България

Кметът на Кърджали: Държавата трябва да бъде сигурен и стабилен партньор на българските общини

Община Кърджали е една от първите български общини, която още в предприсъединителния период започна да използва средства от Европейския съюз за инвестиции в подобряване на обществената инфраструктура, развитие на образованието и социалните дейности, в подкрепа на културата и не на последно място на икономическото развитие.

Това заяви кметът на Кърджали и зам.-председател на УС на НСОРБ д-р инж. Хасан Азис на Годишната среща на местните власти, организирана от НСОРБ.

По ФАР-ТГС през 2001-2003 се реализира нова пътна връзка Кърджали-Подкова- Маказа – Комотини – Александруполи – път с местно, регионално, национално и европейско значение. Същият този участък е път от трансевропейски коридор номер 9 и годишно по него минават над 1.2 млн.коли, добави Азис и продължи:

В периода от 2003 г. до 2022 г. реализирахме и продължаваме да изпълняваме общо 72 проекта на обща стойност 167 489 661 лв. Тези проекти обхващат всички сфери от обществения живот. С подкрепата на оперативните програми за регионално развитие, в този период насочихме значителни инвестиции в развитието и обновяването на градската среда. Бяха рехабилитирани пътища, улици, тротоари.

Изградихме нов парк. Днес над 80 % от учениците в община Кърджали се обучават в модернизирани с европейски средства детски градини и училища. Също така имахме възможност да осигурим съвременни условия за предоставянето на нови социални услуги на различни обществени групи. С помощта на Оперативна програма „Околна среда” в град Кърджали вече работи съвременна пречиствателна станция за отпадни води и бе модернизирана и разширена част от водоснабдителна и канализационната система на града. С проектите по ОП „Развитие на човешките ресурси” и ОП ”Наука и образование” имахме възможност да разширим предоставянето на социални и образователни услуги на гражданите ни.

Изградихме Пазар на производителите – най-големия в страната, създадохме най-големия нов парк в България. Не на последно място реализирахме проекти, които превърнаха археологически комплекс „Перперикон” в атрактивна туристическа дестинация.

Всички тези проекти промениха облика на общината и са от съществено значение за качеството на живот и привлекателността на Кърджали.
Това, което не успяхме да реализираме с европейски средства е промишлена зона, заяви градоначалникът, като добави:

Какво е важно за една община – съфинансирането, административния и управленски капацитет и готови технически проекти. Трите критични фактори за успешно и ефективно реализиране на европейски проекти.

За да можем ефективно да усвояваме средства по програмите на ЕС в настоящия период на първо място трябва да имаме разработени и съгласувани качествени инвестиционни проекти, отразяващи мерките и дейности от Плана за интегрирано развитие на общината /ПИРО/.

Очакваното стартиране едновременно на процедури по програмите и Плана за възстановяне и развитие изисква пълна мобилизация на целия ни административен капацитет за подготовката и изпълнението на множество проекти в различните сфери. Като същевременно не трябва да се получава забавяне в останалите дейности, отговорност на общините. На следващо място е необходимо да планираме много внимателно общинския бюджет от гледна точка осигуряване на средства за подготовката и реализирането на значителен брой проекти.
Държавата трябва да бъде сигурен и стабилен партньор на българските общини.

За Община Кърджали е от изключително значение участието в мрежата на балканските градове Б40. Измина почти една година от нейното учредяване и в този период имахме възможност да дискутираме различни аспекти на сътрудничество между балканските градове, което да доведе до по-добро бъдеще и европейска перспектива за градовете и гражданите. Дейността на мрежата се осъществя чрез четири работни групи – Местно икономическо развитие, Действия в областта на климата, Умни градове и дигитална трансформация и Местна демокрация и миграция.

Всяка една от тези групи провежда периодично /на три месеца/ работни срещи, на които на експертно ниво се разискват общите проблеми в отделните сфери. Една от основните цели на тези работни групи е именно обмяната на опит, както и планирането и реализирането на съвместни дейности, насочи към решаване на идентифицираните общи проблеми. Например в областта на климата, експертите разискват възможностите за решаване на проблемите, свързани с управления на отпадъците, замърсяването на водните басейни, качеството на въздуха и други. В групата „Умни градове и дигитална трансформация” се дискутират възможностите за прилагане на концепцията „Умни градове” и използването на новите технологии за оптимизиране на прилаганите услуги на гражданите, както и изграждането и управление на общи бази данни.

Общините в България имат натрупан опит при реализирането на различни дейности, свързани с подобряване на инфраструктурата в градовете, предоставянето на различни услуги, изграждането на „умни системи” и не на последно място с експертен капацитет, смята Азис и добавя:

Чрез нашият опит и знания можем да допринесем за развитие на институционалния капацитет на всички членуващи градове и за увеличаване на техния потенциал.

Годишната среща на местните власти, организирана от НСОРБ, бе открита в курорта „Албена“. В работата на форума вземат участие кметове, председатели на общински съвети, съветници и ключови експерти от общините, представители на изпълнителната власт, партньори от страната и чужбина.

Основните теми на обсъжданията са свързани с перспективите за развитието на общините, проблемите, пред които се изправят местните власти, опита и поуките на отделни общини.

Програмата на събитията през тази година е фокусирана върху две важни за българските общини годишнини – 140 години от приемането на първия Закон за общините и градското управление и 15 години членство на България в ЕС.

Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм!

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button