Александър Симов: Да прекръстим улица „Граф Игнатиев“ на „Урсула фон дер Лайен“


Журналистът и бивш депутат Александър Симов изрази остро недоволство от продължаващия дебат за преименуването на улица „Граф Игнатиев“ в столицата.
В ефира на Би Ти Ви той заяви с ирония, че вместо да се играе на „български владетели“, улицата може да бъде кръстена на „Урсула фон дер Лайен“ заради големите ѝ заслуги.
„Писнало ми е да водим този дебат трябва ли да прекръщаваме улицата или не. Има траен проблем, защото не е само „Граф Игнатиев“. Очевидно Трайчо Трайков няма други проблеми, освен да прекръсти улицата“, заяви Симов пред телевизията.
Бившият народен представител посочи историческите факти, припомняйки, че Османската империя, а не Руската, е осъдила Васил Левски на смърт. „Същевременно ние казваме, че граф Игнатиев е толкова велик, че може да диктува на османския владетел какво да прави. Това е абсурдно“, допълни Симов.
Журналистът подчерта, че обществото избирателно се фокусира върху определени факти, за да оправдае преименуването, но името на руския дипломат не може да бъде заличено от историята на България.
От друга страна, общинският съветник от „Синя София“ Иван Сотиров защити идеята за преименуване с аргумента, че столицата трябва да има облик на суверенна държава, а не на „руска губерния“.
„Всички главни булеварди в София са предимно на руски генерали и политици. Ние нямаме на големите български държавници, царете и генерали с тази тяхна богата история. Всичко е доминирано главно от руски монарси, владетели“, обясни Сотиров.
Според него историческите документи разкриват, че до 1876 година, до падането на султан Абдул Азис, Русия и Турция са имали обща политика за Балканите. Сотиров твърди, че Руската империя е имала достатъчно сила да повлияе на Османската империя за екзекуцията на Васил Левски.
„Ние трябва да даде акцент на вдигането на паметници и не само на български национални герои“, заключи общинският съветник от „Синя София“.
Дебатът около преименуването на емблематичната софийска улица продължава да разделя общественото мнение, като изважда на повърхността различни интерпретации на историческите факти и мястото на Русия в българската история.
Източник ЕПИЦЕНТЪР