритета, за които ЕС трябва да е част от гаранцията, за да имаме стъпки напред – през европейския процес да се гарантира включването на българите в Конституцията на Северна Македония.
Едновременно с това имаме рамкова позиция и Договор за добросъседство.
Така че всяко едно решение трябва да включва тези три приоритета.
ЕС може да даде потенциални възможности да има европейски гаранции това да се случва, така че продължаваме да работим като правителство в рамките на съществуващата рамкова позиция и договор за добросъседство“, заяви министър-председателят Кирил Петков.
Акценти на разговора между Петков и Шолц са били още възможностите за задълбочаване на двустранните отношения, както и актуални въпроси и теми от международния и европейски дневен ред, включително предизвикателствата, свързани с войната в Украйна, енергийната сигурност в Европа.
Германски журналист попита Петков дали смята, че условията на България са изпълними.
Работим в конструктивна посока, отговори Петков.
Държавите от Западните Балкани трябва да имат европейска перспектива. Северна Македония трябва да изпълни всички условия. Проблемът е как ще стигнем до този резултат, това не е лесно. Човек никога не знае какъв ще бъде изходят накрая, посочи Шолц.
Шолц дойде в София от Скопие, където тази сутрин заяви пред премиера на Северна Македония Димитър Ковачевски позиция, че страната е готова да започне преговори за еврочленство.
От своя страна Ковачевски заяви, че Скопие има желание двустранните спорове бъдат уредени, но изрази съмнение дали София е готова на същото.
До момента България официално държи на позицията си, че ветото върху начало на преговори за еврочленство на Северна Македония може да бъде вдигнато само, ако Скопие даде гаранции, че ще изпълнява Договора за добросъседство. Сред основните искания е съседната държава да включи и българите като един от държавотворните народи в своята конституция.
Това е първото посещение на германския канцлер Олаф Шолц в България. То е част от негова обиколка на Югоизточна Европа.
Източник ЕПИЦЕНТЪР