България

Министерският съвет обсъжда актуализацията на бюджета

Oчаква се Министерският съвет да разгледа актуализацията на бюджета на редовното си заседание в сряда. Такъв анонс направи вчера вицепремиерът Асен Василев след заседанието на тристранния съвет.

Предвижда се да се изхарчат с 2 млрд. лв. повече от предварително заложеното. Коригирана е инфлацията, като заложената стойност вече е почти 12%.

Икономическият растеж пада до 2,9 на сто. Залага се и по-висок праг на външния дълг. Така максимално ще може да се изтеглят 10 млрд. лв. в рамките на годината.

От 1 юли минималната пенсия става 467 лв. С актуализацията на бюджета ще заработят и други социални мерки – като например отстъпката от 25 стотинки за зареждането на литър гориво, както и 0% ДДС върху хляба.

Средногодишната инфлация в България ще достигне до 11,9%, гласи прогнозата на чиято база са направени изчисленията за актуализацията на бюджета от 1 юли. Проектозаконът е публикуван на сайта на Министерството на финансите. В него се посочва, че инфлацията идва основно по линия на храните и енергоносителите, а основните рискове по прогнозата се диктуват от развоя на конфликта в Украйна.

Всеки пенсионер ще има минимум 10% увеличение на пенсията от 1 юли

Заложен е и нов лимит на държавния дълг, който се повишава до 10,3 милиарда лева. В момента тавана е 7,3 млрд, което означава, че правителството си дава възможност на теглене на още 3 млрд. лева.

Предвижда се общо приходите да бъдат 58.9 млрд. лв. (1.65 млрд. лв. повече), а разходите да достигнат 65 млрд. лв. (малко над 43% от БВП на страната). Те нарастват с 2 млрд. лв. заради антикризисните мерки.

В мотивите към актуализация на Бюджет 2022 е направена и детайлна разбивка на ефекта от антикризисните мерки, свързани с намаляването на ДДС.

Нетният ефект от промяната в макрорамката и ефектите от антикризисните мерки е увеличение на данъчни приходи от ДДС за 2022 г. в размер на 480,0 млн. лв.

При изготвяне на прогнозата за приходите от ДДС за 2022 г. са отчетени ефектите от следните антикризисни мерки:
въвеждане на намалена ставка на ДДС в размер на 9% за доставки на централно отопление от 01.07.2022 г.

– въвеждане на намалена ставка на ДДС в размер на 9% за доставки на природен газ от 01.07.2022 г.;

– въвеждане на нулева ставка на ДДС за доставка на хляб от 01.07.2022 г.;

– освобождаване от акциз на електрическата енергия и природния газ, включително втечнен нефтен газ (LPG), което има отрицателен ефект и върху приходите от ДДС;

– увеличаване на акциза за цигари, тютюн за пушене, пури и пурети, нагреваеми тютюневи изделия и наргилета и въвеждане на акциз върху
течностите в електронните цигари;
прилагане на стандартната ставка от 20 % за ДДС за консумацията на бира и вино от ресторантьорски и кетъринг услуги от 01.07.2022 г.;

– разширяване обхвата на РМС 592/2018 г. за условията и реда за разплащанията на разпоредители с бюджетни средства по договори от 01.07.2022 г.

Без окончателно разбирателство около актуализацията на бюджета за тази година приключи вчера поредният експертен коалиционен съвет, който се проведе в Министерство на финансите.

Финансовите експерти на управляващата коалиция, повечето от които са депутати, все още имат забележки по разчетте на държавата.

Основните забележки идват от „Има такъв народ“ и те са свързани с това, че с актуализацията няма заложени реформи, както бе обещано в началото на годината.

Председателят на бюджетната комисия Любомир Каримански изрази надежда, че все пак предложенията на неговата партия ще бъдат приети между двете четения на законопроекта.

„Нашите предложения ще продължим да ги обсъждаме, най-вероятно ще стигнем в хода на бюджетната процедура до обсъждания между първо и второ четене.“

Актуализацията на макрорамката се очаква да бъде внесена още тази седмица в Народното събрание, прогнозира преди дни вицепремиерът Асен Василев.

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button