Министър Иван Иванов: Поскъпването на тол таксите няма да повлияе на цените на храните


„Увеличаването на цените на тол таксите беше много трудно решение, но то трябва да се вземе в този момент. Причините са няколко. Когато искаш да се движиш по качествени и ремонтирани пътища, трябва да бъдеш солидарен – първо с държавата и с всички останали участници в движението. Изключително малко са средствата, които тази година са заложени в Закона за държавния бюджет за поддръжка и ремонт на пътищата. Необходимите средства са близо 3 милиарда лева.“ Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов в предаването „Защо, господин министър?“ по bTV.
„Това предложено увеличение на тол таксата с 20% няма да се усети драстично от превозвачите. Всеки един от нас трябва да участва в това начинание – безопасността по нашите пътища“, допълни той.
Припомняме, че след новината за поскъпването на тол таксите от Камарата на автомобилните превозвачи реагираха остро и напомниха, че пътищата ни са осеяни с дупки. Също така, според тях – по този начин се създават предпоставки за допълнително оскъпяване на храните.
По думите на министъра обаче – тоя няма да стане.
„Бяха направени и изчисления от Пътната агенция. Например – един камион, натоварен с два тона храна, когато се начислят тези допълнителни разходи, увеличението на един килограм храна вътре, преизчислен от тези разходи – са под една стотинка на килограм. Тоест – това няма да допринесе по никакъв начин за увеличението на цените на храните“, обясни той.
Иван Иванов подчерта, че средствата, постъпили от винетки и тол такси, автоматично се използват за рехабилитация на Републиканската пътна мрежа. Няма как да бъдат използвани по друг начин тези средства.
Във връзка с искането на премиера Росен Желязков от миналата седмица – да се смени ръководството на тол управлението с аргумента, че не е достатъчно ефективно и ощетява бюджета, министър Иванов каза:
„Ръководството на тол системата не е ощетило бюджета за миналата година. Приходите спрямо 2023 година са по-високи. Проблемите са в няколко сфери. На първо място – има пропуски по отношение на организацията на контрол по пътя. Сред тях – липса на достатъчно устройства в автомобилите, в които да се разпечатват фишове за нарушение, липса на ПОС-терминали, ненаправена организация след влизането ни в Шенген, доклади от службите, че има пропуски при самото отчитане на нарушенията. А най-лошото е, че имаме недобросъвестни водачи и фирми, които избягват тол системата по различни начини – много са изобретателни“, заяви той.
По думите му шофьорите закриват номерата на автомобила, за да не могат да бъдат заснети от камерата.
„Има създадена работна група, която ще контролира тези нарушения, защото в момента очевидно – контролът не е достатъчен“, заяви още той.
Зимна обстановка и снегопочистване
Всички фирми бяха в готовност за зимната обстановка. Всички се справиха много добре, с малки изключения. Такъв снеговалеж не сме виждали от години, обясни Иванов.
Министър Иванов потвърди, че са наложени глоби на снегопочистващи фирми, които не са изпълнили задълженията си.
Подкрепям всяка проява на несъгласие с определени политики и правото на протест. Но когато прерасне във вандализъм, насилие – това е неприсъщо за демократично общество. В подобни прояви участват и народни представители и е много трудно да защитиш защо го правиш, каза още министърът на регионалното развитие.
Всяването на страхове не води до нищо добро. Дали трябва да влезем в еврозоната е дебат, който е започнал преди много време, каза още той.
Имаме решение на конгрес на БСП, че България трябва да влезе в еврозоната. Друг е въпросът дали сме готови. Липсата на кампания е в основата на този скептицизъм в обществото. Ако сме готови – трябва да влезем в еврозоната.
Източник ЕПИЦЕНТЪР