България

Сбогуваме се с акад. Антон Дончев

Днес е от 10.00 до 13.00 часа е поклонението пред големия български писател академик Антон Дончев, а от 13.30 в църквата „Света София“ е опелото.

Във фоайето на БАН ще бъде поставена книга за съболезнования.

„С кончината на акад. Антон Дончев Българската академия на науките, българският народ и българската култура загубиха един от най-видните си представители и изключително достоен човек“, се чете в съобщението на БАН по повод загубата на големия писател.
От там припомнят, че през 2000 г. Антон Дончев е избран за академик на Българската академия на науките.

През годините акад. Дончев е получавал множество награди и отличия, между които: наградата за балканска литература „Балканика“, орден „Стара планина“ първа степен, Голямата награда на Софийския университет за литература и почетния знак на синя лента, Националната литературна награда „Йордан Йовков“ за 2005 г., Доктор хонорис кауза на УНИБИТ, Орден „Св. Св. Кирил и Методий“ – огърлие за значими постижения в културата и в чест на неговата 80-годишнина, Доктор хонорис кауза на Бургаския свободен университет, Държавната награда „Св. Паисий Хилендарски“ и др.

Той остава емблематичен с романа си „Време разделно”. Книгата ни връща към пролетта на 1668 година, когато турски конници пристигат в Родопите, за да ислямизират местните православни българи.

„Време разделно“ се появява на бял свет през 60-те и се превръща в най-отпечатваната книга у нас след „Под игото“.

„Време разделно“ се ражда на един творчески дъх, за малко повече от месец, когато младият автор е на 33 години. Романът е многократно издаван и световно известен.

Междувременно се раждат четиритомника „Сказание за Хан Аспарух, Княз Слав и жрецът Терес“, която той създава и изстрадва като творец в продължение на 13 години, както и поредица от романи като „Девет лица на човека“, „Николай Рьорих“, „Странният рицар на свещената книга“, „Легенда за двете съкровища“, „Трите живота на Кракра“, „Сказания за Александър Македонски“.

Романи, в които акад. Дончев представя историята през погледа на съвременник, съпреживява ценностите, които сближават хората от миналото и днес.

В книгите му има много фактология, митология, история, народопсихология и други области на познанието, преминали през мъдростта и мисълта на писателя, през творческите импулси и вълнения. Това творчество ни дава право да разглеждаме акад. Антон Дончев като патриарх на съвременната българска литература.

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button